Carl Martin Hot Drive’n Boost MK3 - kvalitní overdrive s funkcí boost

Carl Martin Hot Drive’n Boost MK3 - kvalitní overdrive s funkcí boost
Carl Martin Hot Drive’n Boost MK3 - kvalitní overdrive s funkcí boost

Carl Martin Hot Drive’n Boost MK3 je další přírůstek z královské dánské rodiny. Proč královské? No, jsou to ručně vyráběné kytarové efekty nejvyšší kvality z Dánska. Tak proto.

Ve firmě Carl Martin začali vyrábět již třetí generaci Hot Drive’n Boostu. Má to být nově navržený overdrive s funkcí boost, který má ještě více a lépe napodobovat lampové zkreslení. Jenže tyhle marketingové věty plné superlativů ve mně budí vždy trochu nedůvěru. Takže jdeme na to.

 

První, co mě zaujalo, je, že to má vlastní síťový kabel. Takových kytarových pedálů moc není. Asi je to kvůli tomu, aby součástky byly kvalitně nakrmeny. Některé totiž nefungují při standardních devítivoltových zdrojích úplně nejlépe. Takže žádná devítivoltová baterie nebo vlastní zdroj, má to normální flexo šňůru na 230 V. A to může být pro někoho, kdo má svůj vymazlený pedalboard s vymazleným napájením, třeba problém. Koupíte si super zdroj, a pak ho nepoužijete.

 

Přiznám se, že v současné záplavě efektů overdrive mnoha známých i méně známých značek se začínám lehce ztrácet a věřím, že v tom nejsem sám. Trochu mi to příjde jako honba za zákazníkem. Všichni výrobci tvrdí, že ty jejich efekty jsou nejlepší. Nejlepší nemůžou být všichni. Myslím, že jen čas ukáže, jestli se Hot Drive’n Boost MK3 uchytí a„“bude se na něj hrát“, a nebo ne. Držím mu palce.

 

Hot Drive’n Boost MK3 je vyroben pro blues a rock. Jako overdrive s velkou dynamikou a s možností zesílení (boost) na sóla. Výhoda tohoto řešení je „all in one“.

 

Jak to hraje? Hraje to hezky, zvuk je kultivovaný, příjemný. Zkreslení je střední, takže žádný metal. Korekce jsou minimalistické, má to pouze tónovou clonu (kdyby se zvuk někomu zdál příliš ostrý, lze ořezat výšky). To je dle výrobce záměr, aby zvuk byl co nejvíc vyrovnaný a podobající se lampám. Zkreslení se dá pěkně regulovat pomocí potenciometru hlasitosti na kytaře. Boost je opravdu BOOST, zesiluje o 20 dB (to je hodně) a zesiluje i čistý zvuk. Má to velikou hlasitostní rezevu, a to jak na zkreslený, tak i na čistý zvuk. To je ten hlavní důvod toho vlastního zdroje. Efekty na 9V mají menší dynamiku jak ve zkresleném, tak v čistém zvuku. Tahle rezerva se odborně nazývá headroom. Představme si, že hrajeme na klasickou lampu (např. jednokanálový Plexi). Když k to dáme všechno tak napůl, získáme lehký crunch a kytarou můžeme lehce regulovat hlasitost. A když k tomu přidáme Hot Drive’n Boost MK3, tak dostaneme navíc možnost to dokrmit čistým zvukem (boost) nebo to dokrmit zkresleným (overdrive) a nebo to dokrmit zkresleným a ještě k tomu zesíleným zvukem (tím už z našeho zesilovače vymáčkneme všechno). Takže k jednokanálu tady máme navíc další tři možnosti.

 

Pedál je plechový, černý a hezký. Nahoře má čtyři potenciometry a dva kovové přepínače, u kterých jsou dvě modré LED diody. Jack na vstup a výstup. Potenciometry Boost Level (přidává čistý i zkreslený), Level (overdrive), Wave (tónová clona), Gain (zkreslení overdrive). V podstatě nejjednodušší a čisté řešení.

 

Zajímavé je, že oba potenciometry level jsou zcela nezávislé. Takže můžeme potenciometrem level pro overdrive kanál i ubírat, což nám dělá z pedálu i takový falešný attenuator. Tím ubírat mám na mysli menší hlasitost, než nám leze z kytary, i když to asi tak nikdo používat nebude... ale co kdyby.

 

Závěr

Hot Drive’n Boost MK3 se mi líbí. Líbí se mi, jak to hraje. Ovládání je jednoduché, boost výtečný. Jediné, co se mi nelíbí, jsou LED diody příliš blízko u přepínačů. Když na to šlápnete, není vidět, že se rozsvítí. Navíc mám trochu strach, že když bude hráč mít podrážku s hlubokým vzorkem, tak si ty diody rozšlápne, protože mu ty přepínače zajedou do vzorku a při sešlápnutí přepínače půjde podrážka až na plech přesně v místech, kde z toho vykukujou ty diody.

 

Info:

Carl Martin Hot Drive’n Boost MK3 je kvalitní, ručně vyráběný overdrive s funkcí boost pro náročné hráče, kteří s sebou nechtějí tahat příliš mnoho krabiček. Cena je 6584 Kč.

 

Plus:

vlastní napájení

velký dynamický rozsah

kultivovaný zvuk

boost 20 dB

 

Mínus:

nelze použít vlastní zdroj nebo baterii

LED diody jsou příliš blízko přepínačů

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

Rozměry 120 x 95 x 56 mm
Hmotnost 625 g
Napájení 230 V

 

 

www:

www.carlmartin.com/hot-driven-boost-mk3/

Psáno pro časopis Muzikus