Blackstar LT Dual - dvoukanálový distortion

Blackstar LT Dual - dvoukanálový distortion
Blackstar LT Dual - dvoukanálový distortion

... je duální (dvoukanálový) distortion od firmy Blackstar z řady LT. LT znamená, že se jedná tranzistorový produkt. Podobných výrobků je na trhu docela dost. Tak se pojďme podívat, jestli si tenhle zaslouží své místo na slunci. Celá krabička je kovová, na pohmat robustní konstrukce, tak jak se od pedálů očekává. Je to celé zelené s černými nápisy a černou hvězdou. Potenciometry jsou černé s bílou ryskou - tedy je dobře vidět, jaké je nastavení. Dioda prvního kanálu je zelená a druhého červená. Přepínače jsou chromované (necvakací - tedy tiché přepínání s bufferem, citlivě reagují i na lehčí sešlápnutí). Vzhledově je to OK. A co zvuk? Vždyť zvuk je to, co nás zajímá nejvíc.

 

První kanál přináší klasický distortion, tak jak si to kytarista představuje (jen toho gainu by mohlo být trochu víc). Druhý kanál dává více zkreslení než první a má lehce jiné zvukové zabarvení. Řekl bych, že z něj leze výraznější zvuk, je tedy vhodnější na sóla. A zase jako u prvního kanálu, i tady by neškodilo přidat ještě nějaký ten gain. Pravděpodobně je to záměr, aby to dobře hrálo při hlasitostech obvyklých při řízné hře rockové kapely. Takže kdyby bylo toho gainu ještě víc, mohl by mít kytarista problém to ukočírovat a taky by to asi příliš šumělo. Tudíž můžeme říct, že je to distortion vhodný pro „live“ rockovou kapelu. Na tiché domáci cvičení je gainu málo. A jak to tedy hraje?

 

Zvuk je příjemný, konkrétní, žadné divné skřípání a vrzání se z toho neozývá, při dostatečné hlasitosti je sustain krásně dlouhý a přechází do přirozené zpětné vazby. Korekce jsou pro oba kanály společné, ale protože sólový kanál má trochu jinou chrakteristiku zvuku, není to nuda. ISF korekce - tedy britský a americký charakter zkreslení - fungují umírněně, žádný megaskok ve zvuku se po otočení na protilehlé strany nekoná. Britský zvuk zhruba znamená, že to hraje víc než Judas Priest, a americký, že to hraje trochu víc než Metallica (je to takové polopaticky zjednodušené vysvětlení, co je to ten ISF vlastně zač). Každý z kanálů má samozřejmě možnost nezávisle ovládat zkreslení a hlasitost. Mně osobně se líbí, jak to hraje, ale protože už doma podobnou věc mám, tak bych si to koupil asi jenom kvuli barvě, protože to je zelené a já nemám ještě žádnou zelenou krabičku. :-) Nejsem si jist, jestli se firma Blackstar nepouští trochu na tenký led, protože její výrobky řady LT nepatří mezi nejlevnější, a i když má masivní reklamu, není zas až tak známá. Takže kytarista, který nemá peníze, si asi koupí levnější výrobek, a ten, který peníze má, si zase koupí osvědčenou a časem prověřenou dražší značku. Cena je 3890 Kč.

 

Technická specifikace:

Počet kanálů: dva kanály s nezávislým zkreslením a hlasitostí

Napájení: 9V baterie nebo adaptér

Rozměry: 90 x 55 x 122 mm  

Hmotnost: 600 g

 

www:

www.blackstaramps.com/products/lt-dual/

Psáno pro časopis Muzikus