KRK Rokit 4 G3 - aktivní monitory

KRK Rokit 4 G3 - aktivní monitory
KRK Rokit 4 G3 - aktivní monitory

Při stavbě domácího studia si každý uvědomuje, že monitory jsou jeho srdcem i ušima. A není špatné, když je i na co se koukat.

Popis

Bedny jsou vyvedené v typické žluto-černé kombinaci. Působí elegantně, hrany jsou zaoblené, váha tak akorát. Při manipulaci se hodí spodní bassreflexový otvor, který slouží jako držátko. Zespoda je nalepená guma pro lepší stabilitu na stole a tlumení vibrací. Při umístění je třeba počítat s tím, že bedny mají větší hloubku, takže zabírají poměrně dost místa.

 

V balení najdeme klasicky přívodní kabel a manuál. Ten je dobře a stručně napsaný, škoda jen, že chybí frekvenční charakteristika. Tvarované molitanové vystýlky, kterými je bedna zafixovaná v krabici, se dají využít při instalaci na stůl. Lze jimi snadno podložit čelo, pokud potřebujeme monitory natočit směrem nahoru.

 

Bedny patří do třetí generace řady Rokit, proto G3 v názvu. Celkem v ní najdeme pět různých modelů označených 4, 5, 6, 8 a 10-2.

 

Jsou vybavené funkcí auto-standby, takže po půl hodině se samy odepnou od zdroje zvuku. Magnetické stínění je dnes už samozřejmostí, nejinak je tomu i zde.

 

Na zadním panelu máme potenciometry, všechny vstupy a vypínač. K euro samici na přívodní šňůru je též obligátní pojistka. Ovladači LF a HF můžeme nastavit citlivost spodního, respektive horního, pásma ve čtyřech krocích; spíše než o potenciometry jde tedy o přepínače. Ovladač Volume je potenciometr, který má celou dráhu aretovanou po malých krůčcích. To je moc fajn pro přesné nastavení. Hlavičky ovladačů Volume, HF a LF jsou dostatečně velké z příjemně pogumovaného materiálu. Máme zde dva symetrické vstupy a jeden nesymetrický. Vypínač je klasicky vzadu, s trochou cviku se dá dobře najít i poslepu.

 

Po aktivaci se vepředu rozsvítí logo KRK. Nic nelupne, po vteřince se ozve cvaknutí relátka a vnitřní zesilovač se připojí ke vstupům. Podobně slušně proběhne i vypínání. Bedny jsou tiché, i když je volume na maximu. Spíše je slyšet brum transformátoru než šum.

 

Posloucháme

Korekce HF a LF fungují dobře a přitom nemají na zvuk dramatický vliv. I při experimentování s jejich nastavením do krajních poloh je projev stále v pořádku. V poslechu je dostatečné množství detailů, dobře je znát lokalizace jednotlivých nástrojů, prostor i hloubka. Zvuk je pevný a hutný, celkově spíše posazený do nižších středů. S ohledem na uvedené bych u některého typu muziky uvítal možnost většího posílení výšek ovladačem HF.

 

Hlasitost je na třicet wattů více než dostatečná. Při volume někam do tři čtvrtě dráhy ovladače bedny zvládaly se ctí i pořádně tvrdou muziku (Slayer, Pantera...), žádné známky zahlcení nebo zkreslení. Jenom když už bylo volume naplno vytavené, se jim trošku nedostávalo dechu a bylo znát, že se blížili k hranici svých možností.

 

Bedny nejsou nijak extrémně směrové, i mimo osu je poslech více než slušný. Se slabším zdrojem nebo při nižších hlasitostech byl zvuk plný jen někam do vzdálenosti dvou metrů. Při odstoupení od beden do větší vzdálenosti se jevil zvuk jako prázdnější, středovější, bez basů. S tím je třeba počítat, při hledání optimálního poměru vzdálenost/hlasitost/kvalitním poslech.

 

Využití

Osobně bych se nebál tyhle krasavice umístit do malého domácího studia jako hlavní monitory. Pokud si je člověk vědom cenové, a tedy i zvukové, kategorie, ve které se pohybuje, pak má na stole poslech, který potěší, splní svůj účel a možná nám dá i ještě něco málo navíc.

 

Info:

KRK Rokit 4 G3 jsou dvoupásmové aktivní, studiové monitory řady Rokit s výkonem 30 W určené na kvalitní poslech a do domácího studia. Cena je 3790 Kč za kus.

 

Plus:

design

poměr cena/zvuk

 

Mínus:

možnost nastavit více výšek (hodně individuální)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Systém dvoupásmové, aktivní
Výkon 30 W
Výškový reproduktor 1” kalotový
Basový reproduktor 4” skloaramidový kompozit
Zesilovač třída A/B
Frekvenční rozsah 51 Hz–35kHz
Max SPL 100 dB
Vstupní impedance 10 kΩ
HF korekce –2 dB, –1 dB, 0, +1 dB
LF korekce –2 dB, –1 dB , 0, +2 dB
Konektory XLR, TRS, nesymetrický vstup RCA
Rozměry 21 x 16 x 24 cm
Hmotnost 4 kg

 

www:

www.krksys.com/krk-studio-monitor-speakers/rokit/rokit-4.html

Psáno pro časopis Muzikus