Martin LXK2 Little - akustická kytara s tříčtvrteční menzurou

Martin LXK2 Little - akustická kytara s tříčtvrteční menzurou
Martin LXK2 Little - akustická kytara s tříčtvrteční menzurou

Nejmenší z Martinů, tedy nejmenší Martin, který vypadá ještě jako kytara. Tak by se dal charakterizovat model LXK2. V nabídce této slavné značky je totiž i model Backpacker, u něhož je prakticky vše podřízeno minimalizaci rozměrů, ale o tom snad někdy příště.

LXK2 je „příruční“, cestovní, cvičební nástroj, prostě kytara, se kterou se díky malým rozměrům dobře manipuluje, snadno se přenáší a lehce se na ni hraje. Díky použitým materiálům je také velmi odolná a lze u ní předpokládat rovněž dlouhou životnost a stabilitu.

 

Materiály a konstrukce

V posledních několika letech poměrně živá diskuse o nových materiálech pro stavbu hudebních nástrojů se týká i tohoto Martina. HPL (high pressure laminate) je vrstvený materiál, který se vyrábí z pryskyřicí prosáklých vrstev papíru a krycích vrstev stlačením při vysoké teplotě. Výsledkem je kompaktní, teplotně i mechanicky vysoce odolný materiál, který se hojně využívá ve stavebnictví, nábytkářském průmyslu, a to již prakticky sto let. Z tohoto materiálu je zhotoveno tělo této kytary. Potěší příjemná drobnost: Hrany těla této kytary jsou zabroušeny, takže netlačí do lokte pravé ruky ani nikde jinde. Richlite, ze kterého jsou vyrobeny hmatník a kobylka, je vyráběn podobným procesem, jen pro použití pro hmatníky a kobylky jsou jednotlivé vrstvy spečeny do jednolitého, eben připomínajícího celku. Krk je vyroben z břízy, tedy z podélně slepených dlouhých plátů březového dřeva. Dřevěné je u této kytary také žebrování ve stylu X, které je vyrobeno ze smrku sitka. Menzura LXK2 je tříčtvrteční, šířka hmatníku u nultého pražce je 4,29 cm, krk je tvarován do příjemného oválu - není plochý a člověk se má čeho chytit. Pro lepší představu ještě porovnání se standardním dreadnoughtem: Například Martin D-28 má menzuru delší bezmála o šest cm, šířka hmatníku u nultého pražce je 4,445 cm. Kytara je dodávána v bezvadném a silně polstrovaném pouzdře.

Martin LXK2 Little - akustická kytara s tříčtvrteční menzurou
Martin LXK2 Little - akustická kytara s tříčtvrteční menzurou

Jak to hraje

Na kytaře jsou velmi dobré struny Martin Authentic Phosphor Bronze v síle medium, tedy docela silné struny. Tvrdost medium byla bezpochyby zvolena kvůli kratší menzuře. Kytara výborně ladí a drží ladění a pro zmíněné struny je dobře seřízená. V zájmu objektivity nemohu nezmínit poněkud menší komfort při hraní ve vyšších polohách, prostě pražce už jsou pro mou ruku dost blízko u sebe. Určitě je to ale věc zvyku, po půlhodině hraní už o tom prakticky nevím. Zvuk je pěkně vyrovnaný a na tak malou kytaru i docela silný. V barvě se dost ozývá kov strun, ovšem nijak nepříjemně. Pozoruhodná je rezonance krku, která je dobře cítit v dlani levé ruky a dle mého názoru značně přispívá k barvě a délce tónu.

 

V nabídce firmy Martin najdeme zajímavý signovaný model Ed Sheeran, který vychází z modelu Little Martin LX1E a je osazen masivní deskou ze smrku Sitka a snímacím systémem Fishman Soniktone. Luby tohoto modelu jsou vyrobeny z HPL a hmatník a kobylka jsou z materiálu Richlite.

 

Závěr

Martin LXK2 příjemně překvapil promyšlenou konstrukcí a funkčností. Při použitých materiálech a velikosti nemůžu zvuk této kytary porovnávat s ničím z toho, s čím mám zkušenosti, proto se omezím jen na konstatování, že zvuk je překvapivě silný a obsahuje přece jen něco osobitého, co člověka láká ke hraní. Znalce a milovníky zvuku celomasivních kytar nejspíš neoslní, ale tahle kytara přece není prvotně určena na koncertování nebo do studia, má to být bytelná a funkční kytara na cesty, na cvičení nebo pro menší adepty kytarové hry. A takovou kytarou tento Martin bezesporu je.

 

Info:

Little Martin LXK2 je zmenšená, chcete-li cestovní, kytara s tříčtvrteční menzurou. Na výrobu těla je použit materiál HPL, hmatník a kobylka jsou vyrobeny z materiálu Richlite. Krk je sklížen z plátů břízy. Cena je 11 990 Kč.

 

Plus:

bezvadné zpracování

odolné materiály

příprava pro snímač (předvrtaná kobylka, předvrtaný otvor pro výstupní jack - rondel

na řemen je jen vložen)

ladění

polstrované pouzdro

 

Mínus:

vzhledem k použitým materiálům poněkud vyšší cena

méně pohodlná hra ve vyšších polohách

 

Technická specifikace

  

ladící mechanika uzavřená
počet pražců 20 (krk připojen k tělu na 14 pražci)
kobylka Junior Style Belly
spoj těla krku Mortise & Tenon
žebrování X-Brace

 

 

https://www.martinguitar.com/guitars/little-martin/lxk2-little-martin/

Psáno pro časopis Muzikus