Alesis IO2 Express - dvoukanálové USB audio rozhraní

Alesis IO2 Express - dvoukanálové USB audio rozhraní
Alesis IO2 Express - dvoukanálové USB audio rozhraní

Firma Alesis se na poli zvukové techniky přehlédnout nedá. Zvukové rozhraní IO2 už nějakou chvíli dělají a teď přichází s „novinkou“ IO2 Express. No, novinka, vypadá to dost podobně, změnilo se zaoblení hran, zmizel digitální SP/DIF vstup a výstup a stojí asi o tisíc korun méně.

Alesis IO2 Express je dvoukanálové USB audio rozhraní, které při své univerzálnosti už nemůže být jednodušší. Dva vstupy jsou vybaveny mikrofonními předzesilovači s XLR konektory nebo mohou fungovat jako linkové/nástrojové s 6,3mm konektorem jack. Nástrojový vstup se přepíná přepínačem. Fantomové napájení +48 V je pro oba vstupy zapínáno společně, ale to není v této cenové třídě žádný div. Každý vstup má svůj insert konektor, což chválím. Výstupy jsou symetrické linkové na 6,3mm konektorech jack. Má to MIDI, což chválím velmi.

IO2 má sluchátkový výstup s regulací hlasitosti, naštěstí s 6,3mm konektorem jack. Jde zde přepínač mono/stereo, takže můžete rovnou do sluchátek zkusit poslech na mono. Byl bych radši, kdyby šel do sterea přepnout celý IO2 a nemusel jsem při stereo signálu kroutit gainem pro každý vstup zvlášť, ale to by asi nebylo za tyhle peníze. Vychytávkou je ovládací prvek Monitor Mix, který plynule nastavuje signál mezi tím, co leze z počítače po USB, a přímo ze vstupů IO2. Dobré ať už pro karaoke, doprovázení nahrávky z počítače nebo jen jako kontrola toho, co už jsem v počítači upravil.

 

Odstup signál/šum sice nedosahuje údaje výrobce, ale není to špatné. Rozlišení 24 bitů při maximálně 48 kHz je docela dostačující. Podstatná věc, která se mi nelíbí: Když blikne červená LED dioda indikátoru vybuzení, je už signál zkreslený. Navíc je to na nižší úrovni, než je mezní 0 dB (cca -3 dB). Fuj. Dvě podstatné věci, které se mi líbí: 1) Nepotřebujete žádné softwarové ovladače, připojíte po USB a pod Win XP/Vista/7, případně MacOS alespoň 10.2 hrajete rovnou. 2) Všechny mechanické prvky, tedy konektory i otočné ovladače, jsou rozumně uchycené, takže to vypadá, že to něco vydrží.

 

Nepotřebuje to napájecí adaptér. Cena 2360 Kč s DPH je odpovídající.

 

převodníky: 24 bitů/max. 48 kHz

rozhraní: USB 2

analogové vstupy: 2 symetrické (mikrofonní/linkové/nástrojové)

analogové výstupy: 2 linkové symetrické

sluchátkový výstup: 1

MIDI: ano

podporované OS: Windows XP/Vista/7; Mac OS X 10. 2 a novější

Psáno pro časopis Muzikus