M-Audio Fast Track Ultra - alternativa k záplavě FireWire zařízení

M-Audio Fast Track Ultra - alternativa k záplavě FireWire zařízení
M-Audio Fast Track Ultra - alternativa k záplavě FireWire zařízení

Fast Track Ultra je audio rozhraní (24 bitů/96 kHz) s připojením USB 2, tedy alternativa k záplavě FireWire zařízení. Umí to šest analogových symetrických vstupů a výstupů a k tomu digitální stereo S/PDIF vstup a výstup, což na USB 2 rozhraní není málo. Má to MIDI a vestavěné DSP pro mix a routing signálů bez zatížení procesoru počítače. DSP umí i jednu efektovou sběrnici, kde je na výběr jeden z osmi efektů.

 

Linkové vstupy a výstupy jsou vyvedeny na konektorech jack 6,3 mm na zadním panelu. Na vstupy 1-4 je možné přiřadit mikrofonní předzesilovače s regulátory citlivosti, které jsou vybaveny spínačem pro útlum Pad -20 dB a dvojbarevným LED indikátorem přebuzení. Jednoduché, přehledné, praktické. Kvalita mikrofonních předzesilovačů je velmi slušná, je zde i možnost zapnutí fantomového napájení +48 V, bohužel společně pro všechny čtyři vstupy. Vstupy 1 a 2 mohou fungovat jako vysokoimpedanční nástrojové, použité konektory Combo XLR jsou rozumnou samozřejmostí. Navíc jsou vstupy 1 a 2 vybaveny konektory Insert, což je dost nebývalé a při využívání nástrojových vstupů velmi praktické.

 

Na linkových vstupech nenajdete žádný regulátor citlivosti, ale jejich přebuditelnost je velmi dobrá. Šest linkových výstupů umožňuje použít přístroj pro přehrávání vícekanálového formátu 5+1.

 

Oceňuji přítomnost MIDI a velmi praktické jsou i dva sluchátkové výstupy se samostatnými regulátory hlasitosti. Jsou napevno přiřazené výstupům 2+1 a 3+4.

 

Zařízení je vybaveno DSP procesorem, který kromě routingu dává k dispozici i jednu efektovou sběrnici s výběrem jednoho z osmi efektů (3 x Room, 2 x Hall, Plate, Delay, Echo). Efekty nejsou žádný superstudiový zázrak, ale jsou prakticky použitelné a v softwarovém ovladači lze měnit dobu trvání efektu, mix a zpětnou vazbu. Prostě operativní řešení, pokud nahráváte v garáži demo a zpěvák vyžaduje hall do sluchátek, aby neslyšel, jak zpívá falešně.

 

Routing je řešen tak, že osm vstupních kanálů (6 + S/PDIF) lze spolu s osmi výstupy DAW aplikací Software Returns snadno směrovat pomocí logicky a přehledně řešeného softwarového ovládacího panelu do osmi výstupů. Není to ovládací zmatek a to, že například sluchátkové výstupy jsou napevno přiřazeny stereo výstupům 1+2 a 3+4, nejspíš nikoho neomezí.

 

Napájení je řešeno adaptérem 5 V/2 A, přístroj lze napájet i z USB sběrnice, ale pak fungují jen vstupy 1+2, S/PDIF a jeden sluchátkový výstup. Mohlo být lépe vyřešené mechanické uchycení jack konektorů. Konstruktéři přemýšleli a výsledkem je zařízení velmi logické a praktické koncepce s výborně fungujícím softwarovým ovladačem. Cena je 9590 Kč s DPH.

 

Technická specifikace:

převodníky: 24 bitů/96 kHz

rozhraní: USB 2

analogové vstupy: 6 (linkové symetrické)

analogové výstupy: 6 (linkové symetrické)

mikrofonní předzesilovače: 4 (na vstupech 1-4)

nástrojové vstupy: 2 (na vstupech 1 a 2)

sluchátkové výstupy: 2

digitální vstupy: stereo S/PDIF

digitální výstupy: stereo S/PDIF

odstup signál/šum: až 103 dB (A) (údaj výrobce)

zkreslení THD+N: 0,002 % (linkové vstupy), 0,005 % (nástrojové vstupy)

rozsah regulace citlivosti: >60 dB (mikrofonní vstupy), >45 dB (nástrojové vstupy)

mezní úroveň linkových vstupů: 3,4 dBu

podporované OS: Windows XP (SP2 a novější), Windows Vista, Mac OS X 10.3.9 a novější

Psáno pro časopis Muzikus