Markbass MB Mini Dist - zkreslovadlo pro basáky

Markbass MB Mini Dist - zkreslovadlo pro basáky
Markbass MB Mini Dist - zkreslovadlo pro basáky

Design miniaturních efektů z řady Markbass Mini (s rozměry 3,8 x 4,8 x 9,8 cm) balancuje někde mezi modelem čokoládového řezu z cukrárny a spouštěčem nějakého vojenského zařízení. To druhé hlavně díky pojetí bytelné matně černé kovové krabičky se žlutými knoflíky. Zprvu mne napadlo, že kvůli tomu, jak je efekt malý, se mi bude na spínač špatně šlapat a dupat budu i na knoflíky. Ale pokud nutně nemusíte lézt na pódium obuti ve steelkách, trefíte se snadno.

 

Podle názvu efektu Markbass MB Mini Dist je jasné, že zvuk baskytary budeme zkreslovat. Mini Dist má na svém drobném těle doslova roztomile namačkané čtyři knoflíky. Drive, který nastavuje míru zkreslení, Level, který výstup celkově zesiluje a zeslabuje, Tone 1, kterým si vybíráme frekvence od 200 Hz do 2,5 kHz, a nakonec knoflík Tone 2, který - pozor - ořezává středové frekvence o hodnotě 800 Hz.

 

Přístup designérů z Markbassu k distortionu je podobně chytrý jako jeho pojetí u už dříve testovaného boosteru MB Mini Boost. S prvním knoflíkem Tone 1 ještě nic překvapivého nepocítíme - nastavujeme zkrátka tónovou clonu zkreslení od temného až po zkreslení jasnější, středovější. Baskytaristé ovšem pozvednou obočí, když pochopí, jak funguje druhý knoflík. Ten totiž umožní ve variabilní škále stahovat z výsledného zvuku část středové frekvence. Distortion díky tomu pěkně duní a není to žádné „bzučidlo“, jako to dopadá, když zkoušíme zkreslovat baskytaru kytarovými pedály.

 

Knoflíkem Drive si můžeme vybrat míru zkreslení. Od sladkého bzučení - vcelku důstojného napodobení mírně nakresleného velkého lampového baskytarového zesilovače - až po skutečný bzučivý distortion do drzejších směrů muziky. Oba italské zákusky (MB Mini Dist a MB Mini Boost) jsem vyzkoušel i na dvou vystoupeních, ze kterých jsem pak slyšel nahrávky. Jeden záznam byl od zvukaře z mixu a druhý z mikrofonu umístěného v sále. A bylo to tam. Zvuk, který jsem si nastavil, prolezl přes dva rockové kytaristy ven takový, jaký jsem si představoval. No to je skoro happyend.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání: Drive, Level, Tone 1 (frekvence 200 Hz až 2,5 kHz), Tone 2 (ořezává frekvenci 800 Hz), nožní přepínač (true bypass)
Síťový napáječ: ano, součást balení
Cena: 2990 Kč

 

www:

www.markbass.it/product_detail.php?id=211

Psáno pro časopis Muzikus