Kurzweil PC4 - pracovní stanice

Firma Kurzweil letos představila na světových veletrzích hudebních nástrojů prototyp připravovaného modelu Performance Controler PC4. Od té doby uběhlo několik měsíců a tento model je již v prodeji. Když mi bylo nabídnuto, abych udělal test tohoto nástroje, neváhal jsem ani minutu. Dnes se s vámi podělím o zkušenosti s touto novinkou.

Kurzweil PC4 - pracovní stanice
Kurzweil PC4 - pracovní stanice

První seznámení s PC4

V balení je adaptér, síťová šňůra k adaptéru, USB kabel, dva kabely jack-jack 6,3 mm a sustain pedál KP-1. Nic víc, nic míň. Manuály v tištěné

podobě nehledejte. Ty si můžete stáhnout zdarma na firemních stránkách Kurzweilu ve formátu pdf a epub. K dispozici je rychlý průvodce (18 stránek) a podrobný manuál (335 stránek) v anglickém jazyce.

Šasi nástroje je vyrobeno z odlehčených plastů v šedočerné barvě. Přednímu panelu vévodí plně vyvažovaná klaviatury s 88 klávesami typu RPHA (real piano hammer action). Váha klaviatury napovídá, že vyvážení plně odpovídá této cenové kategorii. Klaviatura je při hře velmi příjemná. Pravda je, že plné vyvážení vypadá ještě trošičku jinak. Rozhodně z ní ale nebudete zklamaní. Kromě rychlostní úhozové dynamiky klaviatura nabízí i aftertouch, což je takový malý bonus.

Ovládací prvky nástroje jsou přehledně a logicky uspořádány v jednotlivých sekcích nad klaviaturou. Vlevo najdete největší sekci Control. V horním rohu pak dvě kolečka (pitch aand a modulation) s tlačítky transpozice. Vpravo jsou sekce Mode, Category, Arpeggiator, Tempo a Transport.

Kurzweil PC4 - pracovní stanice
Kurzweil PC4 - pracovní stanice

Střední části vévodí displej s dalšími ovládacími prvky. Ty slouží k pohybu v nabídce operačního systému, úpravě jeho parametrů a také k ukládání provedených změn. Právě k displeji bych měl malou připomínku. Přesto, že je LCD displej barevný a s vysokým rozlišením, zasloužil by si v dnešní době určitě větší rozměry. Jednotlivé stránky OS jsou graficky moc hezky zpracované, ale pohled z půl metru je tak trochu na brýle. A to je velká škoda. Kdyby tedy výrobce místo velkého rámečku dal raději větší displej, udělal by lépe.

Budu také ale chválit. Málokdy na nástrojích najdete popis zadního panelu na přední části nad jednotlivými vstupy a výstupy, tak jako u PC4. Můžete tak rychle cokoliv připojit či odpojit, aniž byste se museli podívat na zadní panel. Platí to i pro ovladač kontrastu, který je jako jediný umístěn vzadu. Zde velká pochvala.

Hned na první pohled bylo patrné, že nástroj doznal jistých změn v sérii PC. Teď se podíváme, jaké novinky nás čekají pod kapotou. :-)

 

Co nového nabízí PC4

PC4 nabízí 256 hlasů s možností dynamického přidělení. To je jedenkrát více než u jeho předchůdce. Ať již budete používat jakýkoliv režim, nemusíte mít strach, že vám hlasy budou chybět. Moc takových nástrojů v této cenové kategorii nenajdete. Spočítali byste je na prstech jedné ruky. Možná by nebylo potřeba ani všech pět prstů. V tomto ohledu má konkurence o čem přemýšlet.

Další vylepšení najdete v sekci Control. K devíti tlačítkům a tahovým ovladačům přibyly také otočné ovladače. Myslím, že to byl krok správným směrem. V reálném čase tak můžete pracovat s různými parametry, jako je například Filter, Attack, Release, Moution, FX, Delay, Reverb a další. Pokud použijete třeba arpeggiator s nějakou syntezátorovou barvou, můžete hezky čarovat se zvukem během zadaných rozkladů. Možností, jak využít tyto ovladače je samozřejmě víc.

O ostatních novinkách si řekneme dále.

Kurzweil PC4 - pracovní stanice
Kurzweil PC4 - pracovní stanice

Zvuková stránka nástroje

Nový model opět sází na jedinečnou firemní architekturu V.A.S.T. (variable architecture synthesis technology). Technologie flash-play nabízí 2 GB nástrojových vzorků s nulovým časem načítání. To je znát na velmi rychlém výkonu nástroje. Co se týče zvukových barev, najdete zde skvěle znějící klavíry (German D nebo Japanese C7), různá elektrická piana, klavinety, cembala, různé syntezátory, simulace Hammondek (KB3 ToneReal), kytar nebo orchestrálních zvuků. Všechny sólové zvuky najdete v režimu Program. Jsou rozděleny do třinácti kategorií (Piano, E. Piano, Clav, Organ, Strings, Pad, Synth, Brass/Wind, Ensemble, Hybrid, Guitar/Bass, Drum/Perc a Misc). Všechny zvukové barvy jsou velmi kvalitně zpracovány. Není zapomenuto ani na jejich editaci, která je skutečně bohatá. Díky kontrolérům se dá s parametry jednotlivých zvukových barev pracovat dobře i v reálném čase. Pokud budete chtít nějaký upravený či vyrobený zvuk uložit, není problém (User Program).

„Pécéčtyřkové“ zvuky se mi moc líbily. Oproti japonským výrobcům zněly syrově, tvrdě a nekompromisně. A to také díky efektovým procesorům, které tento model nabízí. Pokud vlastníte nějakého japonce, budete překvapeni, jak krásně se zvuky s PC4 pojí.

K dispozici je také 2 GB paměť pro uživatelské vzorky (samply). Podporovány jsou univerzální formáty wav, aiff a také v kurzweilovské P3K a K. Můžete tak využít svého archivu a být tak originální.

Hlavní zbraní PC4 je režim Multi. V tomto režimu můžete pracovat s vrstvením (Layer) a rozložením (Split) zvukových barev na klaviatuře. Pokud budete chtít v tomto režimu cokoliv upravit, musíte přepnout tlačítkem Edit do Multi Overview. Základní obrazovka nabídne čtyři klaviatury, název režimu, transpozici, aktivitu MIDI In/Out, oktávu ±, rozdělení klaviatury, vrstvení a prohlížeč. Pokud zvolíte režim Layer nebo Split, můžete nastavit parametry jednotlivých zón. Například zvukovou barvu, hlasitost, panoramu, rozsah zóny a další. Veškerá nastavení jsou přehledně zobrazena na displeji. Pokud chcete opravdu detailní nastavení, zvolte režim Multi Edit Mode. Ten umožňuje upravovat a přizpůsobovat Multi Setup tak, jak potřebujete. Můžete se zde skutečně vyřádit. Nastavit lze například ovládání vašeho externího zařízení přes klasické MIDI nebo USB. Je možné je kombinovat i tak, abyste využili externí zvukové moduly i virtuální klávesové nástroje v počítači. Naprogramovat lze přesně i kontroléry, efektové procesory a další parametry pro každou zónu. Možností je skutečně spousta.

Pokud vás zajímají detaily, stáhněte si ze stránek výrobce manuál k nástroji. Multi Edit Mode se ukládá pod User ID. Základní nastavení lze pojmenovat a uložit přímo do paměti User Multi. Díky tomuto režimu budete mít vždy po ruce všechny svoje kombinace. A bude úplně jedno, jestli budete na pódiu nebo v domácím studiu.

Kurzweil PC4 - pracovní stanice
Kurzweil PC4 - pracovní stanice

Co dalšího najdete na PC4

Pokud zvolíte režim Song, máte k dispozici klasický 16stopý MIDI sekvencer s rozlišením 960 PPQ. V základu nabízí celkem devět stránek: Main, Mixer, Misc, New Song, Filter, Track, Event, FX a Delete. Kromě standardních funkcí zde najdete například kvantizaci, swingování, přemapovaní a další. Nabídka je skutečně bohatá. I přesto, že je displej menší, je jeho prostředí příjemné a přehledné. Pravda je, že bude pár hodin trvat, než si zvyknete na práci v jeho prostředí. Pak už ale budete pracovat zcela bez problémů. Ovládání sekvenceru je podobné jako u magnetofonu. Najdete ho v sekci Transport. Novinkou je MIDI CC Step Sequencer. Ten vám umožní kupříkladu rytmicky modulovat filtr frekvence na základě přednastavených nebo uživatelských vzorců. Zkratka CC označuje kontinuální kontrolér. To je vlastně typ MIDI zprávy, kterou lze použít k řízení přiřazených parametrů. CC sekvencer tak umožňuje ovlivnit například externí MIDI nástroje nebo interní programy.

Pokud někde zůstanou viset nějaké znějící tóny, můžete použít funkci Panic. Stačí zmáčknout dohromady tlačítka Enter a Keypad, na displeji se zobrazí Don’t Panic! A vše je rázem OK. Myslím si, že je to velmi užitečná funkce, která se vám občas bude hodit.

Nový model nabízí více než tisíc efektových řetězců, které jsou součástí jednotlivých programů. Najdete zde různé delaye, reverby, chorusy, flangery, phasery, simulace rotary speakerů, kompresory a další. K dispozici je celkem 32 FX jednotek. Právě tyto efekty mají lví podíl na tom, že zvukové barvy znějí tak skvěle. A je jedno, jestli je používáte v singlových zvucích nebo v kombinacích.

Není zapomenuto ani na arpeggiator. Ten funguje velmi jednoduše. U zvolené zvukové barvy zmáčknete tlačítko ARP, zadáte akord a ozve se předvolený rytmicko-melodický útvar. Rychlost upravíte v sekci Tempo. Tempo si můžete dokonce i naklepat (Tap), což je skvělé pro živé hraní. Pokud chcete změnit model arpeggia, vyberte si ze 150 továrních nastavení. Nebude-li žádné vyhovovat, máte možnost si ho celé nastavit podle svých představ. Stačí v části Edit nalistovat záložku ARP (Program Arpeggiator) a můžete začít s úpravou. Svoje výtvory uložíte v uživatelské sekci ID.

Režim Global umožňuje upravit nastavení nástroje, které má vliv na programy a multikombinace. Umožňuje ukládat, načítat a mazat uživatelské objekty nebo obnovit veškeré tovární nastavení pomocí funkce Reset. K dispozici je celkem dvanáct stránek (Main 1, 2, FX, File, MIDI, Object, Samples, Mixer, Tempo, Info, Tools a Reset) se spoustou možností nastavení. Například Main 1 umožňuje nastavit ladění, transpozici, zobrazení displeje, automatické vypnutí nástroje, audio In FX, úroveň audio In a další. Položek je celkem 19. Master FX nabízí nastavení ekvalizéru a kompresoru. Efekty pomáhají zlepšit celkový výsledný zvuk nástroje na výstupu. File neboli Storage Page umožňuje zobrazit stránku úložiště (USB flash disku). Můžete tak načítat, ukládat, zálohovat nebo kopírovat data, která potřebujete. A takto bych mohl pokračovat.

To byl tedy malý výčet toho, co PC4 nabízí.

 

Kurzweil Music Systems založil v roce 1982 Raymond Kurzweil. Bylo to na popud přítele, hudebníka Stevieho Wondera, který si stěžoval Raymondovi na nízkou úroveň a nedostatečné schopnosti syntezátorů. Jinými slovy řečeno, chyběl mu nástroj, který by dokázal reprodukovat co nejreálněji zvuky akustických nástrojů. O rok později, v roce 1983, byl na světě první nástroj, který firma Kurzweil vyrobila. Nesl označení K250.

Poznámka: Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie Klávesových nástrojů.

 

Operační systm nástroje a další software

V době testu měl nástroj k dispozici aktuální operační systém. Do budoucna je počítáno s updatem. Ten se bude provádět pomocí USB flash disku.

Přesto, že informace na stránkách výrobce uvádí, že je dispozici externí editor pro Mac OS X, Windows a iOS, v době testu jsem jej nikde nenašel. :-( U iOS byla alespoň poznámka, že editor bude už brzy. Doufejme, že to tedy bude skutečně pravda.

 

Podtrženo a sečteno

Kurzweil Performance Controller PC4 je dnes vlastně taková pracovní stanice (workstation), i když původní záměr byl podle názvu poněkud jiný. Nástroj je designově zpracován v duchu kurzweilovské filozofie. Nabízí spoustu vylepšení, na které uživatelé jistě čekali. Nový model v základu nabízí plně vyvažovanou klaviaturu v plném rozsahu, 256 hlasů polyfonie, nové ovladače pro práci v reálném čase, zvětšenou paměť, kvalitnější vzorky, efekty a další. To vše posunuje PC4 opět o notný kus dále.

I přesto, že jsem nějaké drobné mouchy našel, nabízí nástroj vše potřebné, co dnešní moderní klávesista potřebuje. Hlavní jeho zbraní je nekompromisní zvuk. Právě díky němu se hodí snad do jakéhokoliv hudebního stylu. Přesto, že dnes značka Kurzweil patří do portfolia jihokorejské firmy Youg-Chang, zní pořád americky. A to je dobře. Pokud tedy přemýšlíte o novém nebo druhém nástroji, mohla by to být zajímavá volba právě pro vás.

 

Info:

Nový model Performance Controlleru PC4 od Kurzweilu se prodává na českém trhu za 54 990 Kč.

 

Plus:

256 hlasů polyfonie

plně vyvažovaná klaviatura

technologie flash-play s 2 GB uživatelské paměti

možnosti Multirežimu

celková možnost editace nástroje

nekompromisní zvuk nástroje

 

Mínus:

malý displej

absence tištěných manuálů

absence softwarových editorů

 

Technická specifikace

zvukové barvy (Program) vícenež 1000 továrních programů rozdělených do 13 kategorií
multi kombinace  (Multi) 150 továrních nastavení
uživatelské možnosti (Program & Multi) 4000 míst pro vlastní zvukové barvy a kombinace
displej barevný LCD s vysokým rozlišením 480 x 272 pixelů s možností nastavení jasu
režimy Program, Multi, Song, Global
počet zón 16 zón MIDI kontroléru v režimu Multi pro dělení a vrstvení
vstupy & výstupy vstup pro adaptér, MIDI In/Out, USB pro externí úložiště a počítač, 4x pedál (jack 6,3 mm), vstup pro připojení ribbon kontroléru, Audio In (2x jack 6,3 mm – pravá, levá a 1x stereo jack 3,5 mm linka), Audio Out (skupina A,B, obě 2x jack 6,3 mm – pravá, levá), sluchátka (stero jack 6,3 mm)
rozměry 1270 x 374,6 x 165,1 mm
hmotnost 13,01 kg

 

http://kurzweil.com/product/pc4/

Psáno pro časopis Muzikus