EH Bass Micro Synthesizer - obnovená edice legendárního analog synthesizéru

EH Bass Micro Synthesizer  - obnovená edice legendárního analog synthesizéru
EH Bass Micro Synthesizer - obnovená edice legendárního analog synthesizéru

Tak si představte, že tahle ta mrška vyvolala všeobecné sympatie hned při první zkoušce kapely. Tedy ne, že by mě před tím nijak neoslovila - naopak! Hned při prvém sepnutí, v bezpečném přítmí domácí pracovny zavrčela jako správná prudilka, ale sami asi víte, jak to mají basové krabičky těžké...

Jestliže to máte podobně jako já a zajímá vás, kdo už měl či zrovna má co do činění s momentálně zkoumaným předmětem doličným, tak musím říci, že se jménem Justin Meldal-Johnsen jsem se sice setkal poprvé, ale vzhledem k tomu, že spolupracoval třeba s Linkin Park a zároveň Bradem Mehldauem, tak to musí být pořádný řízek.

 

Popis

Krabice vypadá na první pohled trochu podivně. Taková placka s deseti nebezpečně trčícíma nožičkama, na kterou by zrovna nemusel spadnout stojan se zpěvákovým mikrofonem, jak se mi mimochodem zrovna nedávno stalo. Při zapojení budete možná trochu kroutit hlavou, protože koexistence vstupu a výstupu je přesně v opačném pořadí než u devadesáti devíti procent ostatních efektů, které máte zrovna v pedalboardu. Ale třeba není ani na nějaké kamarádství stavěná. Při pohledu na ovladače - slidery je hned patrné, že se výrobce snažil všemožně vyhnout prvopočátečnímu zmatku při orientaci v nich a celkem vkusně a přehledně je na kovovém podkladu graficky rozdělil do několika sekcí. Hned první Trig má svou samostatnou kóji a, laicky řečeno, nám efekt mění z pasivního na dynamický. Při postupném posouvání táhla směrem nahoru můžeme zaznamenat, jak se mění reakce efektu v návaznosti na dynamiku pravé ruky, a v určitém nastavení jsem zaregistroval až tři rozdílné zvuky. Ve finále se může trochu hltit, před čímž nás přiložený manuál stejně tak jako tak preventivně varuje. Čtyři další ovladače jsou souhrnně nazvané Voice Mixing. Se druhým Sub Octave, který je tedy opravdu "sub", musíte trochu opatrně, a máte-li zrovinka k dispozici aparát s jen trochu slušnějším výkonem, při nedbalé manipulaci vám hrozí nebezpečí, jak se lidově říká, "rolování ponožek směrem dolů". Třetí ovladač Guitar hlídá poměr čistého signálu, čtvrtý Octave mírně kreslí a pátý Square Wave je tedy už pořádný kouř. Šestý Attack Delay bych nazval dost zásadním činitelem... Dá se říci, že v zásadě imituje hru smyčcem (a tak už nemusíte třeba šetřit na e-bow ) či vzdáleně připomíná reverse efekt, jak ho známe třeba otočením smyčky nebo delaye.

Poslední čtyři táhla v "sekci" Filter Sweep jsou: Resonance - určuje stupeň ostrosti, kmitočtového rozsahu a vlastně výšku harmonických tónů, Start a Stop Freq - počátek a finiš výšky vlny a konečně Rate - její délku.

 

Jak to hraje?

Mám-li nějak přiblížit samotný zvuk tohoto přístroje, tak i přes to, že se zpočátku tváří všechny možnosti vždy tak trochu zkresleně, pečlivým a vytrvalým posouváním tam a zpět můžeme dospět k poznání, že nemusí tomu být tak vždy. Na vytrvalce největší čeká překvapení (samozřejmě s přimhouřením oka) v podobě autowahu, charakteristického moogovského brumenda či dostatečně psychedelického arco kontrabasu. Vyzdvihnout bych chtěl hlavně schopnost spolehlivě pracovat s flažolety a akordy, což není věc úplně obvyklá (je ale potřeba eliminovat Octave a Sub Octave)

Zajímavé je také porovnání zvuku a fungování efektu při výběru vícera nástrojů - nejlépe si vedly asi ty se singl snímači - zejména u kobylky. Zvukový estét - hnidopich bude asi namítat, že výsledný zvuk, zejména v krajních polohách nastavení, zachází až do nepříjemných extrémů, ale experimentátor naopak zachrochtá blahem. V každém případě přes všechny zápory je mi tato věcička nanejvýše sympatická a věřím, že najde široké uplatnění.

 

Info:

Electro Harmonix Bass Micro Synthesizer je obnovená edice legendárního analog synthesizéru. Doporučená maloobchodní cena je 9390 Kč.

 

Plus:

zvuk (akordy, flažolety, sub-oktáva, bowed sound)

design

 

Mínus:

chybí světelná indikace sepnutí efektu

příliš tenká šňůra zdroje napětí (součást zákl. výbavy)

 

Technická specifikace:

bypass: ano

rozměry: 38 x 200 x 70 mm

výstup na sluchátka: ne

konstrukce (kov/plast): kov/plast

ovládání: manual

váha: 950 g

manuál/návod k obsluze: eng

další příslušenství: není

napájení: ano, 24 V DC (100 mA)

Psáno pro časopis Muzikus