8/2005

Editorial

  • V tomto čísle vám přinášíme reportáž ze zákulisí jednoho z největších festivalů v naší zemi, Rock for People v Českém Brodě. Smůlu, kterou pořadatelé měli v podobě vytrvalého deště a citelného ochlazení, jim ani v nejmenším nepřeji. Nicméně článek našeho redaktora djw napovídá, že přes zmíněnou nepřízeň se chod takové velké mašinérije nezastavil a (i když asi vše nebylo ideální) produkce vše zvládala. Nejlépe se asi hodí zde vzpomenout památný výrok Rudolfa Hrušínského z filmu Rozmarné léto: "Tento způsob léta zdá se mi býti poněkud nešťastným." Snad bude příští rok léto méně bigbítově rozmarné.

    Stále více, díky rozvoji výpočetní techniky, platí, že v domácích podmínkách lze natáčet, produkovat, vytvářet... muziku, která dříve byla omezena na studia s velmi drahou výbavou. Pravda sice je, že nelze nahradit studiové prostory a profesionální techniku, ale kvalita nahrávek stále stoupá. K tomu, aby nahrávky vytvořené v podmínkách home recordingu, jak se tento způsob nahrávání označuje, byly kvalitní, nestačí si jen nakoupit počítač, zvukovku a mraky pluginnů, ale je potřeba i něco vědět o hudebních nástrojích či aranžmá. A tak je dnes už nedostačující, aby se muzikant vzdělával jen v ovládání svého nástroje, ale bude muset stále více rozšiřovat i jiné znalosti, pokud bude chtít obstát. V tomto čísle vám přinášíme Téma měsíce od autora Milana Guštara. Uvede vás do světa hudebních nástrojů - reálných i virtuálních. Ve třech dílech se dozvíte, co je potřeba k tomu, abyste mohli nahrávat i ve svém obýváku. Jaké jsou rozdíly v používání reálných hudebních nástrojů proti simulacím, virtuálním nástrojům a syntezátorům. V závěrečném, třetím díle nahlédnete do problému výsledné mixáže a přípravy finální nahrávky.

    Redaktora Jana Císaře vám jistě nemusím představovat, protože se s ním již nějakou dobu setkáváte na stránkách Muzikusu. Rád bych ho přivítal do týmu redakce, kde vystřídá Jakuba Turečka na postu zástupce šéfredaktora. Jakubovi bych chtěl poděkovat a Honzovi popřát, ať se mu u nás líbí.

    A abych nezapomněl. Michal Snížek si pobrukoval něco o tom, že cédečko je tento měsíc pěkně našlápnuté :-)

    VLADIMÍR ŠVANDA

Články v tomto čísle