Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém

Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém
Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém

Americká firma Bose je známá hlavně svými kvalitními reproduktory, sluchátky s aktivním potlačením okolního hluku a zvukovými systémy do automobilů. Už nějaký ten pátek vyrábí tato massachusettská firma také výrobky, které jsou určeny hlavně muzikantům. Jedná se o malé kompaktní zvukové systémy. Jednou z novinek této firmy je Bose L1, model 1S.

L1 je v současnosti nabízen ve třech provedeních: systém L1 Compact, Model 1S s basovým modulem B1 a  Model II s basovým modulem B2. Z této trojice si v dnešním testu představíme prostřední model L1 - model 1S s jedním basovým modulem B1 a digitální mix T1 ToneMatch.

 

Na první pohled

Po vybalení z přepravních kartonů byly k dispozici celkem čtyři části systému. Power Stand, Loudspeaker Array and Extension, Bass Modul B1 a ToneMatch T1. Každý díl má svůj přepravní obal s vyšitým logem Bose, který dobře poslouží jako ochrana při přepravě rozloženého systému. Některé části mají další výbavu. Power Stand má napájecí kabel, kabel speakon-speakon a rychlý návod na propojení systému. U basového modulu B1 byl přiložen také propojovací kabel. Poslední část systému - T1 ToneMatch - má v balení držáček na uchycení přístroje na sloupek reproduktoru, speciální propojovací kabel, návod na propojení systému L1, modelu I/II, a CD s manuály v osmi jazycích ve formátu pdf. Češtinu budete bohužel hledat marně.

 

Celý systém je proveden v elegantní černé barvě. Sloupek s reproduktory i basový modul se pyšní stříbrným logem Bose.

 

Power Stand (napájecí podstavec) má čtyři výsuvné nohy. Na horním panelu najdete: AC Mains - vstup pro kabel napájení, Power/Fault LED - dioda indikující napájení, kolébkový vypínač Power On/Off, Bass Module Out - výstup basového modulu, Analog Input - analogový vstup v provedení jack 6,3 mm, Signal/Clip LED - dioda indikující analogový vstup, Trim - potenciometr zesíleni úrovně analogového vstupu a ToneMatch Port - speciální port pro připojení jednotky T1. Poslední, největší otvor na podstavci slouží k zasunutí sloupků ozvučení.

Loudspeaker Array and Extension se skládá ze dvou dílů. Spodní bez reproduktorů a horní s reproduktory. Reproduktory jsou chráněny masivní mřížkou.

 

Amar Gopal Bose
Amar Gopal Bose

Zemřel Amar Gopal Bose. Smutnou zprávu v létě oznámila média po celém světě. Ve věku 83 let zemřel 12. července 2013 ve svém domě ve Waylandu v Massachusetts zakladatel a nestor firmy Bose Corporation. Svět tak přichází o dalšího génia, který bádal na poli akustiky. Firma Bose se může kromě zvukových systémů pro muzikanty pochlubit také dalšími audio výrobky. Nabízeny jsou domácí hi-fi centra, sluchátka, hudební systémy pro mobilní telefony a tablety nebo ozvučení interiérů automobilů.

 

Výrobky této značky si vždy zakládaly na malých rozměrech a co nejkvalitnějším zvuku. Největším cílem pana Bose bylo přenést zážitek z koncertní síně do reproduktorů, které nebudou větší než obyčejná krabice od mléka. A to se mu určitě povedlo.

Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém
Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém

Bass Modul B1 má na zadní straně pouze dva vstupy v provedení speakon. Bedýnce nechybí ani protiskluzové gumy. B jedničku můžete umístit jak nastojato, tak naležato.

 

Nejvíce ovládacích prvků, vstupů a výstupů najdete u T1 ToneMatch. Horní strana přístroje je kromě obalu ještě chráněna krytkou, aby nedošlo k poškození ovládacích prvků při přepravě, což je skvělý nápad. Po jejím sejmutí zde najdete všechny ovládací prvky. Horní straně vévodí displej, nad nímž jsou čtyři Trimy (1, 2, 3, 4/5) s LED diodami. Vedle „trimů“ je kulaté tlačítko fantomového napájení se světelnou indikací. Napravo od displeje najdete jeden otočný přepínač, sloužící k pohybu v nabídce. Přímo pod displejem jsou tři otočná tlačítka. Pod nimi je 4x tlačítko Ch Edit, 4x tlačítko FX Mute, 4x knob Vol(ume) pro kanál 1, 2, 3, 4/5 a 4x kulaté tlačítko Mute. Vedle kanálových knobů a tlačítek Mute je umístěn velký knob Master Volume.

 

Na zadní straně T1 najdete všechny vstupy a výstupy. Ty jsou zleva doprava uspořádány ve dvou řadách následovně: Horní řada: kolébkový vypínač pro zapnutí a vypnutí T1, speciální vstup pro propojení T1 s S1, 1x Line In 4/5 - první (jack 6,3 mm), 3x In 1, 2, 3 kombinovaný canon/jack 6,3 mm. Spodní řada: Ouputs Master/aux 2x jack 6,3 mm, 1x Line In 4/5 - druhý (jack 6,3 mm), 3x Pre-amp Out 1, 2, 3 (jack 6,3 mm). Na spodní straně ještě najdete v každém růžku čtyři protiskluzové gumové podlepky a ve středu otvor pro uchycení v držáku na L1.

 

Set má moderní, účelný a profesionálně vyhlížející design. Velký důraz byl také kladen na ochranu systému. V ceně jsou ochranné obaly na všechny části systému.

 

Sestavení a propojení systému

Sestavení a propojení systému je otázkou několika minut. Jedním tahem ruky vysunete čtyři nožky na napájecím podstavci a postavíte jej na vybrané místo. Připojíte napájecí kabel a zasunete první sloupek bez reproduktorů. Nasadíte držák T1 a přidáte druhý sloupek s reproduktory. Vedle podstavce postavíte basový modul B1 (nebo B2), který propojíte jedním kabelem s napájecím podstavcem. Nakonec do držáčku na sloupku zasunete Tone Match T1, který speciálním kabelem propojíte opět s napájecím podstavcem. A vše je připraveno k připojení nástrojů a mikrofonů. Výše popsaný postup v obráceném pořadí platí i při skládání systému.

 

Musím říci, že takto rychle jsem ještě nikdy neměl žádný ozvučovací systém postaven. Dalším plusem pro systém je, že není potřeba dalších stojanů a různých kabelů.

 

Basový modul

K testované sestavě byl k dispozici basový modul B1, který má dva 5,25” palcové reproduktory. Zvolit můžete také variantu s basovým modulem B2. Tento model oproti B1 obsahuje dva 10” reproduktory.

 

B2 také nabízí nastavení wooferu. Pomocí přepínače můžete zvolit jednu ze tří pozic basové úrovně - Plus, Normal a Mínus. Plus hraje jako čtyři B1, Normal hraje jako dvě B1 a mínus jako jedna B1. V systémech L1 je vše technologicky připraveno tak, aby se potřebný výkon a ekvalizace automaticky nastavil podle polohy přepínače. Co se týče impedance B1 je 8Ω a B2 4Ω.

 

Pokud tedy potřebujete hutnější a výkonnější bas, zvolte variantu s basovým modulem B2.

Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém
Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém

T1 ToneMatch

Mozkem celého systému je ToneMatch Audio Engine T1. Je to vlastně malý mixážní pultík, do kterého si můžete připojit svoje nástroje nebo mikrofony. Právě zde najdete vše potřebné pro finální úpravu zvuku. Výběr funkcí se provádí otočným přepínačem vedle displeje. Funkce jsou rozděleny do dvou skupin - Channel Edit a Global. CH Edit má k dispozici Aux, Tuner, ToneMatch Engine, zEQ, Parametric EQ, Compressor/Gate, Modulator, Delay a Reverb. Global nabízí Reverb Type, Preferences, Scenes. Po výběru funkce se můžete pustit do editace parametrů. Změnu a nastavení parametrů provádíte třemi otočnými tlačítky pod displejem. Veškerou akci můžete sledovat na podsvíceném displeji. Přístroj má k dispozici základní scény, které mají podle svého charakteru (Vocal Mics, Eletric Guitar, Acoustic Guitar, Keyboards, Basses, Percusion, Wind and Horns, Special, DJ/Playback atd.) přednastaveny všechny parametry tak, že není potřeba v podstatě nic přenastavovat. Pokud byste si chtěli připravit svoji vlastní scénu, máte možnost. Kompletní nastavení si potom můžete uložit například jako „My Scene 1“ nebo jakkoliv jinak.

 

Celý operační systém jsem si důkladně prošel a musím říci, že v případě vlastní scény je co nastavovat. Popisovat nastavení nebudu, jelikož by vydalo na další samostatný článek.

 

Celkové podsvícení přístroje je provedeno v příjemné, modře laděné barvě. Vše je dotaženo skutečně do nejmenších detailů. Pamatováno je třeba na podsvícené čárky na potenciometrech nebo nabídku funkcí.

 

Pokud tedy bude na pódiu tma, můžete s přístrojem v klidu pracovat a nebudete k tomu potřebovat ani žádnou lampičku.

USB umožňuje připojit té jedničku k počítači. Toto připojení vám dobře poslouží jak pro nahrávání, tak pro aktualizaci systému.

T1 ToneMatch je určen pro všechny systémy L1 bez vyjímky.

 

L1 model 1S v akci

Systém jsem otestoval ve zkušebně i na malém koncertním sále. Nejdříve jsem využil hotových presetů (Ch1 Vocal Mics, Ch2 Acoustic Guitar, Ch3 Keyboards, Ch 4/5 DJ/Playback). Poté jsem provedl vlastní nastavení.

 

Musím říci, že systém hrál v testovaných prostorách velmi příjemně a bylo mu jedno, zda hraje v menší či větší místnosti. Zvučené prostory byly zvukově velmi dobře pokryty díky dvanácti reproduktorům, které vyzařují zvuk horizontálně při 195 °. Zachována byla vyrovnaná úroveň a tónová vyváženost. Při nastavení plného výkonu v klidové pozici mne překvapil mírný šum systému. Ten ale okamžitě zanikne, jakmile systém začne hrát. Až tedy na tuto drobnost, systém nabízí požitek ze zvuku v celé místnosti bez rozdílu místa kde sedíte.

Systém jsem také vyzkoušel bez T1. Akustickou kytaru a potom keyboard jsem připojil do analogového vstupu. I zde hrál systém výborně, ale s ToneMatch byl výsledek lepší.

 

Pokud budete systém stavět za sebe doporučuji se držet rad manuálu. Doporučeny jsou tyto vzdálenosti 0,9 m (dobrá), 1,5 m (lepší) a 2,1-2,4 (nejlepší). To stejné platí, pokud bude stát více L1 vedle sebe. Tímto postavením dosáhnete optimálního zvuku systému jak pro vystupujícího, tak pro posluchače.

Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém
Bose L1 Model 1S System - malý, přenosný ozvučovací systém

Nabízené sestavy

Systém L1 model 1S je nabízen ve čtyřech sestavách. L1 model 1S s jedním basovým modulem B1. L1 model 1S s jedním basovým modulem B1 a T1 ToneMatch. L1 model 1S s jedním basovým modulem B2. L1 model 1S s jedním basovým modulem B2 a T1 ToneMatch.

 

K sestavě s basovým modulem B1 lze přikoupit ještě jednu B1. Místo T1 ToneMatch lze samozřejmě použít jakýkoliv jiný mixážní pult s příslušenstvím. Pokud vám bude hrát mono, postačí jeden systém. Pokud chcete mít stereo, musíte sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit systémy dva. Tolik tedy k možnostem sestav.

 

Závěr

O výrobcích firmy Bose je známo, že za svoji cenu nabízí skutečně tu nejvyšší kvalitu. Nejinak je tomu i u systému L1 model 1S. Systém nabízí precizní povrchové zpracování, které je dotaženo do nejmenších detailů. El jednička je malá, skladná a rychle sestavitelná. Hlavní devizou je zvuková kvalita.

 

Tento systém vám dobře poslouží jak v místnosti pro padesát lidí, tak menším sálečku pro tři sta lidí. Jeho využití může být skutečně široké. Od mluveného slova na přednáškách až po živá vystoupení jednotlivců nebo třeba celé „live“ kapely.

Pokud tedy hledáte kvalitu bez kompromisů, je tento systém určen právě vám.

 

Info:

Bose L1 model 1S je malý, přenosný ozvučovací systém. Cena sestavy je 59 990 Kč i s DPH.

 

Plus:

- malé rozměry

- profesionální zpracování

- jednoduchost a rychlost složení a rozložení systému

- velmi kvalitní zvuk

- jednoduchá obsluha

 

Mínus:

- mírný šum při plném výkonu

- vyšší cena systému

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Set 1x basový modul B1, 1x reproduktor L1 II Cylindrical Radiator, 1x výškový adaptér, 1x napájecí podstavec L1 Model II, 1x audio jednotku T1 ToneMach, kabeláž a obaly
Auditorium doporučeno 300 lidí
Šíření zvuku 195 ° s horizontálním pokrytím při zachování vyrovnané úrovně a tónové vyváženosti
Rozměry

basový modul B1 38 x 26 x 45 mm (výška, šířka, hloubka)

napájecí podstavec L1 Model II 12,8 x 26,2 x 69,2 mm (v, š, h)

reproduktor L1 II Cylindrical Radiator 110,5 x 9 x 10,5 mm (v, š, h)

výškový adaptér 110,5 x 9 x 10,5 mm (v, š, h)

audio jednotka T1 ToneMach  6,76 x 16,6 x 20,9 mm (v, š, h)

Hmotnost

basový modul B1 11,4 kg

napájecí podstavec L1 Model II 10,7 kg

reproduktor L1 II Cylindrical Radiator 7,4 kg

výškový adaptér 7,9 kg

audio jednotku T1 ToneMach 1 kg

 

www:

www.bose.com

Psáno pro časopis Muzikus