Hagstrom Ultra Swede - elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues

Hagstrom Ultra Swede - elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues
Hagstrom Ultra Swede - elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues

Nedávno jsme si na stránkách Muzikusu připomněli švédskou společnost Hagstrom, která teprve před pár lety po delší odmlce obnovila výrobu svých legendárních nástrojů, na které hráli třeba Elvis Presley nebo Jimi Hendrix. Dá se říci, že tato značka začíná teprve v současné době pronikat do povědomí českých muzikantů. Pojďme si tedy představit další z modelů série Ultralux s označením Ultra Swede.

Design

Jedná se o elektrickou kytaru designově inspirovanou legendárním Les Paulem. Přičemž inspirace je to správné slovo, neboť nástroj je tvarově zcela originální a vypadá velmi dobře. V některé z anglických recenzí mě pobavil slogan, který říká, že budete-li s touto kytarou cvičit před zrcadlem, nebudete od ní moci odtrhnout zrak. Na výběr máme dokonce z osmi barevných provedení - jak v jednotlivých odstínech tento model vypadá, si můžete vyzkoušet na níže uvedených webových stránkách. Nyní si ale pojďme říci, z čeho je nástroj vyroben a co nám nabízí.

 

Provedení

Tělo této kytary je vyrobeno z americké lípy s topem z žíhaného javoru. Vše je kryto kvalitním polyesterovým lakem, který je odolnější, hustší a hladší než např. polyuretan, hojně používaný ostatními výrobci kytar. Ultratenký krk měří pouze 19 mm, k tělu kytary je přilepen a je vyroben z javoru. Je vybaven speciální výztuhou H-Expander - jeden z patentů společnosti Hagstrom. Další „trade mark“ je tzv. Resinator - dřevěný kompozit, ze kterého je vyroben hmatník. Tyto dva jedinečné prvky činí konstrukci Ultra Swede stabilní a spolehlivou. Menzura nástroje je 628 mm, hmatník disponuje dvaadvaceti pražci s orientačními značkami z perlorodky a ušně. Kytara je osazena dvěma humbuckery Hagstrom Custom 58 - klasickými dvoucívkovými snímači s magnetem AlNiCo 5, k jejichž přepínání slouží trojpolohový switch. Dalšími ovladači na těle nástroje jsou Volume, Tone a mini switch pro rozpínání humbuckerů. Struny jsou uchyceny v ladicích mechanikách Hagstrom 15:1 Die-Cast a vedou do pevné mosazné kobylky Long Travel Tune-O-Matic. Tolik teorie a nyní si na kytaru pojďme zahrát.

Hagstrom Ultra Swede - elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues
Hagstrom Ultra Swede - elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues

Hratelnost, zvuk

Dlouhá léta jsem hrál výhradně na kytary typu Les Paul (z cesty mě svedla až touha po vibrování s tremolem) a vždycky mi oproti jiným nástrojům vyhovovala určitá pohodlnost, dostatek prostoru na hmatníku. Nejinak je tomu i u Ultra Swede, přičemž Hagstrom tuto vlastnost kombinuje se sobě vlastní proslulou rychlostí krku a nízkým dohmatem, což činí tento nástroj opravdu vysoce hratelným. Zkrátka mě osobně okamžitě padla do ruky a hrálo se mi na ni velmi příjemně. Humbuckery Hagstrom Custom nabízí teplý vintage zvuk, který přímo svádí k blues a klasickému hardrocku. Pomocí switchů však můžeme dosáhnout velké zvukové variability a kytara je tak žánrově zcela univerzální.

 

Závěr

Co říci závěrem? Kytara výborně vypadá i hraje. Možná se budu trochu opakovat (opakování jest však matkou moudrosti) - Hagstrom nám nabízí originalitu a kvalitu za velmi dobrou cenu.

 

Info:

Hagstrom Ultra Swede je elektrická kytara typu Les Paul vhodná pro rock či blues. Vyrábí se v Číně pod dohledem švédských designérů. Doporučená maloobchodní cena je 9890 Kč včetně DPH

 

Plus:

design

hratelnost

zvuk

cena

 

Mínus:

... snad pouze dostupnost v ČR

 

tělo: lípa, top žíhaný javor

krk: javor, výztuha H-Expander

hmatník: Resinator

menzura: 628 mm

ladící mechanika: Hagstrom 15:1 Die Cast

pražce: 22

snímače: 2 x Humbucker Hagstrom Custom 58

ovladače:1 x volume, 1 x Tone, trojpolohový přepínač snímačů, dvojpolohový rozpínač snímačů

kobylka:Tune-O-Matic

barva: Black Gloss

 

Pro elektrické kytary typu Les Paul je typické osazení dvěma humbuckery, pevná kobylka a samozřejmě vzhled a tvar. Jejich různorodé variace dnes nabízí snad všichni výrobci elektrických kytar. S původním návrhem však přišel již ve čtyřicátých letech 20. století kytarista Les Paul a nabídl ho firmě Gibson. Nejprve byl zcela odmítnut, později se model začal vyrábět, ale pro malý zájem byl z produkce stažen. Popularity se dočkal až zhruba v polovině šedesátých let, kdy si jej oblíbila řada proslulých kytaristů, např. Eric Clapton či Jimmy Page. V současné době patří tato kytara neodmyslitelně ke jménům jako je Slash nebo Zakk Wylde.

Psáno pro časopis Muzikus