M-Audio FireWire 410

M-Audio FireWire 410
M-Audio FireWire 410

Zvuková karta FireWire 410 americké M-Audio připomíná svým názvem kartu Delta 410 stejné firmy. Mezi oběma kartami existuje částečná podobnost v koncepci, FireWire 410 však obsahuje řadu vylepšení a rozšíření. Zásadním rozdílem je především její připojení k počítači pomocí rozhraní FireWire.

 

Na krabici od karty najdete, že se jedná o "4-in/10-out FireWire Mobile Recording Interface".

FireWire 410 je zvuková karta vybavená dvěma analogovými vstupy, osmi výstupy, digitálním vstupem a výstupem, dvěma sluchátkovými výstupy a MIDI rozhraním. Vše je umístěno v kovové krabici o rozměrech 235 x 44 x 160 mm, která se pomocí FireWire rozhraní připojuje k počítači.

AD i DA převodníky jsou 24bitové. Karta podporuje na vstupech i výstupech nastavení vzorkovací frekvence až 96 kHz, výstupy 1 a 2 až 192 kHz. Analogové vstupy mají vestavěný mikrofonní předzesilovač s možností fantomového napájení kondenzátorových mikrofonů.

Digitální vstup a výstup je koaxiální i optický ve formátu S/PDIF, výstup podporuje i vícekanálové formáty AC3 a DTS.

K dispozici jsou softwarové ovladače pro PC (Windows 2000/XP) i Mac (min. MacOS 9.2). Ovladače zatím neumožňují provoz několika karet FireWire 410 současně, výrobce však na svých internetových stránkách (www.m-audio.com) uvádí, že v některé z dalších verzí ovladačů podpora více karet bude.

 

Jak to vypadá

V krabici najdeme kromě samotného přístroje i 2m FireWire propojovací kabel, napájecí adaptér (12 V), CD-ROM s ovladači a stručný návod k instalaci. Ke kartě zároveň dostáváte software LiveDelta firmy Ableton. Trochu mě překvapila absence manuálu, není dokonce ani na CD-ROMu s ovladači a musel jsem jej hledat na internetu.

Přístroj samotný je provedený velice solidně. Kovová (poměrně těžká), krabice se stříbrným čelním panelem a šedými ovládacími prvky. Oba analogové vstupy umožňují připojení linkové úrovně signálu, mikrofonu nebo nástroje. Vstupní konektory pro mikrofonní/nástrojový vstup (kombinované XLR/jack) jsou umístěné na čelním panelu. Pro každý vstup je také k dispozici přepínač úrovně (mikrofonní/linková), plynulý regulátor vstupní citlivosti (až 66 dB), tlačítko Pad pro zařazení útlumu -20 dB a indikátor přítomnosti signálu a přebuzení.

Na čelním panelu dále najdete otočný regulátor Level Controller s osmibodovým LED indikátorem úrovně. Tento ovládací prvek je možné softwarově přiřadit pro řízení úrovně libovolného vstupu, výstupu nebo sběrnice. Vynikající nápad.

Čelní panel dále obsahuje dva sluchátkové výstupy, každý se samostatným regulátorem hlasitosti, tlačítko pro zapnutí fantomového napájecího napětí mikrofonů (+48 V, společné pro oba vstupy), LED indikátory přítomnosti signálu na digitálním vstupu a výstupu, tlačítko pro zapnutí přístroje a tlačítko MIDI-Thru. Tato funkce umožní propojí MIDI vstup s výstupem, nezávisle na tom, jestli je přístroj připojen k počítači nebo ne.

Na zadním panelu objevíte 1/4'' jack konektory dvou linkových vstupů a osmi výstupů, RCA a TosLink konektory digitálního vstupu a výstupu, MIDI, dva FireWire konektory a konektor pro připojení napájecího adaptéru. Výrobce doporučuje používat napájecí adaptér, přístroj však může být napájen i po FireWire kabelu, pokud má počítač vyveden šestipinový FireWire konektor s 12V napájecím napětím. Většinou má. Za výhodu bych považoval dva FireWire konektory, k přístroji tak můžete připojit další FireWire zařízení bez potřeby dalšího portu na počítači.

Trochu mě mrzí nesymetrické linkové vstupy a výstupy. U takto vybavené zvukové karty to může být někdy poznatelný handicap.

Po mechanické stránce působí FireWire 410 solidně a robustně. Konektory a ovládací prvky jsou připevněny do desky plošných spojů a jsou opřené o otvory v čelním nebo zadním panelu. Nemělo by tedy dojít k jejich nechtěnému vylomení. Design přístroje je velice působivý, například modře svítící LED indikátor zapnutí vypadá na stříbrném podkladu impozantně. Domyšlený detail - vstupní a výstupní konektory jsou popsány nejen na zadním panelu přístroje, ale i na jeho horním krytu. Usnadní to orientaci, aniž by bylo potřeba přístroj s připojenými kabely otáčet.

 

Software

Instalace softwarových ovladačů je bezproblémová, nicméně poněkud netradiční. Není na škodu nahlédnout buď do manuálu, nebo do návodu k instalaci. Předpokladem je funkční FireWire rozhraní v počítači. Návod doporučuje spustit z dodávaného CD program, který nainstaluje ovladač ještě dříve, než připojíte samotný přístroj. Provedete, instalace proběhne, a jste vyzváni, abyste restartovali počítač. Pak připojíte FireWire 410, ovladač jej pozná, a vy opět musíte restartovat. Pak přístroj zapnete, a musíte restartovat potřetí. Docela dost, třikrát spouštět počítač. V návodu je popsána alternativa, kdy instalujete ovladače už při připojeném FireWire 410, ale těm restartům se nevyhnete.

Pak už ale všechno běží, jak má, ať přístroj vypínáte a zapínáte, jak chcete. FireWire rozhraní je samozřejmě výrazně rychlejší, než obvykle používané USB, takže karta bez problémů zvládá práci na všech 4 vstupech a 10 výstupech simultánně.

K dispozici máte softwarový mixážní pult, který umožňuje jednak nastavení úrovní jednotlivých signálů, jejich směrování (routing) a nastavení parametrů karty. Těch možností je opravdu hodně, ale vše je uděláno velice přehledně a intuitivně. K dispozici máte softwarovou regulaci úrovní na všech analogových i digitálních vstupech a výstupech. Zároveň pracuje ovladač s osmi tzv. software returns, což jsou vlastně virtuální signálové cesty, které používají programy pracující se zvukovou kartou (HDR software, multimediální přehrávače atd.). Signál v těchto virtuálních vstupech je možné směrovat do jednotlivých výstupů a regulovat jeho úroveň. K dispozici máte také pomocnou virtuální sběrnici Aux, do které můžete přiřadit signály z libovolného vstupu nebo výstupu, regulovat jejich úrovně, a vytvořit si tak například pomocnou monitorovou sběrnici.

Možnosti monitorování jednotlivých vstupů i výstupů jsou daleko rozsáhlejší, karta podporuje tzv. ASIO Monitoring, WDM Monitoring nebo Direct Monigoring v případě, že aplikace, kterou používáte, nepodporuje ASIO ani WDM. V podstatě jde o to, že karta podporuje monitorování vstupů a výstupů nezávisle na aplikaci, se kterou je používána. To vše při nízkých úrovních latence. Libovolný vstup, výstup nebo sběrnici Aux je také možné přiřadit na sluchátkový výstup.

Vynikajícím nápadem je otočný ovladač Level Controller na čelním panelu přístroje. Tento ovladač je možné softwarově přiřadit pro řízení úrovně libovolného signálu nebo sběrnice, prostě jen kliknete na políčko Ctrl u každého virtuálního regulátoru úrovně - a je to. Samozřejmě to funguje na všechny zvolené signály. Tak můžete jedním otočným regulátorem řídit například výstupní úrovně na všech analogových výstupech současně. Funguje to s "relativním nastavením" softwarového mixážního pultu, kdy si například zvolíte vhodný poměr všech osmi výstupů pro vícekanálovou reprodukci v domácím kině a pomocí jednoho ovládacího prvku nastavujete hlasitost všech osmi ve zvoleném poměru. Pěkné, jednoduché, propracované, ale velmi nevděčné. Zvyknete si na to během chvilky, a hned litujete, že těch ovládacích prvků není víc.

Softwarový ovladač pochopitelně podporuje režimy WDM i ASIO2.

Trochu se mi nelíbilo, že ovladač funguje na PC pouze v operačních systémech Windows 2000/XP. Proč, když Windows 98/ME podporují FireWire rozhraní také?

 

Zvuk a trocha techniky

Po stránce zvuku téměř není co hodnotit. V dnešní době, kdy jsou 24bit/96kHz převodníky téměř standardem, snad nikoho nepřekvapí kvalitní zvuk. FireWire 410 není výjimkou, zvuk je čistý, dynamický, bez nějakého rušení. Solidní je i odolnost mikrofonních a linkových vstupů proti přebuzení.

Technické řešení odpovídá ceně, vše je solidně provedeno, je například použit kvalitní pulzní napájecí zdroj. Škoda jen té absence symetrických linkových vstupů a výstupů.

Odstup rušivých napětí u linkových vstupů byl změřen 92 dB, u mikrofonních/nástrojových vstupů pak 59-90 dB, podle polohy regulátoru vstupní citlivosti.

 

Závěr

FireWire 410 je velmi solidní přírůstek do rozsáhlé řady zvukových karet firmy M-Audio. Praktická karta s mnoha možnostmi a podařeným softwarovým ovladačem. Díky FireWire připojení a možnosti napájení po FireWire kabelu lze kartu použít například s notebookem. Pokud vám stačí pouze dva analogové vstupy a preferujete spíše větší počet výstupů, může být FireWire 410 rozumnou volbou. Analogové výstupy, stejně jako podporu DTS a AC3 u digitálního výstupu, lze využít například pro vícekanálový (surround) výstup zvuku při přehrávání DVD. Cena 17 390 Kč s DPH je solidní a odpovídá provedení i možnostem karty.

 

Info:

FireWire 410 je 24 bit/96 kHz zvuková karta vybavená dvěma analogovými vstupy (vestavěné mikrofonní předzesilovače), osmi výstupy, digitálním vstupem a výstupem (S/PDIF, AC3, DTS), dvěma sluchátkovými výstupy a MIDI rozhraním. Cena je 17 390 Kč s DPH.

Plus:

koncepce

solidní provedení

přiřaditelný ovladač Level Controller

volba napájení

popis konektorů

Mínus:

nesymetrické linkové vstupy a výstupy

3 restarty PC při instalaci

PC ovladače pouze pro Win2000/XP

absence manuálu

Psáno pro časopis Muzikus