M-Audio BX10S - aktivní subwoofer

M-Audio BX10S - aktivní subwoofer
M-Audio BX10S - aktivní subwoofer

Aktivní subwoofer BX10s je určen jako doplněk k firemním typům BX5 nebo BX8, případně k monitorům jiných výrobců.

Subwoofer je vybaven dvěma symetrickými linkovými vstupy a dvěma výstupy (XLR i jack) a je průchozí pro signál do aktivních poslechových monitorů. Výhybka má nastavitelnou dělicí frekvenci v rozsahu 50 Hz-200 Hz. Podle výrobce by signály ve frekvenčním pásmu, které přehrává subwoofer, měly být v připojených monitorech potlačeny. Výhybka takto funguje v rozsahu nastavení asi 120-200 Hz. Pro nižší dělicí frekvence subwoofer skutečně přehrává signály do nastavené frekvence, filtr typu horní propust pro připojené monitory má však dělicí frekvenci nastavenou nižší a do monitorů prochází i část signálů, které přehrává subwoofer. Je možné, že toto nastavení je úmyslné, vzhledem k omezenému frekvenčnímu rozsahu běžných malých poslechových monitorů, ke kterým je subwoofer určen. Připojením větších monitorů však může nastat problém s nevyrovnanou charakteristikou celého systému na nízkých frekvencích.

Přístroj je solidně vybaven. Samozřejmostí je regulátor zesílení doplněný o přepínač +10 dB. Vypínatelná je funkce Sleep, kdy se subwoofer po patnácti minutách nečinnosti vypne a zapne se až přítomností signálu na vstupu. Přístroj je vybaven vstupem Bypass a je k němu dodáván pedál, kterým ho lze vyřadit z činnosti. Výhodné pro porovnání s poslechem na samotné monitory.

Ozvučnice je typu basreflex, výrobce udává frekvenční rozsah 20 Hz-200 Hz. Ze změřených parametrů je však patrné naladění basreflexu na frekvenci asi 63 Hz, kdy pod touto frekvencí již dochází k poklesu frekvenční charakteristiky (12 dB/oktávu).

Vestavěný zesilovač je dostatečně výkonný i pro dosažení vyšších poslechových hlasitostí. Při vysokých hlasitostech je však trochu patrný rušivý zvuk vznikající rychlým prouděním vzduchu v úzkém basreflexovém nátrubku.

Mechanické provedení je pečlivé, obvodové řešení solidní a odpovídající ceně. Ta je 11 790 Kč s DPH. Pro účely testu zapůjčil: DISK Multimedia s.r.o. , 516 454 769, disk@disk.cz, www.disk.cz

 

Technická specifikace:

konstrukce: aktivní subwoofer

ozvučnice: basreflex

průměr reproduktoru: 10 ``

výkon zesilovače: 240 W

vstupy: 2 x XLR/jack (L+R)

výstupy: 2 x XLR/jack (L+R)

rozsah nastavení výhybky: 50 Hz-200 Hz

regulace citlivosti: -30 dB až +6 dB

ostatní vybavení: přepínač fáze, auto-sleep, bypass

magnetické stínění: ano

rozměry: 381 x 381 x 381 mm

hmotnost: 24,8 kg

Psáno pro časopis Muzikus