Cerwin-Vega XD3 - aktivní stolní reproduktory

Cerwin-Vega XD3 - aktivní stolní reproduktory
Cerwin-Vega XD3 - aktivní stolní reproduktory

XD3 jsou dvoupásmové aktivní stolní reproduktory americké značky Cerwin-Vega. Značka je známá zejména pro své basové měniče a basové reprosoustavy.

 

Balení

V obyčejné kartonové krabici je ta obrázková, ve které ochraňují pár reproboxů pěnové výstelky a antistatické sáčky. Dále z krabice vypadne dokumentace a sáček s kabely. Kromě napájecího kabelu dostanete reproduktorovou dvoulinku, stereo mini jack-cinch a stereo minijack-stereo minijack.

Popis vzhledu

Boxy jsou z povinylované MDF a jsou osazeny 3/4” hedvábným tweeterem a 3” basovým měničem, který je papírový, potažený polypropylenem. Levý box hostí zesilovač pro levý i pravý box. Ten dodává 2x 15 W. Každý reprobox má vlastní crossover. Pro propojení slouží reproduktorová dvoulinka. Na přední straně je lakované čelo, do kterého jsou zasazené mřížky chránící měniče. Pod čelem je logo Cerwin-Vega. Na levém reproboxu je vlevo od něj v červeném prstenci, který indikuje zapnutí, otočný potenciometr Volume a na pravé straně od loga jsou dvě stereo 3,5mm samice. Horní slouží výstupu do sluchátek, spodní umožňuje připojit pomocný zdroj zvuku. Na zadní straně jsou reproduktorové svorky a nátrubek bassreflexu. U levého boxu navíc hlavní vstup - cinche, vstup pro síťové napájení a vypínač a nakonec přepínač Vega-Bass On/Off. Kromě lesklého pianového čela jsou bedýnky v matu, působí solidně, jsou celkem těžké a zpracování vypadá bez chybičky.

 

Popis funkce

Zdroj zvuku připojíme do cinchů a nastavíme hlasitost. Bedny jsou velmi hlasité, volume jsem stahoval a ještě ubíral na zvukové kartě. Výrobce neuvádí citlivost vstupu. Bohužel neuvádí ani to, co přesně dělá přepínač Vega-Bass. Výrobce naznačuje, že to je gain, mohl by být. Nebo to je high-pass, nevím. Poslechem lze konstatovat, že po zapnutí se přidají nejnižší basy, které jsou při velmi blízkém poslechu, do jednoho metru, nepříjemné a spíše zhoršují srozumitelnost. Při vyšších hlasitostech a větších vzdálenostech si najdou své posluchače, s ohledem na primární užití doma u počítače se jeví tato funkce jako sporná. Na přední straně je vstup pro zařízení typu mp3 přehrávač, který plní svou funkci. Stejně tak sluchátkový výstup.

 

Popis zvuku

Je vždy subjektivní, tak to tak čtěte. Bedny jsou velmi hlasité, mají hodně basů, až nečekaně. Nebo nečekaně - Cerwin-Vega je na basy přece kádr. Neuvádí ale skoro žádné údaje, takže se jen dohaduji, že mají reproduktory vysokou citlivost, zvuk je takový natlačený. Je to dneska poměrně běžné, ale pro uši ne úplně příjemné a trpí frekvenční průběh.

Cerwin-Vega XD3 - aktivní stolní reproduktory
Cerwin-Vega XD3 - aktivní stolní reproduktory

Závěr

Vybavení je slušné, potěší například pocínované konce repro dvoulinky a hlavně dodávaná připojovací kabeláž. Ke zpracování nemám výhrad, ti Číňani to zkrátka dělají dobře. V segmentu domácích aktivních reprosoustav s 3” basovým reproduktory je pěkně ostrá konkurence, doporučuji se rozhlédnout, zajít si poslechnout a srovnat si.

 

Info box:

Cervin-Vega XD3 jsou aktivní stolní reproduktory primárně určené pro domácí použití s počítačem a mp3 přehrávači. Magneticky stíněné bedýnky mají výkon 2x 15 W a jsou vyrobené z MDF. Cena je 3490 Kč.

 

Plus:

+ výkon

+ tichý provoz bez zatížení, reprodukce bez ruchů a šumů

+ zpracování

 

Mínus:

- převaha basů

- neuvedené parametry

 

rozměry (v*š*h): 203 x 140 x 165 mm
materiál boxu: MDF
průměr: 3” a 1”
bi-amp: ne
aktivní/pasivní: aktivní
počet pásem: 2
vstup: symetrický/nesymetrický: nesymetrický
vstup TRS/RCA/XLR: RCA
bassreflex: ano
laditelná hlasitost ano
hmotnost 5 kg/pár

 

www.cerwin-vega.cz

 

Zakladatel Cerwin-Vega, Eugene „Gene“ Czerwinski, vyrobil v roce 1964 první 18” basák, který uměl 125 dB na 30 Hz! Připisuje se mu také prvenství za první polovodičový zesilovač, a to už v roce 1957.

Psáno pro časopis Muzikus