LTD Alexi-600 Greeny - signature kytara

LTD Alexi-600 Greeny - signature kytara
LTD Alexi-600 Greeny - signature kytara

Tahle řada signature kytar obsahuje čtyři kousky. Škoda, že na test nejsou k dispozici všechny. V testu bude „jen“ model 600 Greeny. 600 znamená, že je to „Made in Korea“ s lepeným javorovým krkem a ebenovým hmatníkem.

Nejdříve se pojďme podívat virtuálně na všechny čtyři. Nejvyšší a nejdražší model je ESP Alexi Greeny (vyrobený v Japonsku). Má olšové tělo, vlepený javorový krk s ebenovým hmatníkem, originál tremolo Floyd Rose, mechaniku Gotoh, rolny Schaller, přepínač boost (v kytaře je zabudován předzesilovač na devítivoltovou baterii) a fosforové žraločí zuby v hmatníku. Ano fosforové - ve tmě zeleně svítí. Na nejvyšších pěti polohách má jamkovitě vyfrézovaný hmatník mezi pražci. A cena je vysoká, kolem čtyř tisíc dolarů.

 

Testovaný nižší model je LTD Alexi-600 (vyrobený v Koreji). Je také z olše, krk javorový a vlepený, hmatník eben, tremolo Floyd Rose 1000, žraločí zuby jsou ze zelené perleti (nesvítí) a nejvyšší polohy nejsou vyfrézované.

 

Další model je LTD Alexi-600 Scythe. Je úplně stejný jako model 600, ale je bílý a místo žraločích zubů jsou na hmatníku kosy (ano kosy) a hardware je černý nikl. Všechny tři vyšší modely jsou osazeny jedním (stejným a pasivním) snímačem EMG HZ F-H2.

 

Nejnižší model je Alexi-200 (vyrobený v Číně). Kytara je celá černá z lipového dřeva, bez ozdob, javorový krk má přišroubovaný, hmatník palisandrový, tremolo je Floyd Rose Special, mechanika LTD (černý nikl), žraločí zuby jsou asi z umělé perleti a snímač je ESP Designed LH-301.

 

Všechny 4 modely jsou opražcovány stejnými XJ pražci a mají jeden potenciometr Volume. A nyní již k fyzicky přítomnému modelu Alexi-600.

 

Tělo je z olše a je pěkně tlusté. Šípovitý tvar je podobný, jako mají modely Jackson RR, ale spodní ploutev je trochu delší a pod krkem je to víc vybrané, abychom mohli sóla hrát až úplně nahoře. Co asi zaujme na první pohled, je světle zelená grafika. Grafika je přelakována bezbarvým lakem, takže se to hned tak neodře. Jack je zabudován v horní ploutvi, takže nám kabel nepřekáží, i když chceme s kytarou „sedět a cvičit“.

 

Krk je javorový (ze tří kusů), vlepený do těla a spoj je nesymetricky zaobleně „ohoblovaný“ tak, že v dolní části (kde se při sólové hře většinou nachází levá ruka) je to víc vybrané než nahoře. To je příjemné a pohodlné. Profil krku má být „thin U“, mně se moc „thin“ nezdá, spíš bych řekl, že je krk masivní. Hmatník je ebenový, nádhera. Značky poloh jsou z krásné nazelenalé perleti a jsou tak dokonale zapracované do ebenu, že není prstem cítit přechod.

 

U hlavy pod nultým pražcem (tedy u zámků) je krk zezadu plasticky vytvarován (zesílen), takže pohmatem poznáme, že jsme s rukou na začátku krku - to je velmi praktické.

LTD Alexi-600 Greeny - signature kytara
LTD Alexi-600 Greeny - signature kytara

Pražce jsou u všech modelů kytar ESP/LTD stejné, označeny jsou XJ. Pražce jsou vysoké, ne moc široké a kulaté. Šířkou mi připadají jako medium jumbo (např. jako známe ze stratocasteru). Takže kdo je zvyklý na širší, ploché a ne moc vysoké pražce, ten bude překvapen, co to tam vlastně je. Na krku s pražci XJ ESP se prsty při hře o něco méně dotýkají hmatníku, jako kdyby byl hmatník mezi pražci vyfrézován.

 

Takže kdo moc mačká, může rozladit, protože se dají struny promáčknout víc než normálně. To znamená, že je třeba hrát lehce. Výhoda toho může být zrychlení hry. Nevýhoda je, že si na to musí hráč zvyknout. Na webu je spousta záporných reakcí právě na tyhle pražce XJ.

 

Opravdu zajímavé je, že úplně všechny elektrické kytary, co ESP/LTD vyrábí, jsou osazeny úplně stejnými pražci XJ (kromě jediné signature kytary - ESP telecaster Ron Wood). A že jich je hodně.

 

Snímač EMG HZ F-H2 je extra třída pro metal. Výborně si rozumí se zkresleným zvukem. Při hře stylem „palm mute“ (tlumení zápěstím) je to absolutně dokonalé. Bez výhrad. Elektronika vlastně žádná není, jen ovládání hlasitosti.

 

Tremolo Floyd Rose (zřejmě Korea) + zámky. Bez závad. Se všemi plusy i mínusy tohoto systému. Vzadu v krytu tremola jsou vyfrézovány otvory pro dotahování šroubů.

 

Jak to hraje

Kytara hraje akusticky velmi zvučně, i když je na ní tremolo Floyd Rose. Má krásný plný zvuk. Když se to píchne do elektriky, tak se projeví metalový charakter snímače. Zvuk je plný, jakoby temnější, možná bych uvítal trochu víc vyšších středů kvůli sólům. Možná právě proto je na dražším modelu přepínač boost. Ale na sóla má většinou kytarista nastaven jiný a výraznější zvuk. Jinak je to skvělé, žádná hluchá místa, ladí to všude.

 

LTD Alexi-600 Greeny je skvělá kytara do metalu. Cena není úplně nízká, ale dostanete za to kytaru metalové extra třídy. A ta zelená grafika s lebkou... moooc se to líbilo dětem.

 

Technická specifikace:

Menzura: 648 mm

Tělo: olše

Krk: javor (ze tří kusů, vlepený do těla)

Hmatník: eben

Pražce: 24 XJ

Snímač: EMG HZ F-H2 (pasivní)

Ovládání: Volume

Mechanika: Grover

Tremolo: Floyd Rose

 

Info:

LTD Alexi-600 Greeny je elektrická kytara určena pro opravdový metal. Cena cca 33 700 Kč.

 

Plus:

skvělý metalový vzhled

zvuk

rychlý krk

 

Mínus:

vyšší cena

vysoké pražce (subjektivně)

 

www:

www.espguitars.com/products/9314-alexi-600-greeny?category_id=1963400-alexi-laiho

 

případně jen:

www.espguitars.com

Psáno pro časopis Muzikus