Amptweaker TightMetal JR - malý a nekompromisní distortion

Amptweaker TightMetal JR - malý a nekompromisní distortion
Amptweaker TightMetal JR - malý a nekompromisní distortion

A máme tady konečně zase něco pro metalisty! Je to horký tip pro všechny kytaristy, kteří hledají ten správný metalový zvuk, ale nejsou milionáři. A správný zvuk je věc zásadní.

Na kytarové efekty od firmy Amptweaker se opravdu ve světě hraje, kapely a muzikanti je používají ve studiu i na pódiích. A to profesionální muzikanti i kapely. Zkrátka profesionálové používají profesionální krabičky. TightMetal JR je menší a mladší bratr velkého a dražšího TightMetalu Pro. Má méně ovládacích prvků, ale zvuk si zachovává stejný. Zmenšená verze přišla na svět pár let po té velké a jistě si najde své zákazníky. Rozdíl v ceně je cca dvojnásobný, a to už je dost pádný důvod ke koupi pro kytaristu, který potřebuje peníze i na jiné věci.

 

Ovládání

TightMetal JR má to zabudovaný noise gate s proměnlivou úrovní, která se dá plynule nastavit. Máme dispozici potenciometry Volume, Tone, Gain a dva třípolohové přepínače.

Levý přepínač slouží k nastavení středových frekvencí, vlevo je to nastaveno na Trash, vprostřed máme „neutrál“ a vpravo Smooth, kdy jsou středy a výšky zdůrazněny. Druhý třípolohový přepínač je na pravé straně krabičky. Uprostřed máme opět „neutrál“, vlevo Fat, kdy nám to přidává basy a vpravo je Tight. To Tight je i v názvu celé krabičky a o tenhle prvek tady jde především. Ořízne to hluboké frekvence tak, aby struny tzv. nehučely. Díky tomu se na to pak dají hrát velmi rychlé licky a riffy aniž by se to slévalo v basech dohromady. Zvuk i při velkém zkreslení a rychlé hře zůstává konkrétní a srozumitelný. Všechny ovládací prvky pracují a fungují skvěle.

 

Firmu Amptweaker založil James Brown, zvukový inženýr a návrhář, který pracoval na zesilovačích pro mnoho slavných kytaristů. Na jím upravené zesilovače hrál Eddie Van Halen, Joe Satriani a mnoho dalších. Pracoval pro firmy Kustom, Peavey a Schecter. Jeho specialita je vyladění aparátů a pedálů tak, aby pěkně zkreslovaly.

 

Zvuk

Díky všem těm ovládacím prvkům se dá zvuk opravdu hodně přizpůsobit a každý metalový kytarista si to vyladí přesně tak, jak potřebuje. Doporučené zapojení TightMetalu je zapojení přímo do efektové smyčky. To znamená, že vynecháme předzesilovací část „hlavy“ a zvuk pustíme z TightMetalu přímo do koncového zesilovače. Tím získáme zcela jasný, konkrétní a nekompromisní metalový zvuk.

Nastavil jsem noise gate cca na 75 %, Gain naplno, pravý přepínač na Tight, levý přepínač na Smooth, Tone cca na 13-14 hodin. I když zvuk byl velmi zkreslený, Tight a noise-gate precizně ořezával nechtěné konce tónů, neozýval se žádný šum, vše bylo odříznuto. Přesto by zvuk jasný, konkrétní a opravdu metalový. Typické metalové „dusání“ z toho přímo sršelo! No vždyť je to taky pro metal vyrobeno!

 

Vytvarování krabičky, ochranný prvek a další vychytávky

Tahle krabička nemá klasický tvar, ale je taková zalomená. Díky tomu jsou ovládací potenciometry a přepínače na takové přední zešikmené ploše, a navíc je v té ploše zabudováno poměrně silné ochranné „zábradlí“. Slouží to k ochraně potenciometrů pro případ, když na to drsný metalista šlápne, aby to nezničil. Měřil jsem to, a opravdu, podrážka boty se při šlápnutí na efekt těch potenciometrů ani nedotkne. To je hezká, a hlavně praktická vychytávka.

 

Závěr

Amptweaker TightMetal JR je luxusní kousek hardwaru. Je navržen tak, aby splňoval i ty nejnáročnější požadavky tvrdé muziky. A to nejen zvukově, ale i fyzicky. Je v odolném šasi, 9V baterie se do něj dá pohodlně vložit a potenciometry jsou chráněny před zničením botou. Troufám si tvrdit, že v současné době je TightMetal JR to nejlepší ve své kategorii, tedy v kategorii „malý distortion vhodný na opravdový metal“.

 

Info:

TightMetal JR je v USA ručně vyráběný kytarový distortion, určený pro ty nejtvrdší styly metalu. Je to zmenšenina většího a mnohem dražšího modelu. Má sice méně ovládacích prvků, ale zachovává si stejný nekompromisní zvuk. Cena je 5852 Kč.

 

Plus:

noise gate

stejný metalový zvuk jako dražší modely

ochranné zábradlí

možnost 18V napájení

ve spodním panelu díry pro přichycení na pedalboard

 

Mínus:

vyšší cena

 

Technická specifikace

ovládání Volume, Tone, Gain, Noise Gate, přepínač Trash/Normal/Smooth, přepínač Fat/Normal/Tight
true bypass ano
napájení 9V baterie nebo zdroj 9–18 V (není součástí balení)
spotřeba 13 mA/9 V, 15 mA/18 V
rozměry 69 x 118 x 51 mm
hmotnost 255 g (bez baterie)

 

Web

https://amptweaker.com/tightmetal-jr/

Psáno pro časopis Muzikus