Fender Jazz Bass New Standard - inovovaná klasika

Fender Jazz Bass New Standard - inovovaná klasika
Fender Jazz Bass New Standard - inovovaná klasika

Vážení a milí, Vánoce se dají zažít i v dubnu. Nevěříte? Já jsem je měl, možná i lázně a bujarého Silvestra dohromady, neb když jsem obdržel telegram z redakce, že je pro mě k testu připraven originál "Fendr, ty vole, fakt emerickej", blahem se mi orosilo ořití a kámen v hrudi se pohnul v předzvěsti neskutečných rozkoší, které jsem si netroufal ani domyslet. Totiž dát mi k testu čtyřjmennou krasavici Fender American Standard Jazz Bass má za následek stejnou reakci jako podstrojit žralokovi kýbl krevní tučnice či Mistru Bohumilovi s přáním dobré noci předat klíče od dívčího internátu.

O čeho začít? Jsou-li mezi vámi tací, kteří nemají vůbec ánunk, co to Jazz Bass je, prosím otočte na libovolnou stranu, nejlépe věnovanou bicím. Modří již vědí. Mnohé otázky tepaly mi myslí. Je to novinka. Dá se snad na již více než čtyřicet let dokonalé base ještě něco vylepšit? S radostí mohu konstatovat, že ano, a Leo se v hlíně rozhodně nemusí vrtět.

 

Tento nový Fender American Standard Jazz Bass model 2008, jak jsem se dočetl na početných diskusních stránkách zahraničních kolegů, má být esencí nejlepších vlastností těchto bas. Výrobce k tomu dodává, že má jít o spojení tradice a potřeb moderního hráče.

 

American Strandard Jazz Bass je "fakt, ty voe" made in USA. Tělo je, jak je již osmačtyřicet let dobrým zvykem, olšové. Nádhernou kresbu dřeva překrývá kvalitní lak, oproti starým kouskům je jeho vrstva nižší a to prý umocňuje sustain. Krk je javorový, s palisandrovým hmatníkem, tvarovaný do profilu C. Osobně preferuji poněkud placatější průřezy, ovšem je to jen otázkou zvyku, za dvě hodiny už jsem to měl v pazouře a musím říct, že krček je to velmi příjemný, hlavně provedení laku satin evokuje libé pocity, něco jako dívčí ňadro. Hlava je osazená novým typem mechaniky, vyvinutým ve spolupráci s firmou Hipshot. Vypadá to hezky a hlavně je to lehčí než původní vintage strojky. Další inovací je kobyla. Je nově designovaná, výrobce uvádí označení high mass vintage a opravdu to masa je. Vypadá velmi dobře, je opravdu bytelná a hlavně nabízí dvě možnosti uchycení strun, normálně anebo skrze tělo. Druhý způsob oblibuji velmi, sustain je slyšitelně delší. Snímače jsou single coil American Standard Jazz Bass, notorická klasika, prostá všech vyfikundací. Deska je ze čtyřech přejetých želv a celkově jen podtrhuje nesmrtelný vzhled Jazz Bassu. Basa je přiměřeně těžká, řemeslné zpracování naprosto bezchybné a na první ohmat poznáte, že máte v ruce opravdu dospělý nástroj. V ceně nástroje je i kufr SKB, který je oproti původnímu znatelně lehčí, dále kvalitní kabel, žádné šroubované jacky, a kosmetická sadička, make-up této krasavice. Velmi mě potěšil inbus pro nastavení krku. Léta jsem zvyklý na ty malé zalomené páčky, zde Fender přidává dlouhý, masivní inbus s "téčkovým" úchytem a kulovou hlavou, kvalitní přístup a dostatečná páka pro utažení či povolení je tímto zajištěna. Malá blbost, ale potěší.

 

No a pak už jen hrát, hrát a hrát. Basa nasucho zní velmi dobře, je to klasický Jazz Bass se svými nejlepšími vlastnostmi. Zvuk je pevný, vrčivý, průrazný a plnokrevný. Tóny vyrovnané, vlk kompletně vyhuben. Basy basují, středy jsou zpěvné, výšky výskají. Velmi dobrý zvuk. Samozřejmě bychom našli ještě lepší staré vyhrané kousky, ale o tom to není. Nástroje této třídy už není potřeba vybírat z desítek kusů, tady prostě hraje skoro všechno, vybíráme spíše podle chuti každého soudruha, a pokud někdo najde Jazz Basse této třídy, který by vyloženě nehrál, nechť mi dá vědět, rád mu koupím ruma. Oblíbené srovnávání, "že to nemůže bejt dobrý jako šedesátky" bych také rád vynechal, je to prostě model 2008 a pouze stěží za sebou může mít třicet let usilovného hraní, pach klubů a početné rány z boje.

Basa skrz aparát hraje, a to velmi dobře. Má všecky přednosti Jazz Bassu, dostanete z ní v podstatě cokoli, co znáte od jejích starších sester, samozřejmě pokud pracky dovolí. Zvuk je plný, konkrétní a dobře se prosazuje. Tahle basa hraje tak, jak hrajete vy. Jistě bude vydatným pomocníkem jazzmanovým, moderní emo chlapci a dívky se v ní také zhlédnou a v mých spárech se se ctí vypořádala i s grindcorem. Jednoznačný respekt!

 

Nemá smysl dále polemizovat, je to prostě výborný profi nástroj, na kterém pouze velmi ztěžka najdete chyby. Pro mě je to jednoznačná volba na celý život, výborné dřevo, kvalitní provedení a nadčasový zvuk. Takže pokud zrovna přemýšlíte, kam investujete zhruba třiatřicet tisíc, vřele doporučuji vaší pozornosti.

 

Info:

New Fender American Standard Jazz Bass je vylepšená verze americké klasiky. Doporučená maloobchodní cena je 44 590 Kč včetně DPH.

 

Plus:

dřevo

provedení

zvuk

nová vylepšení

 

Mínus:

teď zrovna na ni nemám

 

Technická specifikace:

tělo: olše

krk: javor, průřez "C"

hmatník: palisandr

radius hmatníku: 241 mm

pražce: 20, medium jumbo

snímače: 2 x single coil American Standard Jazz Bass

elektronika: 2 x volume, 1 x tone

kobylka: pevná, high mass vintage

mechanika: Fender/Hipshot Vintage

menzura: 864 mm

šířka nultého pražce: 41,3 mm

Psáno pro časopis Muzikus