Aquarian Force Ten Clear - dvojvrstvé blány pro tomy

Aquarian Force Ten Clear - dvojvrstvé blány pro tomy
Aquarian Force Ten Clear - dvojvrstvé blány pro tomy

  Aquarian Force Ten Clear

Dvouvrstvé blány pro tomy

Všichni dobře víme, že existují jednovrstvé a dvojvrstvé blány. Stejně tak všichni víme, nebo aspoň tušíme, jaký je mezi nimi rozdíl. Těmi, o kterých si dnes něco řekneme, jsou dvojvrstvé blány amerického výrobce Aquarian, které jsou svou skladbou na trhu ojedinělé.

Vrhneme se rovnou do praxe. Veškerá srovnání se snažím vztahovat ke standardním jednovrstvým blánám, se kterými se setkal určitě každý z nás.

 

Nízké ladění

 

Hned jak začneme s napínáním a blány se dostanou do první hratelné polohy, je zřejmé o poznání hlubší ladění. Díky vyšší pevnosti blány je už buben použitelný a dostaneme se tak ke zvuku, který bychom stěží realizovali se standardními blánami. Máme hluboký, ne moc silný a dlouhý zvuk s výrazným štípancem při úderu.

 

Již od svého mládí slýchávám pojmy olejovky a pískovky, což jsou česká označení pro blány, která v angličtině známe jako clear a coated. Pojem olejovky vznikl na základě optického jevu, který vzniká u vícevrstvých blan a je podobný tomu, co vytváří olejová skvrna na kaluži. Pískovky nejspíše podle hrubého povrchu, který může působit, jako by byl dosažen pískováním. Já preferuji logický význam překladu původního anglického označení, jelikož jsem se ani s olejem, ani s pískováním na blánách nikdy nesetkal. Vy ano?

 

Střední ladění

 

Ve středním ladění, které mi přijde optimální, se začne projevovat potenciál těchto blan naplno. Dosáhneme velmi dobrého ataku. „Macatá“ blána začne korpus bubnu i svoji spodní kolegyni slušně prohánět, a tak se objeví velmi pevný hluboký tón, který tvoří základ hutného zvuku. Přeznění je kontrolované, přesto bych zvuk ještě nazval odevřený. Netrpí tím, že by to hrálo jako pod dekou.

 

Vyšší ladění

 

Tento odstavec je tu spíše pro úplnost. Blány se mi při vyšším ladění vůbec nelíbily. Ze zvuku se vytratila živost, a navíc se negativně projevila tvrdost blan, díky které jsem měl pocit, jako bych hrál na kýble. Rychle jsem se zase vrátil do středního ladění.

 

Tvrdost

 

Při stejné výšce ladění je blána tvrdší. Je to cítit na paličce i ve zvuku. Ti, co mají pocit, že jsou jejich kotle jako bláto a dělají se jim na blánách brzo dolíčky, najdou zde pevnou oporu. Vyšší tvrdost totiž znamená i vyšší trvanlivost, což je jedna z důležitých vlastností uváděná samotným výrobcem. To jsem ale bohužel nemohl objektivně ověřit, jelikož by to vyžadovalo výrazně delší čas na testování, než který mi byl dán.

 

Nic pro jazzmany

 

Zapomeňte na metličky a další „zjemňovadla“, tyto blány piano nehrají. Ale ani se do této role nepasují, naopak. Hrdě se hlásí do služby rockovým a metalovým bubeníkům.

 

Blány pro levné bubny?

 

U levnějších souprav se mi vždycky více líbily dvouvrstvé blány. Souvisí to s mou teorií, že těžší blána dodá bubnu více energie a ten má pak větší šanci něco hrát. V případě této blány to platí ještě o něco více. Ale kromě řekněme obyčejných bubnů jsem je zkusil i na precizních tenkostěnných korpusech, které díky svým vlastnostem vyhledávají hráči z opačného spektra, než pro které jsou určeny tyto blány. A musím říci, že přes počáteční nedůvěru v tuto kombinaci jsem byl velmi mile přikvapen, nakolik příjemně se tyto bubny rozezněly.

 

Závěr, zhodnocení, doporučení

 

Je to jednoduché a potvrzuje to očekávání. Blány pomůžou tam, kde je potřeba tvrdý a průrazný zvuk. Tam, kde ty standardní pod bubeníkovýma rukama rychle odcházejí. A také tam, kde je třeba více kontrolovat přeznění. Pokud hrajete hodně naživo, usnadníte si s těmito blánami život a zvukaři budou mít vaše bubny rádi.

 

Info:

Aquarian Force Ten Clear jsou dvojvrstvé blány pro tomy určené energickým hráčům. Ceny jsou následující.

 

Název Prodejní cena
Čiré FOR10 590 Kč
FOR12 690 Kč
FOR13 730 Kč
FOR14 780 Kč
FOR15 795 Kč
FOR16 960 Kč
FOR18 1 080 Kč
Pískované TCFOR10 640 Kč
TCFOR12 730 Kč
TCFOR14 830 Kč
TCFOR16 1 010 Kč

 

Plus:

tvrdý, průrazný zvuk

kontrolované přeznění

trvanlivost

 

Mínus:

nižší citlivost

vyšší cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce dvě vrstvy filmu Nu-Brite, každá o tloušťce 10 mil (tisícina palce)
Varianty clear (čiré) a coated (zvané pískované)
Dostupné rozměry 8–18”
Určení pro tomy

 

www:

www.aquariandrumheads.com/products/acoustic-heads/tom-tom-heads/force-ten/

Psáno pro časopis Muzikus