M-Audio Oxygen - připojte kyslík ke svému počítači

M-Audio Oxygen - připojte kyslík ke svému počítači
M-Audio Oxygen - připojte kyslík ke svému počítači

Tak by, s trochou nadsázky, mohlo znít heslo pobízející ke koupi některé z MIDI klaviatur od firmy M-Audio. V následujícím testu tedy podrobíme bližšímu pohledu modely řady Oxygen.

Dostupné modely

MIDI klaviatury si podle svého gusta můžete vybrat hned ze tří variant lišících se svým rozsahem. Ta nejmenší nese označení Oxygen 8 V2 a nabídne klaviaturu s dvaceti pěti klávesami. Jde o vylepšený a inovovaný model Oxygen 8, známý již dříve z nabídky M-Audio. Dále jsou k dispozici modely se čtyřiceti devíti klávesami (Oxygen 49) a poslední s rozsahem pěti oktáv (Oxygen 61). Zmínili jsme klaviaturu, podívejme se na ni tedy podrobněji. Jde o polovyváženou klaviaturu s rychlostní citlivostí (dynamikou). Nehrálo se mi na ni moc příjemně, neboť byla tužší než bych čekal a neposkytovala tak dokonalou odezvu. Ale vzhledem k ceně MIDI klaviatur ji lze označit jako dostačující a adekvátní.

 

Ovládací prvky

Podívejme se nejprve na panel Oxygen 8 V2. Ten nabídne zleva dvě kolečka (pitch bend a modulace), dvě tlačítka pro transpozici klaviatury o oktávu nahoru a dolů. Uprostřed najdeme segmentový LED displej, pod kterým je trojice funkčních tlačítek a dvě tlačítka (+ a -) pro nastavování hodnot. Pravou část ovládacího panelu tvoří osm otočných potenciometrů (knobů), jejichž funkce je programovatelná. Dále zde najdeme šestici programovatelných tlačítek. Rozmístění ovládacích prvků je zvoleno dobře. Jen ke knobům bych měl malou výtku, uvítal bych u nich větší vzdálenosti od sebe. To však může být individuální. Třeba mám jen tlusté prsty...

Zadní panel nabídne hlavní vypínač, vstup pro pedál, MIDI výstup, port USB (typ B) a vstup pro napájecí zdroj. Napájení je tedy možné buď z externího adaptéru na 12 V nebo přímo přes USB. Napájecí adaptér bohužel není v ceně, ale většina uživatelů těchto MIDI klaviatur je stejně bude používat jen ve spojení s počítačem, takže si bohatě vystačí s napájením přes USB. Zajímavostí zadního panelu je zámek kompatibilní s bezpečnostními kabely Kensington. Tyto zámky využívají například notebooky pro ochranu dat.

Nyní se podívejme na odlišnosti větších modelů se čtyřiceti devíti a jednašedesáti klávesami. Ty mají kolečka ohýbání tónu a modulace přesunuta do klasické pozice nalevo od klaviatury, kde je i tlačítko pro transpozici. Část s displejem a funkčními tlačítky je umístěna vlevo. Ve středu panelu ji vystřídalo devět táhlových faderů a pod nimi devět tlačítek. Funkce těchto ovládacích prvků jsou opět programovatelné.

 

Ovládání

M-Audio Oxygen - připojte kyslík ke svému počítači
M-Audio Oxygen - připojte kyslík ke svému počítači

K ovládání a nastavování hodnot je kromě funkčních tlačítek pod displejem využita také klaviatura. Její spodní část tak slouží pro výběr funkce nebo parametru, který se bude měnit. Horní část nahrazuje numerickou klávesnici pro rychlejší zadávání konkrétních hodnot. Funkci jednotlivých kláves najdete popsanou na panelu nad klaviaturou. Nastavování je díky tomu rychlé a usnadňuje práci s nástrojem.

Pro jednoduché přiřazení funkcí k jednotlivým programovatelným ovládacím prvkům (tlačítkům, knobům, faderům a pedálu) je možné také využít program Enigma, který si po registraci můžete stáhnout zdarma ze stránek výrobce. Oxygen nabízí deset presetových nastavení přiřazení funkcí jednotlivým ovládacím prvkům. Tyto si můžete upravit a přepsat nastaveními vlastními.

 

MIDI

Rozepisovat se zde o teorii MIDI komunikace není cílem tohoto testu. Proto jen stručně zmíním možnosti MIDI těchto nástrojů. Ty jsou opravdu široké. Je možné ovládat a nastavovat parametry vysílacího kanálu, kompletní sadu kontrolérů, RPN, NRPN, volit typy efektů a měnit jejich hodnoty...

 

Závěr

Inovovaná řada MIDI klaviatur M-Audio Oxygen nabízí bohaté možnosti MIDI řízení za příjemnou cenu. Své uplatnění najde hlavně ve spojení s počítačem (na platformě PC i Mac), například pro ovládání virtuálních instrumentů.

 

Info:

Ceníková cena M-Audio Oxygen 8 V2 je 4890 Kč, Oxygen 49 se prodává za 6090 Kč a Oxygen 61 může být váš za 7390 Kč.

 

Plus:

dostatek ovládacích prvků

možnosti MIDI

napájení přes USB

 

Mínus:

klaviatura

knoby moc blízko u sebe

Psáno pro časopis Muzikus