Apple Logic Pro 7

Apple Logic Pro 7 - Ultrabeat
Apple Logic Pro 7 - Ultrabeat

Od verze 6 Logic definitivně opustil platformu Windows a s nejnovější verzí opouští i mateřskou firmu Emagic - další vývoj a distribuci převzala kalifornská centrála Apple. Logic teď vyžaduje operační systém 10.3 (Panther) s procesorem G4 nebo G5, na předchozích unixových systémech se provozovat nedá, chybí též varianta pro MacOS 9. Program má ještě pár nedořešených problémů: např. jej nelze spustit, je-li nastaven středoevropský klávesový skript jako hlavní předvolba, nedovede také rozpoznat většinu dříve instalovaných externích pluginů (přičemž někdy zatím nepomůže ani jejich nová instalace - zřejmě důsledek skryté inkompatibility se staršími operačními systémy). Přesto je nová verze obrovským skokem vpřed a v mnoha ohledech daleko překonává všechny verze dosavadní.

V hlavním okně Arrange přibyla skupina stop, označených jako Global Tracks, v nichž jsou graficky zobrazeny následující oblasti: markery, video, takt a tónina, akordy, tempo a beat mapping. Video Track obsahuje náhledy snímků, rozložené v čase: Logic dovede automaticky vyhledat všechny obrazové střihy, levý okraj příslušného náhledu je pak umístěn přesně v místě střihu. Detekci akordů zajistí analýza MIDI záznamu. Ve stopě jsou jejich názvy a pod nimi je graficky znázorněno rozložení základních tónů. Každý jednotlivý akord je možné graficky transponovat (např. z C udělá transpozice o +5 půltónů F): tato transpozice je zároveň provedena i v MIDI. Podobně je graficky znázorněno také tempo a pomocí myši lze jednoduše ve zvolených místech vytvářet ostré i plynulé tempové změny (u plynulých je i možnost nastavit křivku průběhu). Beat mapping vyznačí taktové doby, získané z analýzy zvolené audio stopy. Celý systém Global Tracks obsahuje tedy souhrn velice cenných informací - a navíc dovoluje bezprecedentní intuitivní editaci řady klíčových MIDI parametrů.

Záhlaví každé audio i MIDI stopy je rozšířeno o menu pro volbu hlavních parametrů mixážní automatizace (Hyper Draw), u audio instrumentů jsou i nabídky pro zobrazení průběhu všech specifických automatizovatelných parametrů. Mohou být přístupné všechny současně, pro každý z nich se otevře nová "stopa" (dříve byl vždy vidět pouze jediný a zobrazení bylo nutné přepínat).

Ikony dalekohledů pro vodorovný a svislý zoom nahradily mnohem praktičtější posuvné ovladače.

Stiskem CapsLock se klávesnice počítače změní v MIDI klávesnici s transponovatelným rozsahem půldruhé oktávy a statickou volbou rychlosti úhozu, mezerník přitom slouží jako simulovaný sustain pedál.

Dialogové okno pro bouncing mixu umožňuje simultánní volbu čtyř datových formátů: PCM (Wave, Aiff, SDII), MP3 (libovolné parametry a ID3 tagy), AAC (univerzální formát pro přenos mezi různými sekvencery bez ohledu na platformu, Time Stamp označí začátek záběru v SMPTE čase) a Burn (vypálení CD audio). Všechna zvolená data jsou vytvořena současně.

Integrovaný Help otevírá přístup na kompletní PDF kopie manuálů: v kterémkoliv okamžiku má tedy uživatel k dispozici všechny relevantní informace.

Zlepšila se užitná hodnota pro postprodukci: Logic může extrahovat audio z video souboru a umístit ho do stopy k editaci, po níž může následovat i export v obráceném směru.

 

Vzorkovací kmitočet pro nahrávání je volitelný v rozsahu 44,1-192 kHz, v rozlišení 8/16/24 bit.

Zvukový hardware lze vybrat ze systémové nabídky Core Audio (interní/externí), kromě toho je k dispozici také DAE a TDM (Digidesign/ProTools). Zvolený hardware rozhoduje o mixážní kapacitě Surround (2-9 kanálů, stereo - 11 surround režimů).

Nabídka off-line audio DSP se rozšířila o pět nových algoritmů pro time stretching, audio - MIDI konverze (Audio to MIDI Groove, Audio to Score, Quantize Engine) obsahuje 15 předvoleb pro různé hudební styly a nástroje.

Všechny provedené destruktivní audio edity jsou zálohovány v Undo historii, což umožňuje návrat do kteréhokoliv předchozího stavu (teprve funkce Delete Undo History smaže automatické zálohy z harddisku).

 

Nejvýznamnější změny se odehrály v nabídce audio pluginů (DSP a soft-instrumenty). Logic Pro teď integruje všechny dosavadní procesory a nástroje včetně těch, které se dříve prodávaly jako samostatné doplňky (např. sampler EXS24 nebo Space Designer). Přibyly tři nové nástroje: první z nich je jednoduchý, ale velmi dobře dimenzovaný FM syntezátor EFM1 (dva oscilátory, vynikající modulační kapacita).

Sculpture je unikátní nástroj na bázi fyzikálního modelování (vychází z podobných principů jako Yamaha VL1, je však polyfonní a nesrovnatelně dokonalejší, klíčové parametry jsou morfovatelné, morfing lze ovládat manuálně nebo pomocí speciální čtyřrozměrné obálky).

Ultrabeat je bicí modul s jedinečnými vlastnostmi: v každém drumkitu je možno definovat 25 samostatně programovatelných zvuků (dva multirežimové oscilátory a generátor šumu ve spojení s rozsáhlým filtračním a modulačním aparátem), součástí nástroje je také 25stopý step sekvencer (24 patternů s 32 kroky), synchronizovaný s globálním tempem (možnost swing kvantizace).

Mezi novými DSP pluginy vyniká zejména Guitar Amp Pro (kytarový multiprocesor s emulací zesilovačů, mikrofonů a reprosoustav), Space Designer (konvoluční reverb), Match EQ (komparační ekvalizér), Ringshifter (kruhový modulátor + pitch shift), Vocal Transformer (harmonický shift) a Pitch Correction (oprava intonace).

Celkovou nabídku tvoří více než 70 DSP a 34 softwarových nástrojů (s rozsáhlou bankou zvuků pro sampler EXS24).

 

Jedinečnou inovací je Distributed Audio: program můžete instalovat na libovolném počtu počítačů (Nodes) propojených přes Ethernet. Každý z počítačů pak vystupuje jako paralelní procesor a celek představuje jakýsi virtuální superpočítač s teoreticky neomezenou výpočetní kapacitou pro 128 stereo audio kanálů, soustředěných v mixu centrální řídící jednotky.

 

Co na závěr? Logic Pro 7 je vyspělý software se špičkovou kvalitou. Už dlouho patří do skupiny těch několika výjimečných, na které jejich uživatelé nedají dopustit. K tradičně bezkonkurenčním MIDI schopnostem (více než dvacet let souvislého vývoje od C-Lab Notator pro Atari ST) teď přidává i nebývale rozsáhlou baterii off-line i real-time audio procesorů, nové unikátní softwarové nástroje a zlepšenou postprodukční kapacitu.

V programovém balíku navíc dostanete i dva programy pro tvorbu audio CD: Roxio Jam 6 (odvozený z Roxio Toast) a Wave Burner (vypálení CD s komfortním audio editorem, kompatibilním se standardem Red Book).

 

V CD příloze najdete podrobnější obrazové informace a na samostatných stránkách i nástroje Sculpture a Ultrabeat se zvukovými ukázkami.

 

Info:

Apple Logic Pro 7 - audio a MIDI sekvencer s video synchronizací pro Macintosh (OS Panther), cena je 34 391 Kč.

 

Plus:

tradice a vysoký výkon

nové plug-in nástroje a DSP procesory

AAC formát (time stamp)

distributed audio (Nodes)

 

Mínus:

chybí VST

problémy v plug-in kompatibilitě

pouze pro Macintosh a pouze pro systém MacOS 10.3

Psáno pro časopis Muzikus