Ibanez SRX 530 BBT - Basa, kterážto basou smí býti zvána

Ibanez SRX 530 BBT - Basa, kterážto basou smí býti zvána
Ibanez SRX 530 BBT - Basa, kterážto basou smí býti zvána

Přišla kartonová krabice

Hle! Vyskakuje z ní pěkná samice

Hláskem macatým svádí  

Do říše hlubokých tónů mě odvádí

 

Z ničeho nic se blíží ráno

Vše je rozhodnuto, vše je dáno

Obšťastněn a ukojen do práce se plížím

V myšlenkách svých však ke krásce stále vzhlížím

 

Takže, jak jste asi pochopili z prologu, není se čeho bát. Baskytara Ibanez SRX 530 vám přinese to, co by basák od basy očekával. Tedy alespoň mně přinesla libý zvuk, krásný vzhled a příjemný pocit ze hry.

Konstrukce neboli vhled na vzhled

V první moment basa zaujme retro vzhledem. Okouzlující brown burst, pickguard s želvovinou a především bílé lemování po hranách připomíná Ibanez Roadstar II z přelomu 70. a 80. let. Poměrně lehké tělo z masivního jasanu, jehož pronikající textura nenechá jedno oko suché, a příjemně úzký krk ze tří kusů javoru vám zajistí pohodlnou hru a veselí, kdykoliv vezmete tuto samičku do svých chtivých rukou. Hrany těla nejsou zaobleny a možná někomu nebude taková konstrukce úplně vyhovovat, ale nebral bych to jako nevýhodu, spíš jako specifikum. Ostatně výřezy pro loket a žebra či pupek (podle toho kam si ji usadíte) jsou dostačující. Chromovanému hardwaru vévodí masivní kobylka B200. Lehce vychýlené uchycení potenciometrů mě sice zarazilo (popravdě ne zas tak moc), ale na funkčnost nástroje nemá takový konstrukční šotek vliv. Dvoupásmová aktivní elektronika (basy, výšky) dokonale ladí se dvěma snímači typu humbucker. Ještě bych málem zapomněl na vychytávky usnadňující údržbu baskytary, jako „battery box“ a důmyslný odklápěcí systém pro přístup k výztuze krku.

 

Zvuk čili jak to zní aneb je-li libo basy, začni šetřit do kasy

Masitější tělo a humbuckery dávají tušit, že nepůjde o sound pro „párátkoidní“ hudbu. Basy jsou cítit opravdu z každého tónu a robustní kobylka ještě přidává na nižších středech. Ovšem nemějte obavy, že by tón byl nečitelný, zachovává si robustnost i zřetelnost. Užitím aktivní elektroniky a „balanceru“ dosáhnete dalších zvukových rovin, hloubek i výšin. Od rázného,  ostrého zabijáka alamače kostí se můžete dostat k tlustému obrovi s dunivým hlasem, kterému budete ovšem stále rozumět, co říká. Nástroj bych viděl, respektive slyšel, především v rockovějších žánrech, ale díky svému tónu se bude pěkně vyjímat i v hip-hopu nebo v reggae, prostě všude tam, kde je zapotřebí zahýbat podlahou a rozhýbat vnitřnosti posluchačů.

 

Hodnocení

Když tedy pominu ty kolíky (ale už dost o nich), nebojím se říct, že jsem měl možnost si zahrát na poměrně kvalitně zkonstruovanou, a tím i pohodlnou a krásnou baskytaru s příjemnou, variabilní barvou zvuku.  

 

O variabilním zvuku vypovídá i fakt, že řadu SRX užívají hráči různorodých hudebních žánrů. Z tvrdších škatulek můžeme jmenovat hráče jako Mikea D’Antonia (Killswitch Engage) nebo Paula Romanka (Shadows Fall), z těch jemnějších zase Nelsona Braxtona, který hraje mimo jiné s Michaelem Boltonem. Řadu SRX si oblíbila i baskytaristka s pětapadesátiletou kariérou Carol Kaye. Můžete ji slyšet v některých písních takových velikánů, jakými jsou Beach Boys, Simon & Garfunkel nebo Neil Young.

 

Technická specifikace:

 

Čtyřstrunná

Barva: brown burst

Tělo: masivní jasan

Krk: SRX4, ze tří kusů, javor

Hmatník: palisandr, perleťové značení poloh

Snímače: 2x pasivní humbucker, Ibanez PFR-N4, PFR-B4

Ovládání: dvoupásmový EQ EQB-II DX, Balance, Volume

Kobylka: Accu-cast B200, rozteč strun 19 mm

Počet pražců: 24 medium

Menzura: 864 mm

Šířka nultého pražce: 38 mm

Rádius: 305 mm

Výška v nultém/dvanáctém pražci: 21 mm/23 mm

Struny: D’Addario

 

Info:

Ibanez SRX530 je baskytara nižší střední třídy vhodná pro začátečníky i pokročilé hráče. Doporučená maloobchodní cena je 11 290 Kč.

 

Plus:

Za málo peněz hodně husto-tlustý muziky

Pohodlná hra

Zvuková variabilita a zvuk vůbec

Design

 

Mínus:

Ocenil bych jako příslušenství nástrojového pouzdro namísto kartonové krabice.

U konkrétního kusu lehce vychýlené potenciometry.

 

www:

www.ibanez.co.jp

Psáno pro časopis Muzikus