Gallien Krueger MB 150 E/112 - tak malej a kolik toho umí...

Gallien Krueger MB 150 E/112 - tak malej a kolik toho umí...
Gallien Krueger MB 150 E/112 - tak malej a kolik toho umí...

Testovat aparát, který se za pár let své existence stal doslova legendou a normou svých epigonů, je vždy věc poněkud ošidná. Jistě, postupem času doznal několika změn, ale v jádru je to pořád ten stejný malý velký Gallien, na kterého před několika lety koukala početná skupina basáků jako na zjevení.

Tak malej, a kolik toho umí...

Popravdě, když jsem si odvážel toto malé kombo na test domů, nečekal jsem mnoho překvapení. S Gallieny řady MB se již mnoho let potkávám zejména na pódiích jazzových klubů, ale nejen tam. Díky své precizní konstrukci, pevnému a do detailu prokreslenému zvuku a konečně i velikosti se Gallieny řady MB staly oblíbenými dělníky zaměstnaných klubových hráčů a vlastně mnoha dalších, kteří nehledají ničivou sílu wattů a litráž lednice.

Gallien Krueger MB 150 E/112 je malé basové kombo o výkonu 100 W (150 W s přídavným boxem). Jeho unikátní kovová konstrukce již před lety předznamenala nástup malých, ale výkonných basových aparatur, které jsou určeny spíše technicky založeným hráčům. Při rozměrech 34 x 40 x 21 cm váží 13 kg a na první pohled budí poněkud spartánský dojem. Kovová mříž kryjící reproduktor, tradiční šedý panel a stříbřité logo vypadají robustně, ale elegantně.

 

Osazeno je dvanáctipalcovým reproduktorem GK-Paragon 12LB150-8 Stamped Frame, který je uchycen na gumovém závěsu. Tato vychytávka umožňuje větší kmit membrány a tím i lepší podání nízkých frekvencí, nebo možná i něco jiného. Vzhledově se kombo jen málo liší od svých předchůdců, ale popravdě, co na tom sejde, když to podstatné se stejně děje uvnitř.

Panel je osazen těmito ovladači: 6,3mm jack s útlumem o 14 dB, Volume, Voicing Filter s Low Cut, nastavitelným Contour a High Boost. Dále následuje aktivní parametrický ekvalizér, ovladače Master a Boost a ovladače zabudovaného chorusu. Pak už jen spínatelný limiter s potenciometrem Level a zepředu "eto vsjo". Zezadu je pak ke shlédnutí přehlídka větších zdířek XLR pro direct out jak pre tak i post, jackový speaker výstup a samozřejmě díra pro síťový kabel.

 

Vše je popsáno přehledně, a špatně zapojit tuto jednoduchou mašinku snad ani nelze. Nepopiratelnou předností tohoto komba je jednoduché, ale velmi precizní a odolné dílenské zpracování a použití kvalitních součástí, ostatně je to Gallien...

Kombo se díky malým rozměrům a slušné váze snadno přenáší, hráči s vodnatelnýma rukama ale asi budou mít problém použít gumové ucho, umístěné na horní straně komba. Není příliš volné a kontakt se žebry pod ním umístěnými nemusí být vždy pohlazením milenčiným.

Gallien Krueger MB 150 E/112 - tak malej a kolik toho umí...
Gallien Krueger MB 150 E/112 - tak malej a kolik toho umí...

Ovšem na vzhledu nezáleží, že ano...

Šťastnou náhodou se mi zrovna v době psaní tohoto testu sešlo v pokojíčku více bas různých kvalit a povah, a proto musím říci, že jsem si testování tohohle prcka užil. Podotýkám někdy pěkně "nasranýho" prcka... Tak tedy, jak to hraje? Ve zkratce by se dalo říct: Tak, jak to vypadá.

Gallien Krueger MB 150 E je kombo sice malé, ale dostatečně hlasitě hrající. Produkuje pevný, velmi konrétní a bohatý zvuk, někdy skoro až tvrdý, ale snad proto je jeho podání basového zvuku velmi věrné a na pódiu se prosadí. Gallien má jednu podstatnou vlastnost profesionálních aparátů, a tou je velmi vysoká věrnost. Při testu spolehlivě a rychle odhalil neduhy špatných nástrojů a těm dobrým dal rozvinout se a zaznít v plné kráse. Kdysi jsem slyšel, že je to kombo dobré tak leda pro kontrabas. Velmi nesouhlasím, zdaleka nejsem kontrabasista a přesto, že obyčejně produkuju basové tóny na hony vzdálené jazzovému pojetí, Gallien ani jednou nezaváhal, nedělají mu problémy ani vícestrunné basy, ani více či méně "prasecké" techniky hry.

A jako třešinka na dortu, zabudovaný chorus. Nejsem příznivcem většinou zbytečných onboard efektů, ale tenhle mě opravdu pobavil. Od lehkého přibarvení tónu, přes lehce zvlněný až po totální psychedelický sajrajt, ale furt dobře. Určitě potěší všechny, kteří chtějí lehce obarvit svůj zvuk. Vestavěný chorus shledávám velmi kvalitním a snad poprvé v životě jsem díky němu začal vymýšlet sólové party, v kombinaci s vytaveným boostem a volume doprava tohle kombo řve jak "nasranej rotvajler" a kupodivu dává nafrak mnoha větším konkurentům, dávno zavedeným v tvrdších oblastech.

 

Co napsat na závěr?

Gallien Krueger modelem MB 150 E/112 opět nezklamal a potvrdil své výjimečné postavení mezi malými komby. Je výborný nejen zvukově, ale i konstrukčně, a jistě si najde své fanoušky mezi těmi, kteří hledají pevný, konkrétní a hlavně velmi kvalitní zvuk. Pokud jste s ním ještě neměli tu čest, doplňte si, prosím, základní vzdělání u nejbližšího dobrého prodejce.

 

Info:

Gallien Krueger MB 150 E/112 je kvalitní malé basové kombo o výkonu 100 W (150 W s přídavným boxem) od renomovaného výrobce. Doporučená maloobchodní cena je 27 790 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk

osvědčená konstrukce

ovládání

 

Mínus:

pokud najdete, dejte mi vědět

 

Technická specifikace:

výkon (<1 % THD): 100 W (150 W with Extension Cabinet)

chlazení: pasivní

sekce vstup: 6,3 mm jack, -14 dB Pad and Volume

viocing filter: Low Cut, nastavitelný Contour a High Boost

ekvalizér: aktivní, 2 x Shelving a 2 x semiparameterický

sekce výstup: Boost, Master, stereo chorus (nastavitelný rate a depth) a limiter (switch, level a LED)

direct out: XLR Pre/Left, XLR Post/Right a Ground lift

další díry: Send, Return, Line Out, Aux In and Head Phone

speaker output: 2 x 6,3 mm jack a Speaker switch

repro: 1 x GK-Paragon 12LB150-8 Stamped Frame, 12 ", 100 W Low Resonance Suspension

Psáno pro časopis Muzikus