Death by Audio Soundwave Breakdown - pedál založený na efektu fuzz

Death by Audio Soundwave Breakdown - pedál založený na efektu fuzz
Death by Audio Soundwave Breakdown - pedál založený na efektu fuzz

Death by Audiem jako značkou jsem se na stránkách Muzikusu už zabýval - bylo to v rámci testu krabičky Intelstelar Overdrive. A dobře si pamatuju, že tenkrát na mě udělal tento newyorský výrobce dobrý dojem jednak poctivou konstrukcí, ale hlavně tím, jak neotřele přistoupil ke zvuku jinak prosté zkreslovací kytarové krabičky. Tentokrát budeme ale přetřásat naštvaný fuzz nazvaný Soundwave Breakdown.

Kovové šasi v červené metalíze je opatřené bílým potiskem ve vkusném „strar trekovském“ designu, typickém pro Death by Audio. Vstup a výstup včetně konektoru pro napájení (efekt můžeme napájet běžným 9V adaptérem a proudem 1 mA nebo klidně baterií) se nachází na čelní straně pedálu. Krabička už sama o sobě je trochu větších rozměrů a konektorytak v tomto upspořádání nezaberou další místo v pedalboardu. Zapnutí signalizuje červená LED dioda a tři potenciometry pro ovládání půjde po stránce funkce popsat poněkud obtížně...

Funkci prvního výrobce označil jako „You don’t want to know“, funkce druhého je vysvětlena jako „You don’t need to know“, protože každý dělá něco jiného a slovy opravdu těžko popsat jejich funkci. Posledním z trojice potenciometrů ovládáme hlasitost a tomu, rozumíme všichni.

Zvukově je krabička totiž šílená. Kombinací nastavení prvních dvou potenciometrů, jejichž funkci buď „nepotřebujeme nebo ani nechceme“ znát, dosáhneme široké škály fuzzovitě zkreslených zvuků. Soundwave Breakdown si sice bere inspiraci ve fuzzu, zapojení speciálně vybíraných transformátorů je však opačné. Krabička tak nejen fuzzuje, ale šumí, pípá, bzučí, nebo v některých nastaveních vydává zvuk ne nepodobný syntezátoru. A hlavní účel tohoto pedálu spočívá právě v těch ne zcela obvyklých zvucích. Nedá se říct, že by takové to běžnější pojetí zkreslení nastavit nešlo, ale nedá se nic dělat, ti, kteří touží po ortodoxním, v pravém slova smyslu klasickém fuzzu se budou muset přeci jen poohlédnout jinde.

Death by Audio Soundwave Breakdown - pedál založený na efektu fuzz
Death by Audio Soundwave Breakdown - pedál založený na efektu fuzz

V prvních chvílích používání tohoto efektu můžete být trochu rozpačití. Přeci jenom je potřeba mít trochu času k pochopení možností i originality pokřivení signálu. Možná budete v prvních chvílích přemýšlet stejně jako já, že už chápete název výrobce a že byste byli raději, kdyby vás zvuk tohoto efektu raději zabil. Následně se vám ale může, stejně jako mně, stát, že pochopíte i název této konkrétní krabičky a poruchu nebo narušení zvukové vlny začnete využívat, inspirovat se tím a dosahovat zvukové originality, která se opravdu v našich luzích a hájích ještě jen tak neslyší.

Death by Audio si určitě nehraje na nějakou „masovku“. Efekty, které mají v nabídce, jsou pro opravdové zvukové „fajnšmekry“. Vsadím se, že i proto se často stávají pro své majitele srdeční záležitostí. Já ho tedy tentokrát ještě vrátím zpět do redakce. Ale může za to jen má zbabělost...

 

Info:

Death by Audio Soundwave Breakdown je pedál založený na efektu fuzz, vybírané a opačně zapojené transformátory ale pokřivují průchozí signál na další až syntezátorové zvuky. Cena je 5852 Kč.

 

Plus:

originalita

design

široká škála možností nastavení

handmade in New York City, USA

doživotní záruka

 

Mínus:

originalita

nemusí se trefit do vkusu každého

 

Technická specifikace

vstup/výstup jack 6,3 mm
napájení 9V baterie nebo adaptér
spotřeba 1 mA
rozměry 127 x 74 x 61 mm
hmotnost 350 g

 

https://deathbyaudio.com/products/soundwave-breakdown

Psáno pro časopis Muzikus