Fender Standard Stratocaster Satin Series

Fender Standard Stratocaster Satin Series
Fender Standard Stratocaster Satin Series

Během více než šedesátileté historie firmy Fender se k povrchové úpravě nástrojů vyráběných v jejich dílnách používalo několik různých druhů laků. Nejslavnější historické kytary byly lakovány nebo kytovány a stříkány nitrolakem (60. až 70. léta). V pozdější době se začaly čím dál častěji využívat různé akrylátové laky, ty nerozpraskávají, a hlavně splňují poslední dobou požadované ekologické normy.

Vývoj jde dál, objevují se nové materiály, a tak před pár lety v mexické továrně Fender spustili výrobu Stratocasterů a Selecasterů s novou povrchovou úpravou, která dala nyní jméno celé sérii. Tyto kytary mají uretanový lak s názvem Satin. Zpočátku se uretanový lak používal pouze na zadní části krků sérií American Standard, New American Standard (matný, pohodlný povrch), pro řadu Satin byl však použit i na tělo kytary. K odzkoušení se mi do rukou dostal jeden exemplář z této edice, Fender Standard Stratocaster Satin.

 

Tak pěkná kytara a tak děsivá definice jejího povrchu: Karbamáty jsou organické sloučeniny odvozené od kyseliny karbamové (NH2COOH). Karbamátová skupina, kyseliny a estery jsou funkční skupiny, které jsou strukturálně vzájemně příbuzné a často lze mezi nimi provádět vzájemné konverze. Karbamátové estery se označují také jako uretany.

 

Popis

Kytara se mi hned od začátku líbila, má atraktivní vzhled, příjemně sedí v rukou, dobře se na ni hraje a nasucho zní a žije. Olšové tělo má klasický „straťácký“ tvar, žádné novinky, barva Blaze Gold je moc pěkná, černý třívrstvý pickguard („slinták“) a černé knoflíky a snímače pak podtrhují celkově dobrý vizuální dojem. Kobylka je klasická, Vintage-Style Synchronized Tremolo (tu mám nejraději). Snímače Standard Single-Coil Strat mají keramické magnety a jsou zapojené standardně s pětipolohovým přepínačem.

 

Střední tloušťka jednokusového javorového krku profilu C s 21 středně vysokými pražci medium jumbo (stejného jako u stratů made in USA) a standardní radius hmatníku budou určitě vyhovovat většině kytaristů. Mechaniky Standard Cast/Sealed chodí pěkně a kytara dobře ladí.

 

Zvuk

Strata jsem měl zapojeného do zesilovačů Fender ’73 Princeton Reverb, Fender ’70 Bassman a Marshall JCM 800. Zvuk přes aparáty byl jiný, než jsem očekával po hraní „nasucho“. Bude to s největší pravděpodobností ve snímačích. Jsem zvyklý na singly s AlNiCo magnety a keramika je na mě moc hodná. Dovolil bych si ale tipnout, že tento typ snímačů by mohl sedět kytaristům častěji používajícím zkreslení, hrajícím rock, alternative rock, fusion apod. Na zkresleného Marshalla zněl Satin Strat dobře, měl vyrovnaný zvuk s přirozenou kompresí. Na Fendera hrála kytara lépe se zkreslením z krabiček než bez nich.

 

Résumé

Fender Standard Stratocaster Satin je moc pěkná kytara, která si jistě i díky své příznivé ceně získá oblibu. Kvalita zpracování tohoto nástroje je vysoká, mexická produkce se zřetelně dorovnává na americkou. Snažil jsem se „nasucho“ najít nějaký zásadní rozdíl v barvě zvuku této kytary s uretanovým lakem a svými Straty ze 70. a 80.let a musím přiznat, že jsem žádný až tak diametrální nenašel. Je to zkrátka Stratocaster...

 

Kdybych po této kytaře zatoužil, asi bych jen vyměnil snímače za některé dražší s AlNiCo magnety. Pak by asi byla v pohodě i na čistý zvuk. Ale vypadá fakt dobře, když jí na koncertě podojí nějakej mladší a vydařenější jedinec, budou podprdy lítat jak vlaštovky! :-)

 

Info:

Fender Standard Stratocaster Satin je strat klasického provedení, s tělem lakovaným uretanovým lakem Satin. Vyrábí se v Mexiku. Stojí 12 500 Kč.

 

Plus:

Atraktivní vzhled

kvalitní zpracování

příznivá cena.

 

Mínus:

Příliš hodný zvuk keramických snímačů  

  

Technická specifikace:

Barva: Blaze Gold

Tvar těla/materiál: stratocaster/olše

Pražce: 21

Velikost pražců: medium jumbo

Hmatník: javor

Radius hmatníku: 241 mm

Menzura: 648 mm

Snímače: SSS

Ovládání: Volume, Tone 1 a Tone 2

Nultý pražec: syntetická kost

 

www:

www.fender.com/series/standard/standard-stratocaster-satin-maple-fingerboard-blaze-gold

Psáno pro časopis Muzikus