Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo

Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo
Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo

Tenhle aparát ve verzi hlava/bedna už jsem zhruba před rokem podrobil náročnému road testu, během kterého došlo i na rozhovor s jeho duchovním otcem Jarredem, který byl velice příjemný a inspirativní. Aparát jako takový se mi moc líbil a turné ustál se ctí. Zajímalo mě, jestli je verze kombo stejně dobrá jako halfstack...

Řeknu to rovnou: Je! Pro ty z vás, kteří nečetli recenzi na hlavu, shrnu zásadní poznatky o ní. Jedná se stejně jako u tohoto komba o koncepci slabého 20W konce s lampou EL84 v jinak našlapaném aparátu, který je fakticky dvoukanál, ale s volitelným gainem. Efekt této koncepce je zřejmý - aparát můžeme nekompromisně „tavit“ v rozumné hlasitosti jak na pódiu, tak ve studiu nebo doma. Hlava s bednou u mě i u kapely obstála skvěle, vyloženě mě bavila a na verzi kombo jsem tedy byl maximálně zvědavý.

Kombo dorazilo do super situace pro test: Potřeboval jsem nacvičit hromadu coverů pro nadcházející letní postkoronavirové mejdany v kempech, většinou rockové klasiky. Vzhledem k tomu, že Jarredova myšlenka byla udělat aparát, ke kterému stačí mít maximálně ladičku, kvákadlo a delay, vrazil jsem se jedním kabelem do vstupu a začal testovat.

Pozitivní pro mě bylo, že i přes absenci druhého repra (Celestion V-type) hraje kombo prakticky stejně jako hlava, jak si ji pamatuju - rovnou hotový zvuk, který zapadne do zvuku prakticky jakékoli kapely. Věřím, že kdyby se V-type připojil v externí 1x 12” bedně, bude to 1 : 1 pocit, jako u aparátu. Ale nemá cenu řešit coby kdyby, kdo chce malé kombo, nechce tahat bednu, to už by šel do aparátu, a tohle je cena, která se za kompaktní rozměry platí.

Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo
Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo

Otevřená bedna je koncepce, kterou u komb vyloženě chci, a repro G12T-75 je můj oblíbený, takže tady super. Projekce je skvělá, kombo je slyšet ze všech úhlů a všude hezky. Zesilovač má dva kanály, čistý kanál má klasickou koncepci Volume a Tone, kanál má overdrive Gain, Volume a třípásmový ekvalizér. Následuje společný ovladač Reverb Level a Master Volume. Ekvalizér kanálu overdrive má tajemný poťák ISF, zkratka znamená infinite shape feature, což je speciální obvod, který plynule mění charakter ekvalizéru mezi  typem „americkým“ (vlevo) a „britským“ (vpravo). Mě fungoval stejně jako u hlavy cca na 11-12 hodinách. Prakticky jde o změnu parametrů pásem, skvělé na tom je to, že tím za a) krásně nastavíme ekvalizér tak, aby pásma zabíraly na konkrétní kytaru, nebo za b) použijeme ISF jako clonu při výměně kytar - tupější kytary doleva, ostřejší doprava, EQ zůstává. Je to praktické a silně inovativní.

Oba kanály mají voicing, přepínatelný a signalizovaný na footswitchi, který je navzdory módě „ještě budeš potřebovat footswitch a kabel, zde v akci za...“ součástí balení. Díky! Na stereo jack - díky, díky.

Voicing přepíná Clean na Crunch a OD mezi Classic Drive a High Gain. Bohužel si kanály nepamatují, který měl voicing on a který off, takže mezi Clean a Classic Drive je třeba zmáčknout oba switche, ale jsou tak akorát od sebe, že to jde jedním vrzem. Za sebe musím říct, že mě modern (high gain) moc nebavil, přišel mi jako kombinace pedálu Boss Heavy Metal zapojeného do Rožďalovského, když to přeženu, i když na metal to bude OK a ušetří se za Metal Zone. Spíš na to úplně nemám co hrát a osobně mě tenhle typ zkreslení neinspiruje k ničemu. Classic Drive je klasický „british“ sound, ale spíš do Orange než do Marshalla a nedá se mu upřít originální barva. Rozsah gainu je natolik bohatý, že jsem po celou dobu testu nedal žádný drive, klidně by snesl vhodně zvolenou lampou ubrat, nechodil jsem moc přes půlku. Clean je výborný a Crunch taky. Od straťáckého cinkání přes tele twang až k jazzové tloušťce, jak kdo potřebuje. Crunch prostě nakopne vstup a „přečadí“ čistý kanál do parádního dynamického zkreslení. Zde prostor pro drive krabičky určitě z toho půjde udělat cokoli. Má nádherný středy, který se doslova propichujou přes kapelu.

Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo
Blackstar JJN-20R MKII Combo - prémiové celolampové 20W kombo

Zesilovač umí pomocí řízení výkonu běhat na 2 W nebo na 20 W. Je to skvělá watáž - jak do studia, tak na malé pódium. Master pořád za půlkou, koncové lampy zvoní a hlasitost pořád OK. Výstup přes DI s emulací bedny a USB digitální výstup jsou příjemné funkce navíc, ale maximálně na nahrávání dema do iPadu, dobrý mikrofon před bednou to samozřejmě nenahradí. Dají se připojit i sluchátka a hrát jen na ně, skvělá funkce do ložnice. Všechny zadní díry, byť jsou postaru za prknem směrem k zemi, jsou čitelně popsány z boku, aby se člověk nemusel ohýbat a svítit si na ně. Hurá!

Ač to vypadá, že se mi nezalíbil kanál drive, pravda je taková, že jsem na něm v oblíbenějším módu classic strávil devadesát procent času a soustředil se na to, co hraju já, ne jak hraje aparát, což vlastně znamená, že funguje, jak má. A tak je to správně, to je celá myšlenka týhle edice, pohraj si, nastav mě, a potom na mě zapomeň a věnuj se nástroji, já už budu makat sám.

U mě si to odmakal a budu na něj vzpomínat v dobrém.

 

Info:

Blackstar JJN-20R MK II je prémiové celolampové 20W verze kombo stejnojmenné signované hlavy (Jarred James Nichols).se sebevědomým pevným zvukem, perfektní konektivitou a rozumnou cenou. Řešení pro hráče, kteří vyžadují verzi kombo bez kompromisů, Cena je 24 190 Kč.

 

Plus:

kanál čistý/crunch

ekvalizér

řízení výkonu

konektivita/variabilita

footswitch v ceně

design

 

Mínus:

trochu dynamicky plošší kanál drive

 

Technická specifikace:

Výkon 20 W/2 W
Impedance 8/16 Ω (Interní Celestion G12T–75 16 Ω, ext. box 8”, 16” nebo 2x 16”)
Kanály 2
Ovládání Master Volume, 2x Volume, Level, ISF, Treble, Middle, Bass, Gain, Tone, přepínače: 20/2 W, 2x Voice, Blues Power Select (Channel Select)
Elektronky 1x ECC83, 2x EL84
efekt digitální reverb
Efektová smyčka s přepínací úrovní
konketivity USB výstup, sluchátkový výstup, linkový vstup (aux), linkový výstup s emulací 4x 12” nebo 1x12
Rozměry 513 x 487 x 270 mm
Hmotnost 15,9 kg

 

https://www.blackstaramps.com/fr/ranges/jjn-20r-mkii

Psáno pro časopis Muzikus