Focusrite Scarlett Studio Bundle - jednoduché komplexní řešení pro nahrávání

Focusrite Scarlett Studio Bundle - jednoduché komplexní řešení pro nahrávání
Focusrite Scarlett Studio Bundle - jednoduché komplexní řešení pro nahrávání

Zvuková karta Focusrite Scarlett Studio Bundle

Když barva nerozhoduje

Takže jo, chci doma zkusit nahrávat nějaký ty demáče. Hmm, tak se musím poptat kámošů, co k tomu jako asi tak potřebuju. Počátek balíčku Scarlett se zřejmě vztahuje k momentu, kdy produktoví pracovníci Focusrite zaslechli podobný povzdech. Nebo si jej sami vytvořili.

Nápad

Myšlenka Scarlett Studia Bundle je jednoduchá: Dát do jedné krabice všechno, co je potřeba k domácímu nahrávání. Tedy zvukovou kartu, mikrofon a sluchátka, včetně kabelů a software. A to celé opatřit rozumnou cenovkou.

 

Nápis Scarlett, červená barva (viz sloupek) a propagační materiály s křehkou slečnou mohou mást, že se jedná o vybavení určené pro dívčí pokojíky. Nic takového zde není na místě. Jedná se o plnohodnotná zařízení, která jsou zaměřená na všechny muzikanty bez rozdílu pohlaví a pleti.

 

Karta

Středem celého balíčku je karta Scarlett 2i2. Nabízí dva vstupy a výstupy s maximálním rozlišením převodníků 24 bitů na 96 kHz. Konektory jsou dva kombinované Neutriky, takže lze snadno připojit mikrofony, linku či nástroj. Přepínač line/instrument leží hned pod konektory. Fantomové napájení se zapíná vepředu přepínačem (nikoliv softwarově) pro oba vstupy společně. A konečně tu máme velké kolečko pro nastavení výstupní úrovně a velký jack pro výstup na sluchátka. Karta umí direct monitoring; což je dobře zejména v momentech, kdy se člověk potýká s latencí. Pochvalu zaslouží jak technické parametry karty, tak design a funkčnost. Baví mě signalizace úrovně vstupních signálů prostřednictvím podsvětlení ovladačů, a to zeleně či červeně, v závislosti na síle signálu.

 

Detailnější popis téhle zvukovky od mého kolegy najdete v Muzikusu č. 5/2012.

 

Je Scarlett Bundle opravdu kompletní balík pro nahrávání? Inu, přeci jen něco chybí: Stojan na mikrofon. Případně slušně hrající bedničky, protože se sluchátky se nedá dělat moc dlouho.

Zbývá muzikant... a ještě ta invence!

 

Mikrofon a sluchátka

Přiložený mikrofon je typu Scarlett CM25. Jde o velkomembránový (LDM) kondenzátorový mikrofon s kardioidní charakteristikou. Přední strana je vyznačena obrázkem kardioidy. Mikrofon bral dobře jak zpěv, tak akustiku, žádné zásadní problémy nebyly s ohledem na cenovou hladinu shledány. Součástí balení je mikrofonní držák (černé barvy) a také kabel (ten už je zase červený).

 

Sluchátka jsou uzavřená Scarlett HP60. Hrají středově, neutrálně, v porovnání s několika dalšími sluchátky trošku chyběly basy. Mile jsem byl překvapen čitelností jednotlivých nástrojů a jejich umístěním v prostoru. Na hlavě sedí HP60 dobře, netlačí, rozteč se dá nastavit klasickým posunem mušlí. Součástí je i šroubovatelná redukce velký/malý jack.

 

Scarlett O'Harová stojí nad otevřeným hrobem Melanie Wilkesové, opuštěná uprostřed „staré gardy“, jejíž nepatrné zbytky sympatií berou v této chvíli za své. Bonnie zemřela, láska k Ashleymu se vytratila jako dým, Rhett ji opustil a jediná skutečná přítelkyně odchází navždy...

Test pro čtenářky a čtenáře: Poznáte, k jaké knize se text vztahuje? S ohledem na test je to hodně fousatá otázka...

 

Software

Součástí balíku je Steinberg Cubase LE 6, Focusrite Scarlett Plug-in Suite, dále Novation Bass Station a bicí smyčky. Cubase LE bez problémů zvládne domácí nahrávání a asi jej není třeba představovat. Běžně dostává zákazník ke zvukovce Scarlett 2i2 prográmek Ableton Live Lite 8. Přítomnost Cubase je více než příjemná.

 

Shrnuto

Shrnuto a podtrženo, máme tu zajímavý balík, který vychází vstříc všem muzikantům, kteří nemají čas ani chuť řešit, co vlastně koupit. Ne každému vyhovuje trávit na netu hodiny porovnáváním parametrů (mnohdy neporovnatelných) jednotlivých součástí a pak doma zjistit, že ještě něco chybí...

 

scarlet

(n) 1. Svěží červená barva, s možným nádechem oranžové. 2. Látka nebo oblečení této barvy. (adj) 1. Věc, která má barvu scarlet. 2. Špatný, hříšný, necudný.

Slovo pochází z francouzštiny (escarlate), znamenající jemné sukno nebo věc neznámého původu. Zdroj: www.thefreedictionary.com.

 

Je jasné, že za tu cenu nemůže jít o profesionální zařízení, jak tvrdí všudypřítomná reklama. Nicméně kvalita všech součástí je rozumně nastavená s ohledem na cenovou hladinu a vzájemně vyrovnaná. Výhodou je, že jednotlivé kousky jsou na sobě naprosto nezávislé. Takže v budoucnu - po získání zkušeností (a peněz) - můžeme v klidu dle své chuti (a rozpočtu) libovolný díl skládačky „apgrejdovat“. To se týká i softwaru.

 

Pokud nejste „technický řešič“ alias geek, ale muzikant, který chce nahrávat a dělat muziku - namísto zdlouhavého nimrání se v číslech -, pak nebude od věci vyzkoušet i tenhle „skarletový“ balíček.

 

Info:

Focusrite Scarlett Studio Bundle je balíček obsahující zvukovou kartu, sluchátka, mikrofon, mikrofonní držák, mikrofonní kabel, USB kabel a software poskytující jednoduché komplexní řešení pro nahrávání. Cena je 5990 Kč.

 

Plus:

koncepce vše v jednom

zvuková karta

přiložený software

 

Mínus:

absence MIDI

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Zvuková karta Scarlett 2i2

Typ: externí, USB 2.0
Vstupy: 2x Neutrik XLR/6,3 mm TRS kombo
Fantomové napájení: ano, 48 V, společné pro oba vstupy
Počet výstupů: 2x 6,3 mm TRS
Sluchátkový výstup: 1x 6,3 mm TRS
Napájení prostřednictvím USB: ano
Rozměry: 45 x 175 x 100 mm (v x š x h)
Hmotnost: 0,6 kg

 

Mikrofon Scarlett Studio CM25

Typ: kondenzátorový
Charakteristika: kardioidní
Pásmo: 30 Hz–20 kHz
Impedance: 150 Ω

 

Sluchátka Scarlett HP60

Typ: uzavřená
Impedance: 60 Ω
Frekvenční rozsah: 10 Hz–30 kHz
Max. výkon: 1,2 W
Délka kabelu: cca 3 m
Konektor: 3,5 mm jack, adaptér na 6,3 mm přiložen
Váha včetně kabelu: 280 g

 

Software

Cubase LE 6, Scarlett Plug-in Suite, Novation Bass Station, přístup k samplům na stránkách Loopmasters

 

www:

global.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-studio2

Psáno pro časopis Muzikus