Carl Martin Atlantic Chorus - koktejl vibrata a chorusu

Carl Martin Atlantic Chorus - koktejl vibrata a chorusu
Carl Martin Atlantic Chorus - koktejl vibrata a chorusu

Design testovaného kousku je nádherný. Čelní panel eloxovaný, jakoby položený na těle, nenápadně přišroubovaný. Rozměry efektu jsou malé, ovládací kroutítka mají dostatečnou velikost. Konektory leží nahoře, takže efekt nezabírá zbytečně místo. Vše je ergonomické sladěné. Včetně LED diody, která neoslňuje, ale přitom je patrná i ve sluncem projasněné místnosti. Tak dobré spojení designu a ergonomie nebývá příliš často k vidění.

Ovládání a nastavení

Potenciometry Speed a Depth nastavují rychlost a hloubku úrovně efektu. Rate nastavuje poměr mezi vibratem a chorusem.

Level už tak jednoduchý není. Původně jsem od něj čekal množství chorusu ve zvuku, jak jsme u modulačních efektů zvyklí, ale on určuje hlasitost - jak jsme zvyklí u potenciometrů Level. :-) Když je na nulové hodnotě (potenciometr na sedmé hodině), hlasitost zapnutého efektu je jen o krůček vyšší než vypnutého. Otáčením potenciometru Level roste hlasitost, na plné hodnotě dostáváme už slušné zesílení. K tomu ještě někde od poloviny začíná zvuk mírně kreslit. Když je Level naplno, umožní nám zahrát parádní beglajty. Nebo přikrmit aparát.

 

Uchem a sluchem

Co se týče zvuku, Atlantic je svůj. První věcí, co poznáme hned po zapojení, je, že hraje jinak, než jsme zvyklí. Subjektivně mi přijde, že i při nastavení „chorus“ má stále charakter zvuku spíš jako vibrato. Barvou zní více kovově než standardní chorusy, nemá v sobě ani trochu měkkosti, kterou mají mnohé modulační mašinky. Průběh modulace je skokovitý.

Přiznávám, že na jeho zvuk jsem si musel chvilku zvykat. Přišel mi nejprve moc plechový. Pak jsem mu postupně přicházel na chuť. Chtělo to hledat a pátrat. Ale stačilo málo, a našli jsme se. Pěkné byly třeba akordy hrané na „tenkých“ strunách ve vyšších polohách. Dobře zněly funkové figury. Možnost kombinovat vibrato a chorus byla zajímavá a dala nový prostor.

 

Při rozbalení na nás vypadne „varovací“ kartička, že když produkt do 30 dnů od nákupu nezaregistrujeme, tak přijdeme o záruku (void varanty). Zákazník je zmaten, WTF?! Až z malého nápisu dole pochopíme, že řeč je o prodloužené čtyřleté záruce. Tak tahle obchodní politika mi teda moc nevoní...

 

Zkreslení při vyšších hodnotách ovladače Level bylo fajn na sóla i na kila. Moc mě bavilo spojení Atlantic Chorusu se zkresleným kanálem mého komba. Barva zvuku se trochu změnila, byla najednou originálnější než standardní zkreslení. Přitom charakter (dynamika, pocit ze hry) byl pořád stejný. Lze tak ozvláštnit naše zkreslení, a přitom o nic nepřijít. V některých chvílích bych uvítal mít možnost nastavení úrovně chorusu (mix) a jeho průběh (sin/square).

 

Jak už jsme zvyklí, na YouTube najdeme mnoho ukázek, jak efekt hraje. Je dobré, že ten zvláštní charakter zvuku Atlantic Chorusu je z nahrávek znát. Můžeme se tak namlsat sledováním testů a přitom dostat dobrou představu, jak skutečně hraje.

 

Co mě překvapilo, bylo, že efekt šuměl, či přesněji, lehce elektronicky bručel. A to jsem jej napájel originálním adaptérem Strymon a měl kabely Evidence. Nejde o nic závažného, ale také nic, na co by mohli být Carl Martin úplně pyšní. S větším podílem vibrata (ovladač Rate) bylo i více šumu. Snad šlo o vlastnost pouze testovaného kousku.

Efekt má spínání true bypass a ovlivnění signálu při průchodu krabičkou není nijak patrné.

 

Závěr

Atlantic Chorus umí být nenápadný, ale také výrazný. Co si nastavíme, to máme. Kombinace vibrata a chorusu je veskrze inspirativní. Jakékoliv nastavení ovladačů je využitelné. A barva zvuku? Je možné, že ne každému bude vyhovovat. Ale pokud hledáme originálně znějící efekt a jeho zvukový projev nám právě sedne, jsme tu rozhodně správně.

 

Info:

Carl Martin Atlantic Chorus je podlahový efekt kombinující vibrato a chorus. Cena je 2772 Kč.

 

Plus:

design a ergonomie

true bypass

ovladač Level (zkreslení, volume)

osobitý zvuk

 

Mínus:

chybí mix

adaptér není v ceně

nejede na baterii

 

Technická specifikace

vstupní impedance 1 MΩ
výstupní impedance 100 Ω
odstup signál/šum 52 dB
true bypass ano
napájení pouze adaptérem (není v ceně)
odběr 20 mA
rozměry 11 x 6 x 5 cm
hmotnost 240 g

 

Web

https://carlmartin.com/atlantic-chorus/

Psáno pro časopis Muzikus