M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon

Firmu M-Audio není potřeba představovat, protože je na trhnu již od osmdesátých let. Dnes je jednou z nejuznávanějších firem vyrábějících audio/MIDI převodníky, klávesové kontroléry, sluchátka, mikrofony a další. Pro dnešní test jsem pro vás vybral novinku mezi USB mikrofony Uber Mic. Právě o něm firma tvrdí, že má obrovský potenciál.

M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon
M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon

Jedná se o velkomembránový kondenzátorový mikrofon uchycený v masívním stolním stojánku tvaru U. Spodní část stojánku se dá kdykoliv odšroubovat a mikrofon i s „účkem“ můžete připevnit na jakýkoliv klasický mikrofonní stojan. Odšroubovat lze i účko. Pro uchycení do stojanu pak můžete použít dodávaný stojanový nástavec nebo ho našroubovat přímo. V setu najdete ještě USB kabel a manuál.

Dle slov výrobce je Uber Mic všestranným mikrofonem, který se hodí pro snímání čehokoliv. Od akustických nástrojů, vokálů, podcastů až po živé vysílání. Je to vlastně takový malý všeuměl.

  

Co nabízí?

Mikrofon má trojitou membránu, umožňující čtyři směrové charakteristiky. Tři klasické - kardioidní, všesměrovou a osmičkovou. Čtvrtou je bodová stereofonní. Ta nebývá tak často k vidění. Charakteristiky nám říkají, že mikrofon je skutečně univerzální. Předurčen je prakticky pro snímání čehokoliv, kdykoliv a kdekoliv. K přepínání charakteristik a nastavení hlasitosti jsou na zadní straně dva knoflíky. Nedůležitou designovou vychytávkou je svítící logo M-Audio Uber Mic. To každému v okolí viditelně řekne, s jakým mikrofonem má tu čest.

Přední panel nabízí malý displej, ovladač pro zesílení připojených sluchátek. Ta se připojují ve spodní části tak jako USB kabel. Pod ním najdete tlačítko pro ztlumení mikrofonu. Druhý ovladač umožňuje přímé nasměrování. Nastavit můžete mikrofon nebo USB.

Ve výbavě předního panelu mne zaujal hlavně displej, který je u tohoto USB mikrofonu novinkou.

 

Co vše dnes umí USB mikrofon a kam se bude ubírat v budoucnosti? Dovolte mi v dnešním mimochodem takovou malou úvahu. Dnes USB mikrofony podporují technologii plug & play. Podporovány jsou nejběžněji používané operační systémy počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Je otázkou času, kdy bude podpora rozšířena o další, například o Linux či Android. Jednou třeba bude možné připojit mikrofon k počítači, tabletu nebo chytrému telefonu i bezdrátově. To by samozřejmě kladlo větší nároky na napájení a celkový provoz mikrofonu. Prozatím však vítězí kabel. Můžeme si všimnout, že v dnešní době to nebývá už jen obyčejný mikrofon. V mnoha případech se jedná o kombinované zařízení, které nabízí i možnosti zvukové karty. Nechme se tedy překvapit, kam se cesta USB mikronů bude do budoucna ubírat.    

  

 

Co umí?

Připojit jej můžete k počítači, tabletu nebo chytrému telefonu. Operační szstémy u počítače jsou klasicky Windows i macOS. U tabletu a chytrého telefonu je podporován pouze iOS. Pro připojení k počítači s macOS potřebujete pouze USB kabel bez nutnosti doinstalovat ovladač. Windows ovladač potřebovat budou. Pro připojení k tabletu nebo mobilu je nutné dokoupit Apple iPad Camera Connection Kit. Jelikož jsem v době testu neměl k dispozici tuto sadu, odzkoušel jsem vše na svém MacBooku Pro.

Připojení bylo chvilkou okamžiku. Mikrofon napájí přímo počítač. Pokud budete používat USB hub tak jako já, nezapomeňte, že i ten musí být napájený. Po připojení stačí v předvolbách systému v záložce zvuk nastavit jako hlavní zdroj Uber Mic a můžete jej začít okamžitě používat. Při dalším spuštění se vše nastaví automaticky.

Pro testování mikrofonu jsem použil standardně používané aplikace GarageBand a Audacity. U aplikací je vždy potřeba zvolit používané zařízení. Vyzkoušel jsem nahrávání pomocí všech čtyř charakteristik. Každá plnila přesně to, k čemu byla předurčena. Perfektní byl také monitoring. Díky nulové latenci uslyšíte skutečně to, co právě nahráváte. A/D převodníky vytvoří perfektně čistý 16bitový digitální audio signál. Zaznamenaný materiál měl výborný dynamický rozsah. Byly v něm skvěle slyšet i ty nejmenší drobnosti. Díky tomu plně odpovídá záznam původnímu zdroji zvuku. Mně osobně se nejvíc líbila stereofonní charakteristika. Ta záznamu dávala přesný stereofonní obraz a zvuk daného prostoru.

Komplikované nastavení je minulostí. Díky displeji máte skvělý přehled o všech svých nastaveních. Od charakteristiky až po vstupní citlivost. Displej je dostatečně ostrý a je hlavně čitelný i z těch nejostřejších úhlů.

Je škoda, že Uber Mic nenabízí možnost připojit linkou kytaru nebo klávesy ve stereu, tak jak to nabízejí jiné firmy. Ale to bychom už chtěli v této cenové kategorii zřejmě moc.

M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon
M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon

Něco navíc  

Po vytvoření účtu a zaregistrování mikrofonu si můžete stáhnout nějaký ten softík. K dispozici je ovladač pro Windows, Pro Tools First od Avidu a Touch Loop. Myslím si, že je to zajímavá přidaná hodnota, kterou získáte společně s mikrofonem a bude se vám určitě hodit.

  

M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon
M-Audio Uber Mic - USB kondenzátorový mikrofon

Závěr

Uber Mic od M-Audia je zajímavou novinkou mezi USB mikrofony. Za příznivou cenu získáte velmi dobrého pomocníka pro svoji práci. Mikrofon má moderní design, nabízí jednoduché připojení, displej, a hlavně jednoduché bezproblémové ovládání. Co se týče kvality snímaného zdroje, dovolím si tvrdit, že v této cenové kategorii nebude mít Uber Mic mnoho konkurentů. Mikrofon má v praxi univerzální uplatnění. Od domácího studia přes podcasting, rozhlasové vysílání až po hraní počítačových her.

 

Info:

M-Audio Uber Mic je USB kondenzátorový mikrofon s trojitou membránou a čtyřmi volitelnými směrovými charakteristikami. Na českém trhu se prodává za lidovou cenu 2990 Kč.

 

Plus:

všestrannost Uber Mic

trojitá membrána s možností čtyř charakteristik

displej

nulová latence

podpora Windows, macOS a iOS

 

Mínus:

možnost připojit linkou kytaru nebo klávesy

 

Technická specifikace

frekvenční rozsah mikrofonu 30 Hz–20 kHz
frekvenční rozsah sluchátkového výstupu 20 Hz–20 kHz
citlivost –45 dB (0 dB = 1V/μbar @ 1 kHz), SPL 120 dB
rozměry 114 x 114 x 274 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 1,8 kg

 

https://m-audio.com/ubermic

Psáno pro časopis Muzikus