12/2016

Editorial

  • Blíží se konec roku a ve svých rukách držíte prosincové číslo Muzikusu. Dalo by se říci vánoční číslo, neboť jistě jste zaznamenali, že se obchody začínají plnit dárkůchtivými davy. Jenže okolo hudebních nástrojů to není zase až tak horké. V obchodech se určitě rozhořel naplno nákupní běs dárkového šílenství, které se, aspoň jak to sleduji a slýchám v okolí, ro(c)k co ro(c)k stupňuje. Troufl bych si z velké části přičíst to i technologickému pokroku. Zdá se mi, že boty se pořád nosí na nohách a musí se s nimi šlapat po zemi, kalhoty taky jsou pořád kalhotami a měly by chránit proti zimě a větru. Jenže dnešní technologické možnosti, které jsou schopné již v dostupných cenách generovat neskutečné kvanta materiálů, výrobních fines a postupů, takž jsou obchody přecpány obrovským množstvím modelů řídícími se trendy, módou a nenasytnou touhou obchodníku po zisku. A tak prostému lidu nezbývá než se honit za novými modely, které zrovna letí, aby tak prokázali zakoupením dárků náležitou lásku svým bližním.

    Naštěstí věřím, že náš obor, tj. hudební nástroje a zvukové technologie, tímto není tolik postižen. Když se podívám na testy či novinky v tomto čísle, a koneckonců i na čísla minulá, tak se zde neustále míchá staré s novým. Technologie bojují, seč můžou, aby přišly s něčím novým, převratným a objevným, ale většinou se musí pokořit před starými osvědčenými věcmi, a tak jim nezbývá než jen podpořit už vymyšlené a osvědčené. A i když možná zde zavane módní vlnka retra, či naopak moderny či dokonce barevné a povrchové variace, tak hlavní vždy bude, jak se nám na to hraje, a jen punkáči si hledí barvy či tvaru, jako hlavního kritéria výběru. Snoubí se tu moderní se starým za jediným cílem: dosáhnout nejlepšího zvuku a hrát dobrou hudbu.

    A tak pokud se hudební nástroj stane vanočním dárkem, tak jedině za tiché konzultace s obdarovaným, který předtím velmi rozvážně vybíral. Pokud se ale stejně musíte honby za dárky zúčastnit, tak vám za redakci přejeme, ať vás to nepohltí a důstojně s nadhledem přežijete vánoční shon i svátky a užijete si je v klidu, lásce a míru se svými bližními. A ať tak načerpáte sílu pro práci na tom nejmilejším, co máte nejraději, na dobré muzice. A v tuhle chvíli mi naskočilo: A k tomu nám dopomáhej… aj aj :-) jasně: A k tomu nám dopomáhej skvělá intonace a zabijácký groove.

Články v tomto čísle