Craviotto Unlimited - univerzální mazlíček

Craviotto Unlimited
Craviotto Unlimited

Firma Craviotto není na světovém trhu nováčkem: John Craviotto vyráběl korpusy pro DW a jeho nástroje získaly takový věhlas, že se pan "továrník" rozhodl osamostatnit. Tyto high-end nástroje se nově dostávají i do Čech. Jeden ukázkový virbl mi byl svěřen na test.

Jedná se o malý buben řady Unlimited, 14" x 5", z výběrového amerického javoru. Specifickým znakem, ba téměř raritou, je technologie výroby: korpus je z hotoven z jednoho "prkénka", nikoli překližky (tzv. solid shell), a jeho okraje jsou vyztuženy fokus ringy.

Komentovat dílenské zpracování je nejspíše bezpředmětné: u nástroje za pětadvacet tisíc se nedostatky netolerují, a instrument také žádné nenabízí. Velice funkční je mechanismus struníku, který je robustní a na první pohled budí důvěru. Masivní provedení korpusu, v kombinaci s použitým dřevem, dává vyniknout typické charakteristice javoru: maximální vřelost s bohatými nižšími středy. Bubínek poskytuje neuvěřitelnou senzitivitu strunění, a to i při hodně povoleném struníku. Dozvuk je mocný, avšak dobře kontrolovatelný a změnou ladění snadno přizpůsobitelný. Výše zmíněné zvukové vlastnosti bubínek předurčují do studia, neboť škála výrazů, které nástroj poskytuje, je opravdu nadstandardně široká. To vše při zachování specifické osobitosti, která je způsobena technologií výroby a zvoleným materiálem. Jako ideální nástroj se mi jeví pro jazz (bubínky Craviotto používá například Peter Erskin), snese však rozhodně i tvrdší styly, právě díky zvukové hutnosti javoru. Ačkoli pro funk a jazz rock dávám přednost kovovým bubínkům (mosaz, bronz), i pro tuto hudební větev je možné nástroj s úspěchem naladit. Univerzalitu podtrhují i 2,3 mm silné ráfky, které výborně drží ladění, cross stick je s nimi jasně definovaný a rimshot dostatečně hlasitý, přičemž skok mezi normálním úderem a rimshotem je snadno ovladatelný. V ceně navíc obdržíte cordurové pouzdro a náhradní blánu s logem firmy. Cena 24 900 Kč, odpovídající jedné soupravě střední třídy, je úměrná kvalitě, tenhle bubínek je nástrojem na celý život.

Psáno pro časopis Muzikus