Boss AW–3 - univerzální automatické kvákalo

Boss AW–3
Boss AW–3

Jedná se o univerzální automatické kvákalo, na trhu nikterak nové, ale to nám nebrání trochu si ho přiblížit. Krabička disponuje dvěma vstupy - pro kytaru a basu. Tento druh efektu mají v oblibě převážně funkoví basisté, zatímco, jak známo, kytaristé preferují klasické nožní pedálové kvákadlo. Vedle zmíněných vstupů, upravených pro odlišnou frekvenční charakteristiku kytary a basy, je na krabičce též vstup pro expression pedál, kterým se dá řídit průběh efektu a nastavit jeho tempo. Konstrukčně působí masivním a poctivým dojmem, tak jak jsme na to u Bosse zvyklí.

Ovládacími prvky jsou zleva: Decay pro řízení délky kváknutí, Manual slouží pro nastavení frekvence od které začne efekt kvákat, Sens nastavuje citlivost, a posledním ovládacím prvkem je Mode, kterým můžeme přepínat mezi čtyřmi různými mody wahu. Jedná se o mody: Up a Sharp - u obou kváknutí směřuje do horních frekvenčních pater, Down - kváknutí směřuje do nižších frekvencí, není tak agresivní jako Up či Sharp. Posledním modem je humanizer, který se pokouší simulovat lidskou řeč. Na humanizeru mi vadila na můj vkus přemíra všudypřítomného distortionu.

AW-3 je společníkem, se kterým se rozhodně vyblbnete v samotě domova. Horší to začne být v okamžiku, kdy si položíte Nerudovskou otázku "kam s tím?" Efekt nabízí dostatek různých nastavení, nicméně v praxi na pódiu či při nahrávání bych ho (jako ostatně většinu efektů) používal radši skromněji. Nejvíce se mi líbilo nastavení prstové hry v modu Up - decay na deseti hodinách, manual a sens na dvou, a pro slap nastavení modu Down, kdy decay opět na desítce, manual na dvanáctce a sens na jedenáctce.

Pokud máte rádi "user friendly" efekty, na kterých nastavíte během tří sekund požadovaný zvuk, asi si tohoto Bosse nezamilujete. Chvíli potrvá, než člověk pozná jeho chování, ale rozhodně se tato krabička dá zkrotit a pak vám nabídne univerzální a širokou paletu různých typů "kváků".

Za zmínku stojí, že autowah je jedním z mála efektů, který (zatím?) nenabídl low-endový výrobce Behringer, jenž "bossácké" efekty svým poměrem cena/výkon rád pokořuje. Cena tohoto zvukového pomocníka je v našich obchodech 3100 Kč. V USA je k mání od 89 $. Taky máte občas pocit nespravedlnosti stejně jako já?

Psáno pro časopis Muzikus