Kytarové kombo Stagg CA–100R

Stagg CA 100R
Stagg CA 100R

UNIVERZÁLNÍ KYTAROVÉ KOMBO ZNAČKY STAGG JSEM SI PŘIVEZL DOMŮ AUTEM A K VELKÉ RADOSTI SOUSEDŮ V PANELÁKU SE HO JAL TESTOVAT. A TADY JSOU VÝSLEDKY...

 

Kytarové univerzální kombo značky Stagg jsem si přivezl domů autem a k velké radosti sousedů v paneláku se ho jal testovat. A tady jsou výsledky...

Popis

Klasická bedna s jedním dvanáctipalcovým reprákem, předním panelem s ovládacími prvky, černá koženka, průhledná průzvučná síť a plastové rohy. Celkový dojem dobrý, vkusný a dílensky dobře zpracováno. Na síti se skví nápis - "Eminence inside". Velkým lákadlem je stříbrolesklý panel s knoflíky - tento design známe z luxusních a drahých aparátů s cenou až desetinásobnou. Uvedené rozměry se mi nějak nezdály, tak radši beru metr, a ejhle - 510 x 440 x 265 mm. Váha je taky trochu jiná, nižší - 15 kg. Při uvedeném výkonu 80 W jsou to standardní parametry.

 

Ovládání

Koncepce je dvoukanálová s možností skokového zesílení druhého kanálu:

 

Channel 1

Typický clean (čistý) kanál pro zvuky kytary typu strat nebo jazzové styly. Ovládání zleva: Gain (ovládání úrovně předzesilovače), Voice (supluje funkci barevných středů), Low (basy), High (výšky) a Volume (celková hlasitost kanálu). Součástí je i malá červená LED dioda, signalizující volbu kanálu.

 

Channel 2

Kanál určený pro sólo. Ovládání zleva: Gain (opět úroveň předzesilovače, kterým se nastavuje zkreslení), třípásmový parametrický ekvalizér (Bass, Midde a Treble) a Volume (hlasitost kanálu). I zde je přítomna signalizační ledka.

Mezi oběma kanály jsou dva tlačítkové přepínače: Channel Select a Gain On (Boost - funkce třetího "pseudo" kanálu)

 

Master

Ovládání: ovladač pružinového reverbu, společný pro oba kanály a zdířky Insert (pro připojení externího efektu) a Footswitch (přepínač kanálů a přidaného třetího "boost" kanálu). Na pravé straně je hlavní vypínač komba.

Zcela vlevo je vstupní zdířka, do které prý lze připojit cokoliv, nejen kytaru, ale i keyboard, drum machine, mixer, CD přehrávač... Zadní strana je osazena zdířkou síťové vidlice 220 V a dvěma výstupy - Line Out pro výstup signálu pre-ampu do jiného zesilovače nebo nahrávacího zařízení a External Speaker pro připojení přídavného 40wattového reproduktoru s impedancí 8 ohmů.

Výhrady bych měl k plastovým maticím vstupních a výstupních zdířek pro jacky 6,3 mm. Při výrobě je to zanedbatelná položka a kovové přece jen působí solidněji.

 

Zvuk

První, co mě překvapilo, když jsem otočil všemi knoflíky doprava - zesilovač nesyčí, jak je u tranzistorových aparátů zvykem. Pouze u prvního kanálu se syčení ozvalo při plném vybuzení gainu. Po mírném stažení to již bylo v pohodě. Asi byly použity celkem kvalitní součástky v obvodech. Prubířským kamenem pro kombo se stala kvalitní kytara Stratocaster se snímači Fender Lace Sensor, které mají silný signál a nemají klasické nešvary singlů - nebručí. Další, co mě překvapilo, byl pevný čistý zvuk prvního kanálu.

Korekce pracovaly dostatečně a funkce Voice opravdu tón pěkně barvila. Druhý kanál má více možností v ovládání a zvuk načisto byl také slušný. Horší to bylo se zařazením funkce Boost. Zkreslení, typické pro tranzistorová komba, je bez dynamiky a zvuk se slévá a ztrácí na konkrétnosti. Ale barva není špatná a pro tvrdší styly typu metal nebo drsný hardcore je dostačující. Dobře je vyřešena kombinace kanálů, kde se dá nastavit naprosto rozdílný zvuk. Např. na prvním lze dosáhnout dobrý crunch přidáním gainu a na druhém hezký čistý zvuk na doprovod. Přepnutím na boost "vyjede" masitá porce overdrivu, který si nastavím úrovní gainu. Výhodou je i samostatné Volume na každém kanálu. Při přepínání snímačů na stratu kombo poslušně reagovalo. Výkon je dostatečný a stačí na středně velká pódia, o klubu ani nemluvě. Za zmínku stojí i vestavěný pružinový reverb, který funguje účinně a zvuk zprostorní a naleští. Ale nepřehánět, brzy se začne slévat.

 

Závěr

Kombo je řemeslně zvládnuté a lze jej bez výhrad doporučit na jazz, funky, blues nebo country. Na tvrdší styly chybí šťáva v dynamice při úhozu do strun. Pomohlo by předřazení dobrého lampového overdrivu nebo fuzzu. Na dobrém zvuku ponese největší "vinu" reproduktor Eminence. Stagg lze doporučit nejen začátečníkům. Mrzela mě absence nožního přepínače.

 

Info:

Stagg CA-100R je tranzistorové (solid state) kytarové dvoukanálové kombo s přidanou funkcí Boost. Výkon 80 W, reproduktor Eminence. Cena je 8390 Kč.

 

Plus:

kvalitní zpracování a design

variabilita kanálů

kvalitní a silný reproduktor

kanál Clean

poměr cena/kvalita/výkon

 

Mínus:

plastové rohy

plastové matice zdířek

diskutabilní overdrive

absence nožního přepínače

 

WEB

www.staggmusic.com

Psáno pro časopis Muzikus