Carl Martin DC-Drive - nová generace veleúspěšného kytarového efektu

Je doba zkracování, řekl by Bohumil Hrabal. U Carl Martina osekali svůj oblíbený overdrive, a tak se vešel do malinké luxusní krabičky.

Dánská firma Carl Martin patří mezi známé výrobce kvalitních analogových kytarových efektů. I já vlastním několik jejích produktů a používám je k velké spokojenosti, rád jsem se tedy ujal recenze nového zkreslovače DC-Drive v inovované verzi 2018.

Carl Martin DC-Drive - nová generace veleúspěšného kytarového efektu
Carl Martin DC-Drive - nová generace veleúspěšného kytarového efektu

Původní DC Drive přišel na trh v roce 2009 s heslem „Asi nejlepší overdrive na 9 V, který jste slyšeli“, takže jsem ho hned musel mít a mohl jsem nyní porovnat novou edici 2018 s původním modelem z roku 2009. Jaké jsou tedy ty viditelné rozdíly?Původní DC Drive atypického tvaru je zhruba třikrát větší. Nová verze je proti ní učiněný prťous. Horní panel z ohnutého eloxovaného hliníku vypadá luxusně a lépe než původní model. Zmenšení způsobilo, že musíte použít externí napáječ, prostor na baterii není. Další důvod zmenšení je také jasný: Chybí druhý nožní spínač pro booster, škoda, byla to velmi užitečná funkce pro sóla...

 

Ovládací prvky jsou jako skoro na všech overdrivech: úroveň zkreslení Gain, tónová clona Tone a výstupní hlasitost Volume. Efekty jsou plně true bypass, neovlivňují průchod signálu při vypnutém efektu.

Obě verze mají přepínač Fat/Reg. Jelikož jsem se o jeho funkci v některých článcích dočetl poněkud zavádějící informace, zkusím popsat, k čemu tento přepínač vlastně v praxi je. Slavný Tube Screamer, vyhlášený jako super nakopávadlo před lampové zesilovače, má právě ten středový charakter s potlačenými výškami i basy, což je skvělé pro přidávání dalšího zkreslení před již zkreslující zesilovač... Pro tuto roli je tady poloha přepínače Reg. Pokud ale chcete zkreslovat pouze krabičkou a některé frekvence by vám chyběly, přepněte na Fat s tlustým zvukem pro samostatné zkreslení.

 

Carl Martin DC-Drive prošel výraznou redukční dietou, při které ztratil na váze a je prostorově méně výrazný. Kdyby to takhle šlo snadno i u lidí, kteří se často mučí šílenými postupy ve snaze zhubnout. Třeba slavný básník Lord Byron se zoufale snažil udržet svůj pohublý image pojídáním pouze brambor v octě. Po takové delikatese sice zvracel a měl průjem, ale lehce nemocné vzezření se mu - celkem pochopitelně - podařilo udržet. Slavná operní pěvkyně Maria Callas na to šlo ještě veseleji a pořídila si tasemnici, aby jedla potravu za ní.

 

Vlastní charakter zkreslení se neliší. Fat/Reg je dobrý nápad, mnohokrát jsem to využil v praxi bez nutnosti použít další krabičku.

Nový má navíc pomlčku v názvu. Píši-li tedy DC Drive, je to původní verze, DC-Drive je verze 2018.

Carl Martin DC-Drive - nová generace veleúspěšného kytarového efektu
Carl Martin DC-Drive - nová generace veleúspěšného kytarového efektu

Zvukový souboj generací

Na přímé porovnání zvuku jsem se těšil pochopitelně nejvíce. Porovnával jsem obě generace v obou polohách Fat/Reg. Charakter je shodný, drobné odchylky ve zvuku jsem ale přesto zaznamenal. Původní model má trochu více těla tónu ve středech, nový model je maličko ostřejší. Nový model je lepší v odstupu signál/šum, který je u nové verze podstatně menší.

Zvukově je to klasický příjemný overdrive, velmi dobře použitelný s čistě hrajícím či jemně nakresleným lampovým zesilovačem. Dobře funguje i jako nakopávadlo před Marshally a podobné zesilovače. Tóny jsou dobře odděleny, neslévají se, mají příjemné ataky a muzikálnost. Je to tedy univerzální overdrive, takový, který by někde u sebe měl kytarista pro variabilitu zvuku mít. I já tedy mohu DC-Drive jenom doporučit.

 

Info:

Carl Martin DC-Drive je novou generací veleúspěšného kytarového efektu overdrive dánské firmy. Nabízí stejný zvuk při minimalizaci rozměrů. Cena je 3620 Kč.

 

Plus:

malé rozměry a hmotnost

klasický osvědčený zvuk

 

Mínus:

Není možné napájení z baterie.

Přišel o výborný booster první generace.

 

Technická specifikace

Vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 560 Ω
Odstup signál/šum 54 dB
Funkce tónové clony low pass filter
Maximální gain +68 dB
Rozměry (v x š x h, mm) 50 x 60 x 115
Hmotnost 340 g
Napájení 9 V (jen externí napáječ)
Odběr ze zdroje 20 mA

 

https://carlmartin.com/dc-drive-2018/

Psáno pro časopis Muzikus