Mapex ProM Limited Edition - spolehlivá zebra střední třídy

Mapex ProM Limited Edition - spolehlivá zebra střední třídy
Mapex ProM Limited Edition - spolehlivá zebra střední třídy

Na bicí soupravě už toho mnoho nového vymyslet nelze, zvlášť pokud se jedná o sady středních cenových tříd, kde je jedinou možností snaha o ekonomický zázrak, totiž zvyšovat kvalitu při zachování nebo nedejbože snižování ceny. Jenže existuje ještě jedna varianta: nabídnete exkluzivní produkt i v rámci této cenové kategorie. Tušíte správně, jedná se o limitovanou edici.

Limitovaná edice v rámci řady ProM firmy Mapex je přesně tímto případem. Řada ProM sama o sobě je cenově zakotvena v rozpětí od zhruba osmadvaceti do třiačtyřiceti korun. Materiálem pro výrobu korpusů je javor, přičemž na tom tomech a malém bubnu je síla stěny korpusu 5,8 mm, u basového bubnu je to ještě o dva milimetry více. V této cenové kategorii jsou již samozřejmostí ráfky basového bubnu v barvě korpusu a zavěšení tom tomů bez nutnosti buben vrtat, u Mapexů tomuto systému říkají I. T. S. a tento je použit i u basového bubnu, takže držák pro tom tomy neprochází skrz tělo bubnu. Tomy samotné jsou uchyceny na kulovém kloubovém držáku, což je systém, na nějž dnes přešla již drtivá většina zavedených značek. Čím se tedy liší limitovaná edice od klasického provedení?

 

Již název Exotic Zebra-Wood dává tušit, v čem bude zakopán pes, respektive pruhovaný kopytník. Ano, tato sada, jíž na celém světě najdete maximálně tři sta kusů, má unikátní povrch. To, že se bude spolu se zvukovými vlastnostmi u středních cenových tříd vylepšovat i vzhled, je celkem logické. Jenže s běžnými lakovanými povrchy už toho mnoho nevymyslíte a nějaká ta crazy fólie také není pro každého. V poslední době se proto přední výrobci začali zaměřovat na používání špičkových exotických materiálů, takže si váš nástroj můžete barevně sladit například s tou prima mahagonovou secesní komodou po babičce. Před rokem začaly tyto materiály pronikat i do cenově přijatelnějších tříd (příkladem budiž řada S-Classix firmy Sonor), Mapex však je jedním z průkopníků, pokud ne vůbec prvním, kdo exotická dřeva zpřístupnil širším vrstvám.

 

Sada sestává z basového bubnu 22 x 18”, tomů 10 x 8”, 12 x 9” a páru floortomů 14 x 14” a 16 x 16”. Chybět pochopitelně nemůže ani malý buben o rozměrech 14 x 5,5”. Musím konstatovat, že se zebroidním povrchem vás rozhodně nikdo nepřehlédne, kresba je velice výrazná a zaujme, na pódiu působí majestátně a příslušnost k nižší cenové sortě (i když i to je relativní, pětačtyřicet tisíc není již zase tak úplně málo) je patrná jen z použitého hardwaru bubnů – tedy z toho, že mušle nejsou lité a téčko na velkém bubnu se liší od toho z vyšších řad. Každopádně sada na pódiu vypadá efektně. Jak to ale vše funguje po zvukové stránce?

 

Pokud byste spoléhali na to, že vám o zvuku něco prozradí přepravní blány, tak na tuto zvrácenou ideu velmi rychle zapomeňte. Napříč všemi značkami jsem se již dlouho ve střední a nižší cenové kategorii nesetkal s přepravní blánou, která by byla použitelná pro koncertní, neřku-li studiové účely, aniž by mezi ní a jejími „profi“ kolegyněmi nezela obrovská zvuková propast. Ani u této sady tomu není jinak, jak jsem však již uvedl, jedná se o jev společný drtivé většině výrobců. Ano, souprava s přepravkami nehraje špatně, avšak její potenciál poznáte až poté, co tyto blány nahradíte profesionálními, což jsem také učinil. Na kotle jsem navlékl, v této cenové kategorii osvědčené, Remo Emperor Clear, pro srovnání jsem je posléze zaměnil za pískované Ambassador, kteroužto blánu jsem našrouboval i na malý buben. Na basový buben jsem použil Remo Powerstroke.

 

Malý buben

Má na každé straně deset ladicích šroubů. Už z tohoto nástroje je patrná příslušnost ke značce Mapex – jak jsem již před časem psal v jednom testu bicí sady Tama, už v rámci nástrojů střední třídy je možné nalézt zvukovou barvu typickou pro tu kterou značku, což je neklamná známka rostoucí kvality právě napříč středními třídami. Bubínek je trochu hodnější, pro agresivnější styly by se lépe hodil kovový, avšak v jakékoliv jiné aplikaci a stylu je použitelný bez problémů, s velmi dobrým dynamickým rozpětím. Reakce na struník je velice uspokojivá, i virblu značně prospěje výměna blány za „profi“. Rimshot i rim click jsou díky dostatečně silným ráfkům vyvážené. Univerzálně použitelný a bezproblémově funkční bubínek.

 

Tom Tomy a Floor Tomy

Velmi dobře reagují na změnu blan a ladění a mají dostatečný dynamický potenciál. S emperorkami byl zvuk o něco průraznější a plnější, s „písky“ jazzově „zestárl“ a vyschl. Kotlíky nejsou tak hlasité, jako mnou testované sady Saturn a Orion, to je ale vzhledem k ceně pochopitelné a v pořádku.

 

Basový buben

Opět se vyplatí vyměnit přepravní blánu, neboť s ní je tento nástroj o mnoho dynamicky plošší. Po výměně dostane na hloubce a hlasitosti, přesto je velmi dobře ovladatelný a reaguje i v nižších dynamikách. Dodává se s plnou přední blánou, což je opět standard, kdo po otvoru do rezonanční blány touží, nebude mít problém si jej vytvořit, což se o opačném postupu říct nedá.

 

Hardware

Sada se dodává s paketem hardwaru, který tvoří standardně pedál k basovému bubnu, stojany na činely (jeden rovný, jeden s ramenem), stojan na hi-hat a malý buben. Začnu pedálem k basovému bubnu: perfektně hladký chod, stabilita daná pevnou podlážkou a převodem přes zdvojený řetěz, přičemž beater pedálu nabízí výběr mezi plastovým, dřevěným a filcovým úderníkem. Beater je vybaven paměťovou objímkou, takže není třeba vždy při jeho namontování hledat optimální hrací polohu. Stojany na činely jsou paměťovými objímkami vybaveny rovněž, Mapex pro uchycení činelů nepoužívá filcové podložky, ale gumové špalíčky, což může limitovat pohyblivost činelu na stojanu a ne každému to vyhovuje. Naopak u hi-hatky tento systém funguje dobře. Stojan na virbl splňuje standardní požadavky a je bez problémově funkční.

 

Závěr

Žádné překvapení se nekoná, Mapex ProM je poctivě udělaná souprava střední třídy, univerzálně použitelná a spolehlivá, s kompaktním zvukem. Zebrovaný povrch spolu s vědomím, že podobných kousků běhá po světě jen na tři sta, dají majiteli možnost mít „něco extra“ za přijatelnou sumu, která je vzhledem k počtu kotlů, použitému materiálu a zmíněné exkluzivitě bez problémů obhajitelná.

 

Info:

Mapex ProM je poctivě udělaná univerzální souprava střední třídy. Doporučená maloobchodní cena je 45 290 Kč včetně DPH.

 

Plus:

univerzální zvuk

exkluzivita limitované série

 

Mínus:

přepravní blány

hodnější malý buben

 

Technická specifikace:

materiál: javor

rozměry: 22 x 18”, 10 x 8”, 12 x 9”, 14 x 14” a 16 x 16”, malý buben 14 x 5,5”

ukotvení: I. T. S.

hardware: pedál velkého bubnu, stojan na HH, malý buben a dva činelové, z toho jeden s ramenem

Psáno pro časopis Muzikus