M-Audio CTRL49 - klávesový kontrolér

M-Audio CTRL49 - klávesový kontrolér
M-Audio CTRL49 - klávesový kontrolér

Jak už z názvu vyplývá, všechno budete mít pod kontrolou. Všechno.

 

Dostalo se mi té cti otestovat letošní novinku firmy M-Audio, kontrolér s označením CTRL49. Má 49 kláves a je to zatím jediný zástupce této řady. Koncepčně povyšuje předešlé řady Oxygen a Code, které ale i nadále zůstávají v nabídce. CTRL49 je z mého pohledu „nabušený“ stroj, připravený ovládat všechno možné, počínaje MIDI moduly a hudebními nástroji, konče virtuálními nástroji a aplikacemi pro DAW.

CTRL = možnost kontroly

M-Audio CTRL49 je poměrně masivní MIDI kontrolér, kterým lze ovládat v podstatě všechny platformy. Při prvním zapnutí mi nápadně připomíná Akai Advance, který jsem testoval nedávno (viz Muzikus č. 3/2016) . Na displeji se zobrazí názvy nejčastějších aplikací pro DAW, které lze pomocí všech prvků poměrně snadno obsluhovat. Výrobce slibuje vysokou kompatibilitu. Zda to tak v praxi funguje, zjistit nedovedu, co ale lze, to rád popíšu níže. Ještě chci říci, resp. napsat, že CTRL49 je poměrně těžký nástroj, který vám ze stojanu i při divoké hře nespadne. Má klaviaturu, která na první pohled vypadá jako kladívková, ale kladívková není. Je to plastová klaviatura s poněkud tužším chodem. V porovnání s levnými keyboardy, kde je lidově řečeno „hadrová“, je tato poměrně slušná. Je velmi příjemně dynamická, s aftertouchem.

 

Nástroji vévodí mohutný ovládací panel s desítkami prvků. K dispozici jsou posuvné fadery (mohou sloužit jako mixážní konzole, ovládání různých parametrů, ovládání plug-inu Hammondových varhan apod.), poměrně kvalitní dynamické pady, kterým také lze přiřadit libovolnou funkci. Pak osmici otočných potenciometrů, které jsem si nastavil na efektovou sekci. Nechybí ovládání přehrávání, nahrávání, dvě kolečka - pitch band a modulation. Důležitý je displej - je přehledný, barevný a kvalitní.

 

CTRL49 je vybavený celou řadou konektorů - kromě napájecího je k dispozici MIDI In/Out, USB, dvojice pedálů. Vše stačí jen spojit, není třeba žádného velkého instalování. M-Audio nezanedbalo ani manuál, ke stažení na webu výrobce je obsáhlý manuál napsaný velmi jednoduchou angličtinou.

 

MIDI - přes USB

Základní vlastností, chcete-li funkcí, dnešních nástrojů, je komunikace s počítačem, tabletem, zkrátka přes USB. Slouží k tomu obvyklý konektor. Jak píšu v předchozím textu, klávesy samy nabízejí několik základních platforem (Ableton, Cubase, StudioONE, Logic a další), jinými slovy není třeba tolik věcí shánět a instalovat. Mám počítač s Win7, Cubase 6 a StudioONE 3. Vše bylo funkční během pár vteřin. V setupu samotných kláves pak lze přiřadit jednotlivá „hejblátka“ specifickým funkcím. Dostáváte tak k dispozici ovládání mimo klávesnici a myš počítače, podstatně se zvýší komfort práce, operativnost. Samozřejmě se může stát, že bude existovat kombinace počítače, operačního systému a aplikace pro DAW, které zcela funkční nebude. Doporučuji si to předem ověřit u výrobce nebo distributora pro český trh.

 

Aniž byste museli kupovat jakoukoli aplikaci, dává M-Audio k dispozici Ableton Live Lite, což je odlehčená verze klasického Abletonu.

 

Další doslova rodinou softwarů, které s CTRL49 propojíte, jsou virtuální nástroje (VST apod.). Vzhledem ke kompatibilitě USB rozhraní lze předpokládat, že bude funkční. I tady ale doporučuji ověření předem. Výrobce přidává ke klávesám balík softwarů, který je zdarma a poslouží alespoň pro začátek. Konkrétně jde o AIR Creative FX Collection, AIR Vacuum Pro, AIR Loom, AIR Hybrid 3, AIR Xpand!2, AIR Velvet, AIR Transfuser and SONiVOX Eighty Eight Ensemble. Snadno zjistíte, co který software nabízí. A nebo se zeptejte vaší ženy, určitě ví všechno. :-) Vyzkoušel jsem, coby jedinec lehce ulítlý na elektrická piana, Velvet. Je to kolekce elektrických klavírů, které hrají velmi slušně. Pochopitelně je třeba brát v úvahu, že to jsou softwary zadarmo. Co je zadarmo. ale nemusí být zákonitě špatné.

M-Audio CTRL49 - klávesový kontrolér
M-Audio CTRL49 - klávesový kontrolér

MIDI - klasicky

M-Audio CTRL49 je možné použít také jako klasický MIDI master keyboard s propojením klasickými „pětikolíky“. Uplatnění najde na pódiu při živém hraní, při ovládání MIDI nástrojů, které se řídí jen příkazy. Samozřejmě že padá většina ovládacích prvků nástroje, které jsou určené pro využití v počítači.

 

Užitečné spojení mi připadá třeba s nástroji značky Ketron, některé moduly nemají kromě ovladače hlasitosti a vypínače nic. Nezbývá než je ovládat MIDI příkazy. Právě k takovému účelu je v útrobách CTRL49 možné nastavit až 127 presetů, z nichž každý má zapsané hodnoty banky, pozice a parametrů MSB/LSB tak, jak je známe z programování MIDI. Tato funkce dělá z nástroje M-Audio CTRL49 poměrně univerzálního pomocníka.

 

Pro koho je takový „kláves“ vhodný? Podle mého názoru pro náročnějšího muzikanta, který vyžaduje plné nasazení kotroléru, má k dispozici další (a dražší) verze softwaru, má další specifické požadavky.

 

Info:

M-Audio CTRL49 je klávesový kontrolér pro ovládání hudebních aplikací v počítači, ale i klasických elektronických nástrojů přes MIDI rozhraní. Cena je 10 790 Kč.

 

Plus:

koncepce nástroje

přidaný software

klaviatura

 

Mínus:

vyšší cena

rozsah jen 49 kláves

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Koncepce USM/MIDI kontrolér s klávesnicí
Počet kláves 49, dynamických
Konektory USB, MIDI In/Out, 2x pedál, napájení
Ovládání fadery, otočné potenciometry, pady, rozsáhlé menu, ovládání DAW a virtuálních nástrojů, pitch-band, modulation
Displej barevný, plnobarevný
Příslušenství napájecí zdroj, kabel, USB kabel
Software Ableton Live Lite, AIR Creative FX Collection, AIR Vacuum Pro, AIR Loom, AIR Hybrid 3, AIR Xpand!2, AIR Velvet, AIR Transfuser and SONiVOX Eighty Eight Ensemble
Rozměry 81,4 x 31,4 x 10,4 cm
Hmotnost 6 kg

 

www:

www.m-audio.com/products/view/ctrl49

Psáno pro časopis Muzikus