CORejské Tsunami

CORejské Tsunami
CORejské Tsunami

Je to jedna z mála značek, která za velice krátkou dobu své existence udělala "díru do světa". Nástroje s nepřehlédnutelným poznávacím znakem - vykousnutým půlkruhem na hlavě - se totiž vyznačují nejenom kvalitou dílenského zpracování a skvělým poměrem cena/výkon, ale kromě dobrého zvuku i originálním a zajímavým vzhledem. Celosvětovými reklamními esy pro Cort jsou Billy Cox (ex Jimi Hendrix Experience) se svým hybridním "fenderovským" modelem Cort Freedom Bass a také T. M. Stevens se svým signovaným modelem Funkmachine. U nás jsem se poprvé doslechl o Cortu před pár lety díky našim předním baskytaristům, zarytým fenderistům Jiřímu "Plechovi" Novotnému a "Gumovi" Kulhánkovi, kteří si s nadšením baskytaru značky Cort pořídili a nějakou dobu s ní víceméně úspěšně koketovali.

 

Cort Artisan Series A5

Drtivá tsunami

Materiály a provedení

Javor a africké dřevo wenge tvoří společně průchozí krk. Tělo zosobňuje krásný, vlnkami zdobený bahenní javor. Celý nástroj je detailně propracován a bezpečně chráněn tlustou vrstvou laku. Účelně posazené orientační značky v horní části hmatníku jsou lahůdkou pro periferní vidění. Orientační značky jsou bohužel z tmavší, mírně nevkusně působící, "tyrkysoidní" perletě. Profesionální vzhled nástroje to však v žádném případě neohrožuje. Na skvěle vyvedené hlavě na mě hází prasátka chromované logo Cort. Veškerý hardware je kolorován v platinovém matu a působí vznešeně. Zahrnuje kovový nultý pražec, ladící mechaniky, ovladače a kobylku. Zajímavě řešená kobylka je dvoudílná a skýtá veškerý komfort od nastavení výšky strun a naladění oktáv až po výměnu strun pouhým vyháknutím.

 

Elektronika a zvuk

Jeden vytahovací ovladač hlasitosti na vypínání a zapínání aktivní elektroniky a k tomu centr obou snímačů nabízejí jakoukoliv zvukovou kombinaci. Při otočení centru doleva hraje pravý snímač, při otočení doprava levý. Trochu nelogické a matoucí (není to však žádná tragédie, dá se jednoduše přehodit). Aktivní elektronika má výborně posazená pásma pro výšky, středy a basy, které řídí ovladače s nezbytnou aretací uprostřed. Na zadní straně těla je v držáku zn. Fishman s vyklápěcím víkem zastrčena baterie. Je zvláštní, že baskytara nehraje bez baterie v režimu "pasivní", kdy je hlasitostní ovladač vysunutý a korekce nereagují. Snímače Mk1 od Billa Bartoliniho a aktivní ekvalizér Mk1 nabízejí veškeré zvukové možnosti, které hráč ke svému štěstí potřebuje, a co víc, jaké si jen dovede představit. Jednoduše zvládá širokou paletu barev od opravdu tvrdého razantního zvuku singlu jazzbassů až po měkký, sametový bas.

 

Suma sumárum

Pro lepší stabilitu v kytarovém stojanu je účelné používat zalomený pravoúhlý jack. Užší rozteče mezi strunami jsou výhodou spíš pro hraní trsátkem a hráče s malými prsty a částečně znesnadňují hru slapem. V této cenové kategorii se však jedná o špičkový, profesionální nástroj, který může směle konkurovat nástrojům až za trojnásobnou cenu. Vyrábí se ještě ve čtyřstrunné a šestistrunné verzi a v různých barevných provedeních.

 

Cort Curbow 5 Series

Miss Harley-Davidson

Materiály a provedení

Tento model se zvláštním, originálně tvarovaným malým tělem pochází z designérské dílny vousatého baskytaristy Grega Curbowa. Korpus je vyrobený ze syntetického kompozitu zvaného Luthite. Jednodílná fortelná kobylka á la Steinberger vzbuzuje pocit jistoty a umožňuje snadné nastavení oktáv i výměnu strun. Hluboko, až k snímači, posazený javorový krk má našikmo přilepenou hlavu za nultým pražcem. Na hlavě se vedle černě provedeného loga Cort klikatí podpis autora. Dvouktávový ebenový hmatník je leskle lakovaný a má orientační značky jenom ze strany. Ve vysokých polohách se tak díky absenci orientačních značek na hmatníku můžou hráči podařit i hodně odvážné alterace. Kromě plastového černého nultého pražce je veškerý hardware vyveden v platinovém matu.

 

Elektronika a zvuk

Tato "harlejářská miss" má velmi příjemný a vyrovnaný kulatý tón, barvou trochu jiný, než jaký produkuje masivní korpus. K tomuto kultivovanému projevu velkou mírou přispívá kromě neobvyklého materiálu těla i jediný snímač Bartolini Mk1 společně s aktivním předzesilovačem Mk2. Přepínačem řadíme do obvodu přednastavený zvuk určený pro slap. Tento zvuk má jemně vyříznuté středy a je ideálně vyladěný pro trhnutí i úhoz palcem. Na zadní straně těla lze otvůrky v plastovém krytu seřídit šroubováčkem citlivost neboli hlasitost pro slap depth a overall gain, a přizpůsobit tak poměr obou zvuků individuálním potřebám. Víko pro baterii je šroubovací.

CORejské Tsunami
CORejské Tsunami

Suma sumárum

Dovede jemně pohladit i drsně zaburácet. Může působit jako nepostradatelná pomůcka k image drsných motorkářů a stejně tak se skvěle hodí i na vyleštěná jazzová prkna světových pódií. Při hraní v sedě sklouzává z nohy, rozteče strun jsou malé, ale jinak jsem byl mile překvapen, jak je to skvělý a univerzální nástroj. Pro lepší stabilitu v kytarovém stojanu je účelné používat pravoúhlý zalomený jack. Vyrábí se i ve čtyřstrunné, šestistrunné a bezpražcové verzi a samozřejmě i v různých barevných provedeních.

 

Cort Artisan Series C4 P Piezo slečna

Materiály a provedení

Ladně zaoblené topolové tělo je slepené z více kusů. Je hladce opracované a mořené. Šroubovaný javorový krk je překrytý palisandrovým hmatníkem, který je opražcován v rozsahu dvou oktáv. U čtyřstrunných baskytar se mi neosvědčilo jinak sympatické umístění orientačních značek na hmatníku v jeho horní polovině, protože značky jsou v určitém úhlu pohledu cloněny strunou E. To je tak trochu i náš případ. Štíhlý krk má, podobně jako model Curbow, našikmo přilepenou hlavu za nultým umělohmotným pražcem. Na hlavě lahodí oku opět v chromu vyvedené logo Cort, které ladí s leskem mechanik.

 

Elektronika a zvuk

Kromě dvou snímačů Mighty Mite je tato slečna vyzbrojena piezo snímačem značky Fishman ve stejnojmenné kobylce. Výborně řešená kobylka umožňuje vysoký komfort nastavení ladění oktáv a výměnu struny pouhým vyháknutím. K ovládání hlasitosti a clony pieza slouží dvoupatrový potenciometr, který funguje nezávisle na celkové hlasitosti obou elektromagnetických snímačů. Zvuk z piezo snímače je autentický s akustickými vibracemi nástroje a i samotný zní měkce, přirozeně a plně. Pomocí dvoupásmového ekvalizéru se výsledný zvuk ze všech snímačů ještě může dobarvit v nízkých a vysokých kmitočtech. V extrémním stavu při zatažených korekcích se signály ze snímačů a z pieza podivným způsobem požíraly a vždy dvě a dvě struny vykazovaly nepatrnou dynamickou rozdílnost intenzity tónu. Balanc je určen jenom pro elektromagnetické snímače a pracuje obráceně (dá se přehodit).

Snadný přístup k baterii zajišťuje vyklápěcí kryt v držáku značky Fishman. Bohužel po vyčerpání zdroje se vyčerpá i schopnost naší slečinky disponovat signálem v režimu pasivní, kdy je volume ovladač ve vytažené poloze.

 

Suma sumárum

Profesionálně vyhlížející nástroj za dobrou cenu. Při hraní palcem pravé ruky nahoru a dolů na g struně částečně překáží nejbližší hlasitostní knoflík. Vyrábí se ještě v pětistrunné verzi a v různých barevných provedeních.

 

Info:

Cort Artisan Series A5 je pětistrunná baskytara s aktivním třípasmovým předzesilovačem, cena 23 340 Kč.

Plus:

zvuk

provedení

cena

Mínus:

nelogický balanc snímačů

bez baterie nehraje v režimu pasivní

 

Info:

Cort Curbow 5 Series je pětistrunná baskytara ze syntetického kompozitu Luthite s aktivním třípásmovým předzesilovačem a přepínačem pro slap. Cena je 16 270 Kč.

Plus:

zvuk

provedení

originalita

přepínač na slap

Mínus:

bez baterie nehraje

hra v sedě

 

Info:

Cort Artisan Series C4 P je čtyřstrunná baskytara s dvoupásmovým aktivním předzesilovačem a přidaným piezo snímačem zn. Fishman v kobylce. Cena je 15 900 Kč.

Plus:

provedení

vzhled

piezo snímač v kobylce/zvuk

cena

Mínus:

nelogický balanc snímačů

ne úplně dokonalá symbióza v zapojení pieza s elektromagnetickými snímači

bez baterie nehraje v režimu pasivní

Psáno pro časopis Muzikus