Dean Exotica Koa - elektroakustická kytara s výřezem

Dean Exotica Koa - elektroakustická kytara s výřezem
Dean Exotica Koa - elektroakustická kytara s výřezem

Velmi neobvykle tvarovaná kobylka, tělo ze vzácného stromu Acacia koa, snímač s ekvalizérem s vestavěnou ladičkou - tak vypadá spojení originálního designu a kvality v podání americké firmy Dean. Znamená automaticky kvalita materiálů a designu i kvalitu zvuku? Dean Exotic Koa je zajímavá a atraktivní kytara, takže si přeji, aby tomu tak skutečně bylo. Dejme se do testování.

Tělo

Jak je uvedeno výše, tělo tohoto nástroje je vyrobeno ze dřeva koa. Podle vzhledu a dostupných zdrojů se koa podobá asi nejvíce mahagonu, a to i zvukově. Nejkrásnější koa je žíhaná, přesně taková, jaká je použita v tomto případě pro horní desku. Kresbu tajemně působícího dřeva podtrhuje dokonale lesklé lakování celého nástroje. Oproti mahagonu by zvuk měl mít poněkud bohatší spektrum zejména v oblasti středových frekvencí. Protože v tomto případě jde o materiál vrstvený, jehož horní vrstvu tvoří koa a spodní je pravděpodobně též koa, a nemám k dispozici srovnatelný nástroj celomasivní, tak mi nezbývá než konstatovat, že tělo působí velmi pevným a stabilním dojmem, což platí skutečně zejména pro rezonanci ve středech. Tvar palisandrové kobylky připomíná křídlo racka, směrem k výškám se zužuje až k zaoblenému hrotu. Přesah kobylky právě ve výškách je výrazně větší než v basech, což má logiku: výšky potřebují pro rezonanci a přenos do rezonanční desky více materiálu, potřebují „svázat“ větší hmotou než basy. Tvar kobylky tedy nejspíš není jen hříčkou designéra, má své opodstatnění pro celkový zvuk nástroje.

 

Krk

Krk této kytary znamená velké plus - je vyroben z celistvého kusu mahagonu až k hlavici, jde tedy o jednolité poleno v pro zvuk a vyrovnanost aktivní zóně. Napojení je znát až na hlavici v prostoru ladicích mechanik. Zmínka o polenu v nejlepším slova smyslu je namístě i v případě tvaru krku, „céčkový“ profil totiž nezačíná jako zbytečně tenký a přiměřeně se rozšiřuje směrem k tělu. K palisandrovému, lemovkou opatřenému hmatníku s jednadvaceti pražci není celkem co dodat, snad jen to, že je čistě a přesně opražcován, takže kytara standardně ladí i ve vyšších polohách při akordové hře. Krk je přiměřeně seřízen, struny v rozkmitu nedrnčí o pražce a zároveň jsou v hratelné výšce.

 

Snímač a ekvalizér

Zvuk kobylkového piezosnímače má hráč možnost regulovat pomocí ekvalizéru Dean DMT 2NR, který kromě obligátní hlasitosti a regulace basů, středů, výšek a presence nabízí i přepnutí fáze snímače a vestavěnou automatickou ladičku. Kromě toho, že EQ stoprocentně funguje, stojí za zmínku i fakt, že je přesně vyroben z velmi pevného plastu, takže při manipulaci nic nechrastí ani nevrže.

 

Zvuk

Dostávám se tedy k popisu zvuku a zároveň k testování hypotézy, že kvalita materiálů a promyšlenost konstrukce znamená i kvalitu zvuku. Především: zvuk je na akustickou kytaru snad nekonečně dlouhý, pochybuji, že budoucí uživatel bude potřebovat jakkoli jej prodlužovat hallem, kompresorem nebo čímkoli jiným. Oceňuji rovněž příjemný pocit pevnosti a spolehlivosti při hře. Pomalejší ozev je snad způsoben nevyhraností nového nástroje, odměnou za nutnost pečlivě vyhrát každý tón je ale příjemné postupné proznívání celé kytary. Nejlépe tato kytara rezonuje ve vyšších středech, výšky se prosazují přiměřeně a basy zvuk nezahlcují do nečitelnosti. Ideální situace pro snímač (po připojení do zesilovače se toto potvrzuje), čistě akustický zvuk je velmi čitelný a v celém rozsahu dynamiky vyrovnaný a se stejnou barvou. Kdybych si ale měl vybrat mezi elektrickým a akustickým zvukem této kytary, pak bych zvolil spíše ten elektrický, Dean Koa se mi jeví více jako elektroakustika.

 

Závěr

Dean Exotica Koa je poctivě postavená kytara zejména pro živé elektroakustické hraní. Určitě dobře poslouží frontmanům, zpěvákům a doprovodným kytaristům kapel nejrůznějších žánrů, protože nabízí bytelnost a pevnost zvuku, a navíc i atraktivní vzhled. Vzhledem k tomu, že dřevo z Acacia koa je opravdu navýsost vzácné a hodnotné, je velmi příjemná i cena těsně pod hranicí devíti tisíc. Myslím, že lze říci, že má hypotéza týkající se kvality materiálů a designu v souvislosti s kvalitou zvuku se potvrdila.

 

Info:

Dean Exotic Koa je elektroakustická kytara s výřezem, osazená kobylkovým piezosnímačem. Její cena je 8970 Kč včetně DPH.

 

Plus:

délka tónu

krk a hmatník

čisté zpracování

vzhled

materiály

 

Mínus:

poněkud tvrdší ozev

na můj vkus poměrně kovový zvuk basů

 

tělo: Acacia koa

kobylka, hmatník: palisandr

krk: mahagon

menzura: 25 1/2”

elektronika: Dean DMT 2NR

Psáno pro časopis Muzikus