M-Audio Keystation 88es

M-Audio Keystation 88es
M-Audio Keystation 88es

Otestujeme si další MIDI klávesnici (jak píše prodejce, správně je však MIDI klaviatura) od firmy M-Audio. Číslo 88 udává počet kláves (shodný rozsah se standardním klavírem).

 

Klaviatura

Polovyvážená klaviatura je s přihlédnutím na cenu zařízení poměrně příjemná, ačkoliv na můj vkus zbytečně tuhá. Černé klávesy se vrací velmi rychle, a tak je možné hrát rychlé a přesné repetice na jednom tónu. Bílé klávesy se vracejí pomaleji. Obecně jsou cítit značné rozdíly mezi chováním černých a bílých kláves. Plný klavírní rozsah 88 kláves je velmi příjemný. A pokud někdo potřebuje pokrýt všech 128 not v MIDI, může klaviaturu jednoduše transponovat o oktávu níž/výš pomocí dvou snadno dostupných tlačítek. Nad každou bílou klávesou je na horním panelu napsán její název v MIDI hodnotě. Jednočárkované a=440 Hz je tedy v souladu s MIDI popsáno A3.

 

Ovládací prvky

K dispozici jsou dvě kolečka, a to ohýbání tónu a modulace (tomuto kolečku je možné přiřadit libovolnou funkci). Je tu jeden fader, který vysílá volume, ale je též možné přiřadit mu libovolný jiný parametr. Na horní desce najdeme ještě tlačítko, kterému lze přiřadit libovolnou funkci. Na zadní straně zařízení najdeme vypínač, zdířku pro kontinuální pedál, zdířku pro sustain pedál, pětikolík MIDI Out, USB konektor a zdířku pro napájení z externího zdroje (pro případ, že nepoužijete USB).

Na klaviatuře i dalších ovládacích prvcích mi trošku vadila jejich hlučnost. Pružinka, která vrací kolečko pitch-bend do své střední hodnoty, pracuje skutečně slyšitelně. Klaviatura se při hře projevuje klasickým umělohmotným zvukem, tlačítka jsou při stisknutí také nad míru hlučná.

K dispozici jsou ještě menší varianty se 49 a 61 standardních kláves.

 

Závěr

Za málo peněz může začátečník s touto MIDI klaviaturou udělat hodně muziky, a to díky plnému klavírnímu rozsahu 88 kláves. Avšak muzika nahraná pouze za pomoci této klaviatury nebude příliš expresivní. K dispozici je jen nejnutnější minimum ovládacích prvků pro reálný čas. Kdo to s hudbou myslí vážně a není začátečníkem, ocení jistě větší výbavu - například M-Audio Keystation Pro88. Ale musí počítat s tím, že cenově se již bude pohybovat někde jinde. Cena je 6590 Kč včetně DPH.

Psáno pro časopis Muzikus