M-Audio Pulsar a Aries

M-Audio Aries
M-Audio Aries

Tužkový mikrofon Pulsar a vokální model Aries je dalším krokem firmy M-Audio, který rozšiřuje slibně se rozvíjející sérii kapacitních modelů. Navazuje tak na velkomembránovou kardioidní Novu, Lunu a Solaris - ten je navíc s přepínatelným směrovým paternem.

Firma, která je známa širokou nabídkou prakticky veškerého sortimentu studiové elektroniky, včetně mikrofonních předzesilovačů, doporučuje Pulsar pro snímání akustických nástrojů od akustické kytary a klavír až po smyčcové, žesťové i dřevěné dechové nástroje a hodí se i pro perkusivní zvuky a ve stereopáru jako overheads. Kardioidní charakteristika, poměrně dobrá citlivost (13, 8 mV) a stále ještě slušný šumový ekvivalent (17 dB) dovoluje zařadit tento mikrofon oprávněně mezi profesionální modely. Vzhledem k tomu, že Pulsar i Aries používají mikrofonní kapsli s membránou o středním průměru (1") a u obou modelů jsou všechny specifické parametry stejné, předpokládal bych i obdobný zvuk. Je ale až s podivem, kolik si odlišná mechanická konstrukce mikrofonního systému vyžádala výrazných nuancí ve zvuku. Pulsar zní o něco měkčeji, než jsme zvyklí u řady tužkových mikrofonů. Nechybí mu brilance, ale v pásmu nad 10 kHz je méně výraznější. Spíš než k brilantně znějícím tužkám od AKG nebo Neumanna by se dal Pulsar barevně přirovnat např. k e614 ze série Evolution od Sennheisera, i když se oba modely v detailech samozřejmě liší.

Aries je zvukově podstatně tvrdší, pokud je snímán zvuk ze stejné vzdálenosti jako u Pulsaru. Protože se zde však počítá spíše s koncertním využitím, změkčuje se zvuk zcela přirozeně s přibývajícími basy a zmenšující se vzdáleností od mikrofonu. Systém vybavený ochrannou mřížkou má otřesuvzdornou montáž, což kromě jiného minimalizuje manipulační hluky. Je velmi příjemný do ruky a kovový ochranný koš je vytlumen akustickým materiálem proti tlakovým nárazům (doporučuji pravidelnou kontrolu a případnou výměnu "zaplivaného" materiálu).

Doporučená cena je 3 690 Kč pro Pulsar a 3 990 Kč pro Aries, což je cena, za kterou se dá pořídit i širokomembránová Nova.

Psáno pro časopis Muzikus