Ibanez GRG 7221 - sedmistrunná kytara

Ibanez GRG 7221 - sedmistrunná kytara
Ibanez GRG 7221 - sedmistrunná kytara

Kolik strun máš, tolikrát jsi kytaristou. Trendem progresivních stylů posledních let jsou vícestrunné kytary.

Pojďme prozkoumat, co v tomto proudu nabízí firma Ibanez v nižších cenových relacích.

 

Materiály a výbava

Tato placka se sedmi strunami má tělo z topolu, krk z javoru a palisandrový hmatník s dvaceti čtyřmi pražci. Na první pohled je černá, ale při podrobnějším zkoumání vidíme drobné třpytky. Kytara je lehoučká, s pro Ibanez typickým tenkým krkem, osazena je dvěma stejnými snímači. U krku i u kobylky najdeme pasivní humbuckery PSND-7.

 

Třípolohový přepínač, jeden hlasitostní potenciometr a tónová clona jsou celou výbavou k obsluze zvuku. V krajních polohách přepínače zvolíte hmatníkový či kobylkový snímač, prostřední poloha přepínače zapojí všechny čtyři cívky a humbuckery nerozepíná. Kobylka je pevná, v černé barvě, stejně jako ostatní hardware. Vše z kovu. Struny jsou vedeny skrz tělo.

 

Herní pohodlí

Když si nástroj pověsíte na krk, pohodlně padne do ruky a snadno se na něj hraje. Klasický superstratovský komfort - zezadu zkosená, aby netlačila do břicha, a kobylka leží na dřevě, takže máte s kytarou kontakt. Jacková samice je taky klasicky zespoda, a tak nemusíte zápasit s kabely. Vsedě také žádný problém.

 

Dobře ladí, jen na čtyřech tlustých strunách nebyly z výroby vyladěny oktávy. Má příjemně dlouhý sustain, ale ve vyšších polohách už je třeba z ní tóny trochu ždímat. Šířka hmatníku je přiměřená počtu strun a díky tenkému profilu, u firmy Ibanez tak častému, hrajete pohodlně jako na šestistrunku. K dobru bych ještě přičetl, že při tahání strun drží a nepéruje, tj. při vytažení drží polohu struny a nezatlačí proti prstu.

 

Zvuk

Čistý zvuk dýchá a je hezky barevný. Zkreslený je v akordech trochu plochý, méně plastický. Díky slabším snímačům se při velkém zkreslení zvuk neslévá a hluboké tóny jsou čitelné a konkrétní. Jen při hoblování je potřeba trošku přitlačit, aby si zvuk zachoval důraz. Čitelnost na agresi přitom neubírá. Důraznou hrou či umělými flažolety z nástroje rozhodně dostanete i perkusivní a vřískající zvuky.

Celkově postrádám v kytaře barvu dřeva. Tóny nejsou tak bohaté na alikvoty, a i když má rozumný sustain, tak to není ten inspirativní nástroj, který vezmete do ruky, a hned napovídá, co hrát. Nicméně vše je technicky v pořádku a nástroj je to funkční, ve svém stylu dobře použitelný.

 

Ibanez GIO: Ibanez GIO je série kytar Ibanez vyráběná za účelem úspory ceny. Kopíruje dražší modely kytar Ibanez, podobně jako Squier (Fender) nebo Epiphone (Gibson). Výroba je přesunuta do Číny nebo do Indonésie. Tento model, tj. GRG7221 - BKN, je rovněž vyroben v Číně.

 

Závěrem

Tento kousek z výrobní linky Ibanez je primárně zaměřen na cenovou dostupnost pro každého hráče. Být začátečníkem nadšeným do djentových kapel, sáhl bych přesně po něčem takovém. Kytara splňuje vše, co je potřeba k tomu, aby člověk trávil stovky hodin cvičením jak doma, tak ve zkušebně. Ale má limity, které budou dle mého názoru náročnějšímu hráči překážet.

 

Testováno na Laney IRT - Studio s boxy ESH.

 

Info:

Ibanez GRG7221 - BKN je sedmistrunná kytara zaměřena na tvrdší styly. Cena je 6570 Kč.

 

Plus:

pohodlí při hraní

cenová dostupnost

 

Mínus:

ve vyšších polohách horší sustain

plošší zvuk při akordech

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tělo topol
Krk javor, šroubovaný
Hmatník palisandr
Počet pražců 24
Hardware černý
Kobylka pevná, struny skrz tělo
Snímače 2x PSND–7 (humbucker)
Ovládání 1x hlasitost, 1x clona
Přepínače třípolohový
Barevné provedení Black Night

 

www:

www.ibanez.co.jp/products/eg_page14.php?

Psáno pro časopis Muzikus