Korg Pa3X (2. díl) - vlajková loď v oblasti aranžérů

Korg Pa3X (2. díl) - vlajková loď v oblasti aranžérů
Korg Pa3X (2. díl) - vlajková loď v oblasti aranžérů

Hudební styly

Nástroj má z výroby k dispozici celkem 459 hudebních stylů. Ty jsou přehledně rozděleny do 15 bank - Pop, Ballad, Ballrom, Dance, Rock, Unplugged, Country, Traditional, Latin, Latin Dance, Jazz, Movie & Show, Funk & Soul, World, Contemporary. Šestnáctou bankou je Favorite User. Tato banka je určena uživatelům. Sem můžete ukládat vaše upravené, vyrobené nebo konvertované hudební styly. Všechny hudební styly mají k dispozici osm stop - Drum, Percussion, Bass a Accompaniment 1-5. Jednotlivé stopy doprovodu můžete ovládat slidery při hře v reálném čase. To se může hodit hlavně při živém hraní pro rychlé utlumení stopy.

 

Každý hudební styl má k dispozici následující formální části: Intro 1, 2, 3 / Count In, Variation 1,2,3,4, Fill 1, 2,3,4, Break, Ending 1,2,3. Kolik stop bude v danou chvíli hrát nebo jak dlouhá bude předehra (Intro) či dohra (Ending), záleží jen a jen na vás. Nebojte se experimentovat, možností je skutečně hodně. Čím propracovanější bude aranžmá vašich skladeb, tím zajímavější výsledek bude pro ucho posluchače.

 

Sekce hudebních stylů nabízí i další výbavu, která je dnes standardem nástrojů této třídy. K dispozici jsou funkce Fade In/Out, Tap Tempo, Reset, Start/Stop, Synchro Start/Stop. Aby vaše hra s automatickým doprovodem nebyla fádní, je k dispozici Memory, Bass Inversion a Manual Bass. Zadávání harmonie lze libovolně nastavit. K dispozici je Fingered 1,2,3, One Finger a Expert. Co se týče nastavení One Finger, odpovídá zadávání akordů tak, jak jsme tomu navyklí u nástrojů firmy Yamaha. Nechybí zde ani funkce Pad nebo STS. Pad má k dispozici čtyři tlačítka, pod kterými se ukrývají fráze. Ty mohou synchronně běžet s tempem hudebního stylu. Tlačítkem stop je můžete kdykoliv umlčet. STS nabízí výběr ze čtyř zvukových barev. Pokud tedy nevíte, kterou zvukovou barvu ke zvolenému hudebnímu stylu vybrat, stačí zvolit jednu ze čtyř variant. Využít můžete také funkci Ensemble. Tato funkce přidá další harmonické tóny k vámi hrané melodii v pravé ruce. Vše se řídí podle zadaných akordů v doprovodné části nástroje. Zvolit si můžete jednu z devatenácti možností z nabídky nástroje.

 

Všechny hudební styly jsem si pečlivě prošel a musím říci, že jejich kvalita je skutečně na té nejvyšší úrovni. Hudební styly zní velmi živě a reálně. Pokud využijete všech výše popsaných možností, dosáhnete velmi zajímavých výsledků.

 

Historie aranžérů - díl 2.

  V roce 1996 byla výroba i výzkum aranžérů přestěhovány do Itálie blízko Ascony. Cílem bylo zaměření se na evropský trh. Od roku 1997 až do roku 1999 nabídla firma následující modely - iX300, iS40, iS50, i30, i40M, iS35, iS50B. Rok 2000 byl dalším milníkem. Skončila řada i a objevuje se nová modelová řada Pa. První model nesl označení Pa80. Od roku 2000 do roku 2011 uvedla na trh firma hezkou řádku modelů. Ty byly uváděny v následujícím pořadí - Pa60, Pa1X Pro, Pa1X, Pa50, Pa800, Pa2X Pro, Pa500, Pa588, Pa50SD. Poslední model, který je momentálně i vlajkovou lodí firmy, nese modelové označení Pa3X. Tolik tedy ve stručnosti z historie aranžérů firmy Korg.

  

TC-Helicon

Model Pa3X je vybaven profesionálním vokálním procesorem, který využívá technologií vyvinutých firmou TC-Helicon, světovou jedničkou v této oblasti. Procesor má k dispozici reverb, delay, kompresor, gate, ekvalizaci, hard tune, doubling, modulaci, filtrování a dokonce čtyřpartovou vokální harmonii. Tento výkonný vokální procesor je velmi snadno použitelný a automaticky upravuje své nastavení pro konkrétní hlas a způsob, kterým bude při vystoupení použit.

 

K nástroji můžete připojit jak dynamický, tak kondenzátorový mikrofon. K dispozici je i fantomové napájení.

 

Hlavní ovládání a nastavení procesoru je umístěno v pravé části horního panelu v sekci Mic Setting. Najdete zde tři knoby - Mic Volume, Harmony Double a Reverb/Delay a tři tlačítka s  indikací LED diodami, Mic, Harmony a Double. Podrobnější nastavení se provádí v operačním systému nástroje. Jediný ovladač, který není umístěn na předním panelu a najdeme jej na zadní straně hned vedle vstupu pro mikrofon, je Mic Gain. Tímto mini knobem se nastavuje vstupní úroveň mikrofonu.

 

Efekty

Na kvalitním výsledném zvuku nástroje se nemalou měrou podílí také efektové procesory. Nástroj nabízí až osm stereo multiefektů současně. Na výběr je ze sto čtyřiceti typů ekektů i s vocoderem. K dispozici je také profesionální sada masteringových plug-in efektů výrobce Waves Audio Ltd., nazvaných souhrnně MaxxAudio Suite, obsahující MaxxEQ, MaxxBass, MaxxTreble, MaxxStereo a MaxxVolume. Kompletní přehled efektů a jejich nastavení najdete rovněž v manuálu pokročilé editace, o kterém jsem se zmínil v předchozím díle.

Korg Pa3X (2. díl) - vlajková loď v oblasti aranžérů
Korg Pa3X (2. díl) - vlajková loď v oblasti aranžérů

PaAS

Pa Amplification System je třípásmový ozvučovací systém určený přímo pro Pa3X. Je to vlastně hi-fi reprobox/zesilovač v jednom, s vlastní technologií Easy Connect. Díky této technologii není zapotřebí žádných dalších stojanů, kabelů či napájecích prvků. Montáž ozvučovacího systému na nástroj je velmi jednoduchá a je důkladně popsaná v manuálu k nástroji,  přesto že není standardní součástí dodávky.

 

PaAS má k dispozici pět reproduktorů - 2x Tweetr, 2x středy (80 mm) a 1x Dual Coil Subwoofer (130 mm). Výšky - středy jsou 2x 20 W a subwoofer 1x 40 W. V hliníkovém těle PaASu je ukryt bassreflex. Rozměry jsou 992 x 173 x 137 mm (šířka, hloubka, výška). Váží 5,7 kg.

 

Jelikož byl pro test zapůjčen pouze nástroj, nemohu objektivně zhodnotit jeho vlastnosti. Kdybych byl ale na vašem místě, PaAS bych si určitě vyzkoušel. Mohl by se hodit třeba jako pódiový odposlech při vystoupeních či ozvučení pro malé akce rodinného typu.

 

Accessory Disk

V balení naleznete DVD Accessory Disk. Po jeho vložení do počítače dojde k automatickému spuštění a zobrazí se nabídka Korg Pa3X Application Installer (pouze Windows). Pomocí něj si můžete prohlédnout kompletně disk. Provést můžete instalaci, otevřít složky Bonus Korg Software nebo Korg Manuals. Nainstalovat můžete Korg USB MIDI Driver. Accesory Disk je určen jak pro platformu PC, tak pro MAC.

 

Další možnosti nástroje

Pa3X nabízí další možnosti v podobě režimů, které můžete využít při samotné práci s nástrojem nebo při vystoupeních. V kostce si nyní řekneme o těch nejdůležitějších.

 

Nástroj má k dispozici šestnáctistopý sekvencer, pomocí kterého můžete skladby přehrávat, nahrávat či editovat. Sekvencer podporuje soubory SMF. V režimu Backing Sequence můžete využít pro nahrávání hudebního stylu a stopy Upper 1, 2, 3. Konečný výsledek se ukládá do souboru SMF. V režimu Song Play můžete přehrávat svoje skladby. Nástroj je vybaven dvěma přehrávači (XDS Dual Sequencer Player), které podporují soubory MID, MID+G, KAR, MP3 s texty a MP3+G. Ovládání přehrávačů keyboardů firmy Korg je standardní - Select, Start/Stop, Home, Rewind, Past Forward, X-Fader Controls. Díky dvěma přehrávačům můžete spouštět dvě skladby současně. Posledně jmenovaná funkce (X-Fader) vám umožňuje smíchat či prolnout oba přehrávače tak, že se tok hudby stává takřka nekonečným. S touto technologií přišla u svých nástrojů jako první právě firma Korg.

 

Tlačítko Global umožňuje vstup do editačního prostředí. To je nadřazeno všem pracovním režimům a běží na pozadí OS. Díky tomuto režimu můžete provést různá celková nastavení nástroje. V režimu Media se provádí operace se soubory či médii. K dispozici jsou funkce Load, Save, Copy, Erase, Format, Utility, Preferences a USB. Možnosti jsou bohaté. Použijete-li tlačítko Record, můžete nástroj nastavit do režimu Record nebo Sampling. Songbook není nic jiného než hudební databáze Pa3X. Ta je částečně přednastavena již z výroby. Můžete si však vytvořit i svoji vlastní databázi pro vaše vystoupení (Custom List). Nástroj má k dispozici rovněž dnes již standardní funkce Lyrics a Score, tedy zobrazení textu a notace. Text s akordy umí zobrazit v režimu Style Play, Song Play a Songbook. Notový záznam s akordy umí zobrazit v režimu Song Play a Songbook. Co se týče textu poradí si se soubory TXT i CDG. Pracuje i s texty (Lyrics) obsaženými v MIDI souborech tipu karaoke (KAR). Nechybí zde ani funkce vkládání značek (Marker) nebo vyhledávání (Search). Co se týče značek tak ty můžeme vkládat do songu v režimu Song Play a Songbook. To byl tedy krátký výčet dalších možností, které nabízí Pa3X.

 

Závěr

Profesionální aranžér firmy Korg Pa3X patří momentálně ke špičce na trhu. Nástroj má k dispozici skutečně ty nejlepší technologie, které může v současné době firma uživatelům nabídnout. Koupí tohoto nástroje hráč získává kvalitní zvukový modul s možností editace, sampler, aranžér s propracovanými hudebními styly, vynikající efektové jednotky, profesionální vokální procesor, sekvencer a další. To vše je podpořeno skvěle propracovaným operačním systém. Když k tomu všemu přičteme jeho rozšiřitelnost a dvou modelové provedení, musí být každý kdo si jej vybere spokojen.

 

V mých očích budou vždy výrobky firmy Korg spojeny s profesionálním světem hudby. Není tomu jinak ani v případě Pa3X. Dovolím si tvrdit, že nástroj nebude mít na trhu mnoho konkurence. Odhaduji to tak na jeden dva nástroje, které by snesly srovnání s tímto modelem. Nástroj si skutečně zaslouží zařazení mezi Profesional Arranger Workstation. Závěrem mi nezbývá dodat nic jiného. Dobrá práce, pánové od Korgu!!

 

Info:

Professional Arranger Workstation Korg Pa3X je novinkou a zároveň novou vlajkovou lodí v oblasti aranžérů. Nástroj je nabízen ve dvojím provedení. Pa3X-61 je k dostání za 87 360 Kč a Pa3X-76 za 92 620 Kč včetně DPH.

 

Plus:

- kvalitně provedené šasi nástroje

- moderní design

- možnosti a výbava nástroje

- propracovaný OS nástroje s možností updatu

- profesionální sound

 

Mínus:

- umístění knobu Gain na zadní straně

- absence továrních dat (Factory Data) v tištěné podobě

- absence manuálu rozšířené editace v tištěné podobě

 

www

www.korg.com

www.korgpa.com

Psáno pro časopis Muzikus