Dean Dime Explosion Razorback - designově povedená elektrická kytara z řady Dimebaga Darella

Dean Dime Explosion Razorback - designově povedená elektrická kytara z řady Dimebaga Darella
Dean Dime Explosion Razorback - designově povedená elektrická kytara z řady Dimebaga Darella

Firmu Dean není myslím potřeba nijak zvlášť představovat, zajímavé je, že pro kytarový hudební svět ji objevili fousatí plejeři. Ne tedy všichni, to by mezi nimi chyběli holobrádci typu Vinnieho Moora, ale takový Dave Mustaine, Jerry Cantrell nebo Michael Schenker patřili vždy mezi věčně zarostlé strnišťáře.

Nakonec i Schenkerův bratr Rudla měl léta po nosem docela mohutná „řídítka“. Avšak měl jsem spíše na mysli opravdové Dean vizionáře - ZZ Top a Dimebega Darella. U nich nikdy nebylo pochyb o vousech, natož o dobrém hudebním vkusu. Právě předčasně zesnulému Dimebegovi je firmou Dean věnovaná celá řada nástrojů Dime. Na jeden z nejzajímavějších - typ Razorback - se zaměříme v dnešním testu.

 

Popis

U celé řady kytar typu Dime zapomeňte na klasické tvary char1 la Gibson nebo Fender, vždy se jedná o různě modifikovaná „véčka“, někdy s přidanou levou, jindy i pravou „rukou“ nástroje stojícího na pomyslných véčkových nohách. Hlava je ale vždy ve tvaru široce rozevřeného V s oboustrannou ladicí mechanikou. Model Razorback je právě případ přidané levé ruky, avšak navíc s jakýmsi ostrým výřezem v každé „končetině“ mahagonového těla. Na obrázku nevypadá kdovíjak úchvatně, ale když otevřete rozměrný a elegantní futrál, neubráníte se obdivnému nadechnutí. Zvláště v případě tak působivé grafické ohňové povrchové úpravy. Ta působí velmi plasticky, což vhodně doplňuje zkosení hran těla i v oblastech ostrých výřezů. Podobně tvarově i povrchově je upravena hlava. Vlepený mahagonový krk, stejně jako „záda“ nástroje jsou opatřeny černým lakem s klavírovým leskem. Palisandrový hmatník má v polohách oproti běžným tečkám efektní perleťové šipky a v oktávě „přiznanou“, plasticky působící žiletku ze stejného materiálu. Kovové prvky - ladicí mechanika, kobylka, jacková zdířka - jsou oproti běžnému chromování opatřeny atraktivním tmavým niklem a spolu s okroužkovanými knoflíky hlasitostí, myslím, vhodně podtrhují atraktivní vzhled kytary.

 

Výbava

Explosion Razorback je osazena licenční dvouzvratnou pákou Floyd Rose se zamykací mechanikou, dvěma nerozepínatelnými humbuckery (u kobylky Seymour Duncan Dimebucker), jedním třípolohovým přepínačem, třemi potenciometry pro ovládání hlasitosti a tónové clony, zamykacím nultým pražcem, jakostní ladicí mechanikou Grover a dvaceti dvěma širokými pražci v gibsonovské menzuře 24 3/4” - 62,865 mm.

 

Zvuk

Vytažení z kufru není tak jednoduché, kytara přesně zapadá do pěnového výřezu, zdvih musí být přísně horizontální. Po prvním „ochmatání“ působí krk daleko masivnějším dojmem než tělo. Je mohutný, s robustním límcem v místě přechodu do hlavy. Tovární struny jsou kvalitní - D’Addario XL Nickel Wound. Zvuk nasucho prozrazuje i po této stránce se krk prosazuje víc, než je obvyklé. Je středový s neagresivními výškami a s téměř úplnou absencí basů. Pohyb po krku je velmi příjemný, i nejvyšší polohy jsou díky výřezu snadno přístupné. Tělo přes svoje délkové rozměry působí křehčím dojmem, který umocňuje citelné převažování krku nejen při hře ve stoje. Po zapojení do aparatur (Marshall 2203/6550, Marshall box/EVM 12L a Blackstar HT-5) berou za své prvotní zvukové dojmy. Devizou kytary jsou silně zkreslené zvuky, které ani v těch nevyšších hodnotách zkreslení neztrácejí na konkrétnosti úhozu a barevné vyrovnanosti, tedy včetně basů. V tom dominuje především kobylkový snímač (Seymour Duncan Dimebucker), který je pro tyto účely opravdu vynikající. Zkreslené hutné akordy mají ten pravý basový, nerozmáznutý, pevný spodek a středy jsou průrazné s velmi pěknou esencí jiskřivých výšek. Vypískávané tóny lezou z nástroje snadno a přirozeně. Při zatlumení hlasitosti na kytaře tento snímač neztrácí své vlastnosti a neposouvá se barvou jinam, jen se plynule snižuje míra zkreslení. Bohužel druhý, nijak neoznačený snímač (pravděpodobně značky Dean), tyto kvality nemá, po úhozu se rychle ztrácejí výšky, a i když je použitelný pro silně zkreslené akordové doprovody a nehltí se na basech, v sólových vyhrávkách po ataku znatelně rychle ztrácí jiskru.

Bytelná kobyla je odlitkem, žádný ohýbaný plech, a i po těch nejbrutálnějších stlačeních páky, kdy úplně povolené struny odpadávají z hmatníku a „přilepují“ se ke snímačům, po uvolnění kytara skvěle ladí.

Přestože je vyrobena v Koreji, řemeslné zpracování je perfektní, nenašel jsem vadu. Je to nástroj vyloženě pro silně zkreslené, určitě i podladěné styly hraní, čemuž odpovídá i její design. A tak stačí nechat narůst nějaký ten chlup na bradě a vzhůru do těžkotonážního hudebního pekla - Explosion Razorback je ta pravá společnice!

 

Info:

Dean Dime Explosion Razorback je designově povedená elektrická kytara z řady Dimebaga Darella s „těžkotonážním“ zaměřením. Doporučená maloobchodní cena je 29 900 Kč.

 

+

atraktivní vzhled

výborný heavy zvuk

řemeslné zpracování

použité kvalitní součásti - kobyla, ladicí mechanika, snímač, case

 

-

přepadávání na krk

zvukově slabší krkový snímač

 

Technická specifikace:

tělo: mahagon

krk/konstrukce: mahagon/vlepený

hmatník: palisandr

pražce: 22

ladící mechanika: Grover

kobylka: Floyd Rose (licence)

snímače: 1 x humbucker (krk), 1 x Seymour Duncan Dimebucker (kobylka)

Psáno pro časopis Muzikus