Markbass Compressore - lampový kompresor pro baskytaru

Markbass Compressore - lampový kompresor  pro baskytaru
Markbass Compressore - lampový kompresor pro baskytaru

Lampový kompresor o velikosti stomp boxu určený pro baskytaru

Italská firma Markbass je jedním z novějších přírůstků ve světě baskytarových aparatur, zesilovačů a krabiček. Během pár let získala slušné portfolio světových hráčů (Jeff Berlin, Alain Caron, Hadrien Feraud nebo Bob Daisley) a díky výrazné černo-žluté barevné kombinaci si začínám všímat jejích výrobků na mnoha světových pódiích.

Funkce a popis

Compressore je z její stomp box produkce a jedná se o lampový kompresor studiové kvality ve formátu podlahové krabičky. Ovládání kompresoru se děje pomocí šesti žlutých potenciometrů, jejichž funkci si popíšeme v klasickém levo-pravém sledu. První zleva je ovladač Gain - regulace vstupní citlivosti vašeho nástroje, Threshold - hlasitostní úroveň, od které je váš zvuk komprimován (pozice úplně vlevo = maximální komprese, pozice úplně vpravo = min.úroveň komprese), Ratio - kontroluje intenzitu komprese (pozice úplně vlevo = jemná komprese, pozice úplně vpravo = funguje jako limitér), Attack - rychlost komprese (pozice úplně vlevo = okamžitá reakce, pozice úplně vpravo = kompresor reaguje až po vámi zahrané notě), Release - rychlost de-komprese (pozice úplně vpravo = maximální prodloužení sustainu hrané noty) a Volume - celková hlasitost na výstupu (poměr hlasitosti mezi zkomprimovaným a čistým signálem vašeho nástroje při vypnutém efektu). Mezi potenciometry jsou dvě LED diody - pokud je efekt zapnutý svítí modrá LED dioda, druhá svítí žlutě a indikuje míru komprese v daný okamžik (čím rychleji a intenzivněji bliká, tím více je signál komprimován). Krabička disponuje tzv. true bypass obvody, což znamená, že pokud je efekt vypnutý, tak při průchodu signálu žádným způsobem neovlivňuje audio kvalitu tónu vaší baskytary. Na horním zadním panelu máme k dispozici Input (vstup) a Output (výstup) ve standardním provedení 6,3 mm jack a zdířku na adaptér, který je součástí balení. Efekt se zapíná a vypíná jedním footswitchem.

 

Zvuk

Tato krabička je důkazem, že seriózní a hlavně plně funkční kompresor pro baskytaru se vejde do formátu stomp boxu. Žádné šumění, perfektní funkčnost všech nastavitelných parametrů, příjemný zvuk díky lampě (1x ECC81) a hlavně bytelné provedení s praktickým designem kryjícím všechny potenciometry ve mě budily pocity solidnosti a důvěry. Pokud střídáte různé herní techniky (prsty, slap, trsátko), tak je pro vás kvalitní kompresor nutností. Compressore vám nevezme při správném nastavení potřebnou dynamiku, a pokud máte levnější nástroj, tak umí prodloužit sustain a zahladit případné „vlky“ (neznělé tóny v určitých polohách na nástroji). Pro využití naživo má naprosto dostačující parametry. Ale pozor, mnoho hráčů si na hru s kompresorem dokonce tak zvykne, že už bez něho nedokážou existovat. Ono totiž vše začne najednou znít plněji, tóny se více vážou k sobě...

 

Resumé

Kvalitní výrobek mladé, ale renomované firmy s výrazným designem, příjemným lampovým zvukem a to vše za rozumnou cenu.

 

Info:

Markbass Compressore je lampový kompresor ve formátu podlahového efektu určený primárně pro baskytaru. Cena 5350 Kč.

 

Plus:

zvuk a funkce

design

adaptér součástí balení

cena

 

Mínus:

levný typ plastu použitý na potenciometrech

 

ovladače: Gain, Threshold, Ratio, Attack, Release, Volume On/Off Switch, Rear Panel, Input jack, Output jack, Power jack (DC 12V)

vstupní impedance: 300 kΩ

Gain: 0 až +16dB

Threshold: 30 mVp ÷ 1,8 Vp

Ratio: 1 : 1 až 1:? (hard limitér)

Attack: 2 ÷ 50 ms

Release: 100-750 ms

výstupní Impedance: 100 Ω

napájení: DC input: +12VDC

lampa: 1 x ECC81

rozměry: 170 x 145 x 60 mm

hmotnost: 750 g

Psáno pro časopis Muzikus