Monkey Banana Banana D.I. - box na zvuk, nikoliv na banány

Monkey Banana Banana D.I. - box na zvuk, nikoliv na banány
Monkey Banana Banana D.I. - box na zvuk, nikoliv na banány

Asi první, co člověk musí ocenit, je tvar a bytelná konstrukce. Jestli některá zařízení působí nezničitelným dojmem, tak tenhle box vypadá, že by to zvládl i v epicentru atomového výbuchu. Šestiúhelníkový tvar je trošku nepraktický na skladování, ale výrobce jeho boky vtipně využil pro umístění ovládacích prvků. Na jednotlivých ploškách najdeme postupně „odzemnění“, přepínač úrovně a centrální vypínač. Další vychytávkou je nožní vypínač, který zapne/vypne výstup (zatlumí). To DI box směřuje hlavně na živé hraní. Vše působí bohatě předimenzovaně, jak odolnost celé konstrukce, tak funkční možnosti. Konektory jsou dle výrobce výhradně Neutrik. Potěšil detailně a srozumitelně napsaný návod (měl jsem anglickou verzi). Stránky výrobce jsou jen v němčině, nenašel jsem možnost přepnutí na anglickou mutaci.

 

Napájení je vyřešeno lišácky: Krabička oživne připojením konektoru XLR s fantomovým napájením, přítomnost napájení signalizuje maličká červená LED dioda umístěná vedle něj. Jako omezující vidím absenci chodu na baterie, nepřipojíme ani klasický adaptér Boss. Displej primárně ukazuje úroveň signálu, ale jde to dál, v podobě textu se zde anglicky zobrazují stavové informace (vstup připojen, výstup XLR zamutován). Prospělo by podsvícení, pokud se pohybujeme ve tmě; ale ani na prudkém slunci nebyla čitelnost zcela ideální.

 

Výrobce uvádí, že z důvodu potlačení lupanců se výstup připojí se zpožděním osm milisekund po zasunutí vstupního konektoru. Netroufal bych si tvrdit, že je lupání o dost menší než obvykle, úplně kompletní řešení to není. Pokud se lupancům chceme kompletně vyhnout, musíme využít obvyklé postupy (kabel s vypínačem apod).

 

V praxi se box ukázal jako dobře využitelný, nic nebručí, signál procházel bez znatelného ovlivnění. Nožní spínač je bezva nápad, protože pokud potřebujeme signál vypnout (ladíme, zkoušíme efekty, měníme nástroj), bývá nejčastější cesta zavolat na zvukaře. (Franto, zamutuj mi to) Tady stačí jednou sešlápnout a Franta se může dál věnovat děvčatům v sále. Cena je 3990 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Hmotnost 0,8 kg
Rozměry 17 x 6 x 14 cm
Napájení +48 V, fantomové
Vstupní impedance 1,6 MΩ/27 kΩ (přepínatelná)
Frekvenční rozsah 25 Hz až 21 kHz (0 dB/–3 dB)
Odstup S/N –66 dBu

 

www:

http://www.monkey-banana.de/project/banana-d-i-aktive-d-i-box/

Psáno pro časopis Muzikus