Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady

Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady
Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady

Po roce se mi dostal opět na testovací stůl výrobek firmy Akai Professional. Tentokrát to byla kompaktní klaviatura a kontrolér s pady s označením Akai MPK mini MK3. Právě tuto třetí generaci celosvětově známého klávesového MIDI kontroléru si v dnešním testu představíme.

Design a výbava

Kontrolér má nový moderní design. Model je nabízen hned ve třech barevných provedeních. Červeno-černá kombinace se standardní barvou klaviatury je ta základní. Dalšími variantami jsou černo-bílá kombinace s inverzní klaviaturou (white) a kompletně černá varianta (black). K testu dorazila ta základní. Osobně bych si ale vybral raději variantu white. Na vašem zvážení nechám, kterou variantu si vyberete vy.

Na předním panelu jsou umístěny všechny ovládací prvky. K dispozici je osm tlačítek s červeným podsvícením, které oceníte, hlavně když bude šero či tma. Dále osm podsvícených padů o rozměru 27 x 27 mm a osm otočných ovladačů pro nastavení různých parametrů. Najdete zde také X-Y kontrolér podobný joysticku, který Akai nazývá thumbstick. Nesmíme zapomenout ani na perfektní miniaturní OLED displej, pro okamžité zobrazení všech nastavovaných parametrů.

Zadní strana nabízí klasický USB port typu B pro připojení k počítači. Vedle něj najdete velký jackový vstup pro sustain pedál.

Tolik k výbavě tohoto nového modelu řady MPK mini. Kdo zná jeho předchůdce, tak už jistě odhalil i jeho vylepšení.

 

Balíček software

Po registraci produktu si můžete jednoduše stáhnout z firemních stránek software MPK Mini. Tento software slouží k instalaci, registraci i nastavení. Balíček obsahuje následující položky: Za prvé tři virtuální klávesové nástroje - syntetizér Hybrid3, piano Mini Grand a elektrická piana šedesátých a sedmdesátých let Velvet. Všechny tři virtuální nástroje jsou z dílny AIR Music Technology sídlící v Německu. Možná vám tato firma bude spíše známá pod názvem Wizoo Sound Design. Tak se totiž jmenovala původně. Právě ona patří k průkopníkům v oblasti technologií virtuálních nástrojů. Dnes je AIR součástí rodiny inMusic, která zahrnuje takové značky jako Akai Professional, Alesis, Alto Professional, ION Audio, M-Audio, MixMeisner, Numark a Sonivox.

Srdcem dodávaného balíčku je plně vybavený software pro DAW MPC Beats, pomocí kterého můžete vytvářet hudbu. Jedná se o legendu, která je postavená na zkušenostech z vývoje hardwaru MPC a softwaru MPC 2.0, což značí, že tato DAW je z dílny Akai Professional.

Není zapomenuto ani na zvukové balíčky. Těch je celkem pět a jsou z dílen různých výrobců. Najdete zde F9 Beats Instrument Collection (F9 Audio), MPC Beats Producer Kits (Akai Professional), Soulful Drums (MSX Audio), LoFi Producer Collection (ADSR) a Trap Soul & LoFi Beats (Laniaeka Sounds).

Jak vidíte, softwarový balíček je poměrně bohatý. S touto výbavou ve spojení s MPK mini MK3 se můžete pustit okamžitě do práce. Hardware a software totiž tvoří ucelený a provázaný celek, který disponuje vším potřebným pro vaši tvorbu.

Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady
Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady

Připojení a napájení kontroléru

Dle slov výrobce MPK mini MK3 slibuje univerzální kompatibilitu. Není tedy potřeba ani žádný ovladač. Připojení je velmi jednoduché. „Empékáčko“ projíte dodávaným kabelem s počítačem a můžete jej začít používat. Tento kontrolér umí rozpoznat režimy pro více programů pro DAW, jako jsou například Logic, Cubase, Abelton Live, GarageBand a další. Pokud tedy zvolíte jiný software než dodávaný MPC Beats, automaticky jej zmapuje a potom vám umožní měnit různé parametry nastavení.

Empékáčko využívá přímého napájení z USB portu připojeného počítače. Nemusíte se tak otravovat s žádným dalším adaptérem.

 

Japonská firma Akai sídlící v Tokiu oslaví v letošním roce (2020) své 74. narozeniny. Založili ji Masukichi Akai se svým synem Saburoem Akaiem († 1973) jako společnost Akai Electronic Company Ltd. V prvopočátcích byla firma známa spíše výrobou audio techniky, jako například kotoučové magnetofony, tunery, kazetové magnetofony, gramofony, zesilovače nebo reproduktory. Některé produkty firmy Akai byly prodávány v zahraničí pod jinými značkami. Například Roberts (USA),Tensai a Transonic Strato (západní Evropa). Tyto názvy se týkaly hlavně hi-fi produktů. V roce 1984 byla vytvořena nová divize společnosti s názvem Akai Professional. Právě tato divize se proslavila výrobou elektronických hudebních nástrojů. Prvním počinem byl osmihlasý analogový syntetizátor AX80. V roce 1985 spatřil světlo světa první 12bitový digitální sampler s označením S612 v rackovém provedení. Takto bychom mohli pokračovat dále. Právě samplery proslavily firmu Akai nejvíc. Stranou nezůstaly ani další výrobky pro hudebníky, kam dnes patří i Akai MPK mini MK3 s DAW softwarem MPC Beats.

 

Co nabízí MPK mini MK3 nového

Model s označením MK3 si zachoval svůj osvědčený design, známý z předchozího modelu. Pokud bychom srovnali model MK2 s MK3, najdeme zde hned několik rozdílů. Nástroj má zcela přepracovanou klaviaturu. Nepoznáte to sice na první pohled, ale určitě na první pohmat. Nová miniklaviatura druhé generace má tužší odpor, lepší odezvu a při hraní působí příjemným, přirozeným dojmem. Pravda je, že na tuto klaviaturu asi klavírní koncerty hrát nebudete. :-) Novinkou je také OLED displej. Díky němu uživatel uvidí okamžitou odezvu při nastavování jakéhokoliv parametru. Displej je stoprocentně čitelný z jakéhokoliv úhlu pohledu. Nabízí i malou vychytávku: Pokud MK3 chvíli nepoužíváte, naskočí spořič obrazovky, kde se mění černobílé logo Akai Professional. Nepoužíváte-li jej delší čas, dokonce se i vypne. Osm otočných ovladačů nabízí nově funkci nekonečno. Můžete tak s nimi pohodlně nakroutit v rámci 360 ° všechny potřebné parametry velmi rychle. Tyto ovladače můžete přiřadit jakémukoliv MIDI softwaru. Sekundární funkce souvisejí s arpeggiatorem a klaviaturou. Má také osm padů, které mají výbornou rychlostní dynamiku úhozu. Komfort je stejný jako u nejnovější standalone stanice MPC. Pady se vám budou dobře hodit při vytváření různých beatů a sekvencí.

Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady
Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady

Tento model nabízí i další možnosti, jako je opakování not (note repeat), arpeggiator s možností naťukání tempa (tap tempo), všesměrový joystick, nabízející větší flexibilitu pro ovládání pitch bandu, modulace i integrovaného arpeggiatoru s možností tří modů nebo tlačítka pro nastavení výšky oktávy. Pokud se podíváte na pravou stranu, zjistíte, že oproti MK2 byly jeho ovládací prvky přeskupeny. V horní řadě hned vedle displeje najdete čtyři tlačítka: Bank A/B, CC, Prog Change a Prog Select. Pod nimi jsou ve dvou řadách po čtyřech otočné ovladače.

Odzkoušel jsem vše na svém MacBooku Pro a softwarem pro DAW MPC Beats a GarageBand. Spolupráce ovladače se softwary byla bezproblémová. Daleko více se dalo vytěžit z nové DAW MPC Beats z dílny firmy Akai. S klávesovým ovladačem se díky jeho vylepšeným možnostem velmi příjemně pracovalo.

Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady
Akai MPK mini MK3 - kompaktní klaviatura a kontrolér s pady

Závěrečné shrnutí

Akai MPK mini MK3 je již třetí generací tohoto klávesového kontroléru. Právě tento nový model posunul řadu opět o kus dopředu. Nabízí nové prvky jako OLED displej, novou klaviaturu druhé generace, dynamické podsvícené pady nebo ovladače otočné o 360 °. Součástí balíčku je slušná porce softwaru v čele s DAW MPC Beats. Tím se MK3 stává použitelný prakticky kdykoliv a kdekoliv. A bude úplně jedno, jestli jej používá zkušený profesionál, nebo začínající amatér.

Pravda je, že už jeho předchůdci zdobily mnohá studia a pódia po celém světě. Nový model MPK mini MK3 nabízí všem jeho novým uživatelům maximální kreativitu a univerzální schopnosti. Pokud tedy hledáte takového pomocníka, neměl by tento nový produkt uniknout vaší pozornosti.

 

Info:

Akai MPK mini MK3 se prodává na českém trhu ve všech třech barevných provedeních za 2690 Kč.

 

Plus:

tři barevné kombinace

výborná dynamická klaviatura v této cenové kategorii

OLED displej

osm otočných ovladačů s funkcí nekonečno

osm podsvícených dynamických MPC padů

podpora dalších aplikací pro DAW

velký softwarový balíček včetně DAW MPC Beats

 

Mínus:

Nic zásadního, co by mi vadilom jsem nenašel.

 

Technická specifikace

obsah balení MPK mini MK3, USB kabel, kartu ke stažení softwaru, rychlý návod, bezpečnostní a záruční příručka
volitelné příslušenství sustain pedál
rozměry 318 x 184 x 44 mm (šířka, hloubka, výška)
váha 0,75 kg

 

https://www.akaipro.com/mpk-mini-mk3

Psáno pro časopis Muzikus