Fokus-H PV8

Existuje spousta důvodů, proč mají regulérní basy čtyři až pět strun. Kytaristé se vám možná budou snažit namluvit, že jedna struna je někdy na "basování" až až, ale my víme své. Co by teprve říkali, kdybyste se na zkoušce objevili s tím, co se mi teď dostalo do ruky. Počítáte dobře, tenhle fokusí kousek má strun rovnou osmičku.

Nástroj mi byl hned na první pohled/pohmat sympatický. A nejen proto, že se jedná o raritu. Hodně se mi zamlouvala jeho konstrukce. Ta je přesně okopírovaná podle Peaveye Grind NTB. Basa má průběžný krk a je vyrobená převážně z těžkého tmavého dřeva (nejspíše wenge). Tělo má u rozhraní s hmatníkem vyříznutou "slapovací" díru pro trhání. Na osmičku toho ale moc nenatrháte - škubat za zdvojené struny (osmička má nad každou strunou přidanou oktávu) je totiž krajně nepohodlné. Na hru prsty a palcem si velice rychle zvyknete. Jen si musíte dávat pozor, aby palec dopadal pokud možno rovnoběžně s hmatníkem. Prstové hraní nástroj trošku zpomaluje. To je vlastně ale dobře, protože vás basa donutí hrát tak, aby vyzněl efekt zdvojených strun. Ten totiž nejlépe vynikne při hraní dlouhých táhlých tónů.

Nasucho hraje nástroj báječně. Díky průběžnému krku a kvalitnímu dřevu má výborný sustain, zvuk je jaksi pružný a živý. Tyhle vlastnosti neztratí ani po zapojení. Každý ze dvou humbuckerů disponuje tónovou clonou a ovládáním hlasitosti, takže můžete získat celkem širokou škálu zvuků. Basa vyniká především v oblasti nižších středů, což jí dává dravý a tvrdý zvuk. Zdvojené struny vytvářejí podobný efekt, jakého byste mohli dosáhnout pomocí oktáveru, jenže je věrohodnější (ale zas na druhou stranu se nedá vypnout). Trošku mě mrzelo, že po zapojení se vrchní struny (z párů) malinko ztrácejí. Jako by na ně snímače nebyly přímo připraveny. Ale zvuk je přesto efektní.

PV8 je výborný doplněk basového parku pro ty, koho neodradí pakárna s laděním, a ty, komu nevadí tahat na koncert víc nástrojů. Její zvuk je zajímavý, ale nedá se použít do každé písničky (stejně by se oposlouchal). Navíc, aby si vůbec hluché obecenstvo uvědomilo, jak prďácky osmička vypadá, musíte jim pomoct tím, že v průběhu koncertu měníte nástroje. Tuhle basičku pořídíte za 14 500 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus