MXR Bass Overdrive - overdrive pro baskytaru

MXR Bass Overdrive - overdrive pro baskytaru
MXR Bass Overdrive - overdrive pro baskytaru

Firmu MXR asi není třeba představovat. Stejně tak asi není třeba vysvětlovat, co je to overdrive a že baskytara je strunný hudební nástroj. MXR M89 bass overdrive je nová zkreslovací krabička pro baskytaru. Má slušivé střídmé kovové šasi klasických rozměrů. Dle výrobce je její zvuk vyladěn tak, aby odpovídal frekvenčnímu posazení baskytary, a aby tedy její zvuk příliš nepřekopal. Veškeré obvody jsou analogové. Přepínání je true bypass, stav zapnutí nám oznámí příjemná modrá LED dioda.

 

Krabičku jsem testoval v kombinaci s zesilovačem GK 1001RB a pak s pre-ampem Tech21 VT Bass. Zapojoval jsem do ní Jazz Basse a Precisiona. Vzal jsem si ji do zkušebny, na koncert, a udělal jsem s ní nějaké nahrávky. Ve všech možných kombinacích jsem byl z krabičky nadšen. Zkreslení je vřelé, tučné, „skorolampové“ a přitom skutečně zachovává charakter jak použitého nástroje, tak aparátu.

 

Co bývá bolestí některých zkreslovačů při použití s basou, je oříznutí spodních frekvencí. Tomu se tato škatule jenom směje, navíc má možnost přimíchávat do zkresleného zvuku i speciálně korekčně upravený čistý signál - výrobce počítal s tím, že některé frekvence úplně suchého signálu by se mohly s tím zkresleným potlouct. Zvuk si tak zachová razanci a pevnost, ale přitom je to „maso“. Ať už chcete docílit zvuku podobného tomu, jaký má třeba Flea z RHCP v intru písně Around the World, nebo třeba jenom lehce „r ‘n’ b zašpinit“ svůj křišťálově čistý aparát, tahle krabička by mohla být tou pravou. Její korekce sice nemají žádný drastický rozsah, ale s potenciometrem Tone se zvuk dá tak akorát rozjasnit nebo naopak zakulatit. V podstatě jakékoliv nastavení pořád dává smysl, basa zůstává basou. V jednoduchosti je krása. Pro někoho možná může být překážkou trochu vyšší cena, která je 3990 Kč. Na druhou stranu za ni dostanete profesionální spolehlivou mašinku, která vám nikde neudělá ostudu. Už z jejího designu sálá jakási klidná síla.

 

Technická specifikace:

Tab ovládání: Clean, Volume, Tone a Drive

True bypass: ano

Napájení: klasika, 9V

 

www:

www.jimdunlop.com/product/bass-overdrive

Psáno pro časopis Muzikus