Novation Launchkey 49 - USB/MIDI keyboard

Novation Launchkey 49 - USB/MIDI keyboard
Novation Launchkey 49 - USB/MIDI keyboard

Další člen rodiny svěžích keyboradů

V dnešním testu se podíváme na novinku z řady keyboardů od firmy Novation. Nevím, zda slovíčko launch (zahájení) skutečně znamená vaše zahájení hudební dráhy. Nemyslím si to, keyboard poskytne celkem slušný servis i muzikantům a perfomerům, kteří už něco v životě zahráli. A proč svěží keyboard? Mám z něho ten pocit, zařízení má spoustu jednoduchých a praktických funkcí a kombinací tlačítek, které oceníte. Ale postupně, pojďme na to.

V krabici se skrývá plastový keyboard o váze něco málo přes tři kila, dobrá zpráva je, že ze stojanu tak rychle nepoletí. Vždycky se zastavuji u klaviatury, ta je u lacinějších nástrojů sázka do loterie, z internetových stránek a videí to neodhadnete. Musím říct, že Launchkey má typicky plastovou klaviaturu, ale lehce strčí do kapsy řadu „samohrajek“, které ji mají mnohem horší. Ted, klaviatura je v pohodě. Vedle jsou dvě kolečka (pitch a modulation) a nad klaviaturou řada faderů, ovládacích tlačítek, padů a potenciometrů. K ovládacímu panelu se vrátím později.

Po připojení k počítači (v mém případě s Win7) se zařízení nainstaluje a odkáže vás k internetové příručce, zároveň k instalaci softwaru (z internetu) a registraci produktu. Klávesy jsou primárně určené k ovládání DAW Ableton Live, výrobce slibuje běžnou kompatibilitu i s ostatními DAW. Mám možnost ověřit toto tvrzení v Cubase 9.0 a StudioOne 4.0. S oběma softwary skutečně běžně funguje. Patrně by se nepodařilo zprovoznit všechny možnosti keyboardu, ale zběžně lze ovládat mixážní konzoli, hladiny nastavených efektů atd.

 

Záměr Novationu

Novation, výrobce patřící do rodiny Focusrite, Adam Audio atd., měl podle mého názoru záměr jiný. Už na krabici keybordu je napsáno: Create and perform with Ableton Live. Proto asi nebylo záměrem vyrobit zařízení, které bude kompatibilní se všemi softwary pro DAW. Na druhou stranu je nutné dodat, že téměř všechny softwary využívají jednotný driver (HUI), proto to funguje i s Cubase. Plná integrace má být s produkty Logic (Apple DAW aplikace) a Reason, což nejsem schopen vyzkoušet.

Co se mi skutečně líbí, to je logika ovládání celého zařízení. Kromě standardních tlačítek - ovladač přehrávání, nahrávání apod., jsou na hlavním panelu fadery (45 mm), které chodí velmi příjemně. Novinkou, která u předchozích modelů této řady nebyla, je vlastní arpeggiator, kterým lze ovládat softwarové nástroje v DAW Ableton (nebo jiných, viz výše). Dále, a u toho bych se zastavil, je tu klasický počítačový Shift. Za mě super věc. Stisknete Shift, a v tu chvíli můžete aktivovat kombinací tlačítek druhou možnost, například pod pady (velká barevná tlačítka, historicky k ovládání bicích apod.).

 

Klasické MIDI

Novation mi udělal radost, má klasický pětikolík MIDI. Keyboard je schopen ovládat MIDI zařízení. Jakousi zkouškou je pro mě vždycky modul Ketron SD1000, který lze ovládat jediným způsobem - MIDI příkazy. Do Novationu jsem si tedy - v sekci Custom Modes - uložil nastavení jednotlivých zvuků a mohu je skrze klávesnici používat. Jedinou nevýhodou na pódiu by bylo shánění napájecího adaptéru, ten totiž v krabici u Novationu chybí.

Podle mě je to zajímavý studiový/pódiový přístroj, do počáteční výbavy dostanete řadu dalších softwarů a nemusíte být zrovna nevěsta. Je malý (verze 49), všude se vejde, dobře se na něj hraje, poslouží jak začátečníkovi, tak zkušenému muzikantovi, třeba jako nástroj do terénu (s notebookem).

 

Info:

Novation Launchkey 49 je USB/MIDI keyboard, primárně určený pro práci s Ableton Live. Cena je 5990 Kč.

 

Plus:

koncepce

chytré ovládání

MIDI konektor

 

Mínus:

chybějící napájecí adaptér

méně plastu by neuškodilo

 

Technická specifikace

výstupy MIDI Out, Sustain
software Ableton Live Lite
USB MIDI ano
napájení USB-B (adaptér není součást balení)
rozměry 789 x 258 x 77 mm
hmotnost 3 kg

 

https://novationmusic.com/en/keys/launchkey

Psáno pro časopis Muzikus