Ibanez 5170B Prestige - elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige

Ibanez 5170B Prestige - elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige
Ibanez 5170B Prestige - elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige

Objevování nových oblastí a zkušeností v oboru, který vás baví, je zkrátka báječná věc. A to i když objevujete něco, co je pro někoho jiného už příslovečná stará vesta. A proto mi udělala velkou radost možnost otestovat tuhle lesklou krásku.

Po rozbalení krabice se objevil krásný černý kufr s vylisovaným logem Ibanez. Není špatné nevrhnout se na otvírání hned a trochu si tu chvíli užít. Stojí to za to. Uvnitř čekal už na první pohled působivý nástroj. Tvar RG je pro někoho jako já, odchovaného na Telecasterech a Les Paulech, nezvyklý. Ať už pro rozdílnou ergonomii, nebo pro trochu agresivnější vzhled. Zkrátka pro někoho novum, pro jiného stará věc. Tak pojďme na to.

Tak tedy, máme tady klasický superstrat, u nějž zaujme na první pohled efektní provedení v černé barvě ve vysokém lesku. Hardware je má zlatou barvu, ale ne kompletně. Knoby potenciometrů mají barvu černou, stejně jako přepínače snímačů a páka tremola. Nápis Ibanez na hlavě kytary je též vyveden zlatou barvou. Tělo kytary je vyrobeno z lípy a má všechny ergonomické vymoženosti, na které jsou znalci a milovníci RG zvyklí.

Krk v profilu Super Wizard je pětidílný. Použitá kombinace materiálů je javor a wenge. Wenge je exotické, velmi tvrdé dřevo a pochází ze střední a východní Afriky. Ebenový hmatník rozděluje dvacet čtyři nerezových pražců jumbo s perfektně opracovanými hranami. Krk k tělu přiléhá přišroubován čtyřmi vruty bez destičky a spoj je opravdu bezchybně ergonomický. Polohové značky z perleti se odstěhovaly z obvyklého středu hmatníku k jeho vrchnímu okraji a na horní straně pak výrobce umístil značky z lehce fosforeskujícího materiálu, takže i na ztemnělém jevišti víte, kde jste. Na hlavě kytary jsou mechaniky Gotoh, srážeč strun a zámky tremola. Na opačné straně strun najdeme dvojzvratné tremolo Lo-Pro Edge, které funguje naprosto spolehlivě a dokonale drží ladění.

 

Dřevo wenge se, kromě jiného, používá k výrobě sošek bohů a obřadních masek, které jsou už tisíce let součástí zaklínacích obřadů v oblasti střední a východní Afriky.

 

Pojďme se ale ještě na chvíli vrátit ke krku a hmatníku. To je totiž oblast, která je pro mě největším a velmi příjemným překvapením. Radius 430 mm a velmi nízký profil z něj činí nejpohodlnější krk, jaký mi kdy prošel rukama. Ten pocit by se snad s trochou nadsázky dal přirovnat k tomu, když se přestěhujete z garsonky do vily s bazénem. Zajímavé bylo, že v porovnání s krkem na mém osobním RG z nižší řady Standard, je u tohoto Prestige krk při stejné šířce hmatníku v oblasti dvanáctého pražce o dva milimetry tenčí. A to způsobuje, že hráč má pocit mnohem širšího hmatníku. Pro kytaristu s velkýma rukama prostě lázně.

Ozvučení zajišťují tři aktivní snímače v kombinaci HSH. U kobylky máme Fishman Fluence Ceramic Modern Humbucker, prostřední snímač je Fishman Fluence Ceramic Single a pozici u krku obsadil Fishman Fluence Modern Humbucker AlNiCo. Přepínání obstará klasický pětipolohový přepínač a mezi potenciometry je ještě jeden dvoupolohový páčkový přepínač. Ten funguje jen při krajních polohách hlavního přepínače a zajišťuje volbu mezi moderním a vintage zvukem toho kterého humbuckeru. Funguje to moc dobře a máte tak vlastně sedm různých poloh a v kombinaci s hlasitostí a tónovou clonou můžete na kytaře nastavit téměř cokoliv.

Zvuk kytary byl pro mě jedno velké překvapení. Nebyla to pro mě láska na první poslech. Chvilku to trvalo, než jsme si na sebe zvykli, protože tvorba tónu se trochu liší od toho, na co jsem byl zvyklý. Taky tady možná trochu zapracovalo mylné očekávání, protože tento typ kytar vídáme většinou v rukou metalových hudebníků nebo rychlohráčů typu Steva Vaie. Jenže ono je to trochu jinak. Je pravda, že aktivní snímače Fishman vybudí váš zesilovač dřív, než řeknete „borůvkovej koláč“, a ten zvuk opravdu zpívá, hřmí a burácí. Jenže potom začnete objevovat čisté zvuky a octnete se v jiném světě. A když říkám čisté zvuky, myslím opravdu křišťálově čisté se spoustou barev a odstínů. Chcete třeba fenderovský cinkavý? Prosím. První mezipoloha, voicing do polohy vintage, a je to tady. Chcete si zahrát jazz? No proč ne? Přední snímač, hlasitost o trochu ubrat, voicing na vintage a tónovou clonu asi tak na polovinu, a je to tam. A takhle můžete pokračovat hodiny a hodiny. A to jsme si ještě nezačali hrát s krabičkami. Když se zkrátka budete trochu snažit, kytara se vám za to odmění. Ještě nutno říct, že jsem ji testoval na zesilovačích Vox, Fender Blues Deluxe a na několika simulacích přímo do sluchátek.

Kytara je příjemná do ruky, váží tak akorát, že máte pocit něčeho solidního v ruce, ale není to dřina. A samozřejmě jsou tu všechny klasické ibanezovské ergonomické vymoženosti jako pohodlný přístup k nejvyšším polohám hmatníku, vybrání pod pravou rukou nebo třeba umístění knobu hlasitosti přesně tam, kde na něj dosáhnete malíčkem.

Ibanez 5170B Prestige - elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige
Ibanez 5170B Prestige - elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige

Ale abych jen nechválil, tak umístění přepínače voicing mezi potenciometry mi nepřišlo nejlepší. A také bych u kytary této cenové kategorie čekal o něco lepší seřízení krku. Tedy ne že by to bylo úplně špatně, ale krk na tomto kuse byl úplně rovný, bez průhybu, což mělo za následek drnčení basových strun. A poslední věc není ani tak stížnost, spíš upozornění. Mějte s sebou vždy hadřík na leštění, protože ten budete potřebovat opravdu často. Černá barva je krásná a evokuje opravdu luxusní pocit, ale na jejím vysokém lesku je vidět každý dotek. Takže budete leštit a leštit. Ten hadřík si můžete dát do přihrádky v kufru, kde najdete také páku k tremolu, náhradní silikonové kroužky k ní a nástroj, na kterém najdete všechno, co kdy budete k údržbě a seřízení kytary potřebovat.

No a to by mohlo být asi všechno. Ale vlastně ne. Ještě je tu to slíbené malé tajemství.

Když jsem kytaru zkoušel, padl mi zrak na světlejší místo na jedné hraně a málem jsem omdlel. Myslel jsem si, že jsem ji odřel, ale je to jinak. Tělo nástroje má na přední straně obložení, které je obráceno širší stranou ke hráči a ke všemu je tak tmavé, že je vidět jen v příhodném osvětlení. Takže divák na koncertu nemá nejmenší šanci tuto ozdobu zahlédnout. A tak se z ní stává takové malé tajemství mezi kytaristou a nástrojem.

Takže jestli chcete kytaru, která vás doprovodí v každém stylu hudby, bude vypadat opravdu dobře, bude spolehlivá a bude s vámi dlouho, tady je. Já už jsem začal přemýšlet, kterou ledvinu prodám.

 

Info:

Ibanez 5170B je elektrická kytara v černozlatém provedení ze série Prestige osazená aktivními snímači Fishman. Cena je 56 670 Kč.

 

Plus:

krásné, precizní provedení

zvuk

pohodlí při hře

 

Mínus:

umístění přepínače voicing

nedokonalé seřízení krku

 

Technická specifikace

tělo lípa
krk javor/wenge
hmatník eben
počet pražců 24
tremolo Ibanez Lo-Pro Edge
elektronika Aktivní Fishman
struny .009–.042

 

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/rg5170b_00_01.html

Psáno pro časopis Muzikus